Izrael je više puta osuđivao poteze za priznavanje palestinske države
Grupa eksperata Ujedinjenih nacija pozvala je danas sve države da priznaju palestinsku državu kako bi osigurale mir na Bliskom istoku i iskoriste sve političke i diplomatske resurse koji su im na raspolaganju da dovedu do momentalnog prekida vatre u Gazi.
Eksperti, među kojima je i izvestilac UN za stanje ljudskih prava na palestinskim teritorijama Frančeska Albaneze, saopštili su su da je priznanje palestinske države važno priznanje prava palestinskog naroda i njegove borbe za slobodu i nezavisnost, navodi se na internet stranici UN-a.
„Ovo je preduslov za trajni mir u Palestini i na celom Bliskom istoku – počevši od momentalnog proglašenja primirja u Gazi i bez daljih vojnih upada u Rafu. Rešenje sa dve države ostaje jedini međunarodno dogovoreni put ka miru i bezbednosti i za Palestinu i za Izrael i izlaz iz generacijskih ciklusa nasilja i ogorčenosti“, navodi se u saopštenju.
Pre nedelju dana Španija, Irska i Norveška zvanično priznale palestinsku državu, što je izazvalo oštre reakcije Izraela koji se zbog svog rata u Pojasu Gaze nalazi u sve većoj međunarodnoj izolaciji, što je potez koji su eksperti UN pozdravili, navodi se u saopštenju.
Tri evropske vlade rekle su da je cilj ovog poteza da podrži rešenje o dve države i podstakne mir na Bliskom istoku. Nadaju se da će njihova odluka podstaći druge države EU da slede njihov primer.
Izrael je više puta osuđivao poteze za priznavanje palestinske države, rekavši da oni podržavaju Hamas, palestinsku militantnu grupu koja vlada pojasom Gaze od 2007. godine.
Eksperti UN-a su rekli da je potez tužioca Međunarodnog krivičnog suda (MKS) da traži naloge za hapšenje izraelskog premijera, ministra odbrane i najviših lidera Hamasa zbog sumnje za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti obećanje odgovornosti i okončati nekažnjivost na okupiranoj palestinskoj teritoriji.
Od 28. maja 2024. Državu Palestinu, koju je formalno proglasila Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) 15. novembra 1988, priznala je velika većina država članica Ujedinjenih nacija.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.