Ukrajinske vlasti pozvane su na uvođenje suštinski reformi što znači da se mora raditi na usklađivanju ove zemlje sa kriterijumima za članstvo u EU.
I dok su sve jasniji i glasniji stavovi zemalja članica EU da nema ni govora o brzom putu Ukrajine ka članstvu u Evropskoj Uniji jer je red već prilično dugačak i na njega dugo čeka i Zapadni Balkan, poslanici Evropskog parlamenta dodaju da odustajanja od evropskog puta Ukrajine nema nego naprotiv, ovoj zemlji je potrebna veća podrška.
Naime, uoči sutrašnjeg samita EU-Ukrajina u Kijevu evroparlamentarci su danas usvojili rezoluciju koja ponavlja posvećenost članstvu Ukrajine u EU i potrebu za procesom pristupanja zasnovanom na zaslugama, ali i dodaje da EU treba da radi na početku pristupnih pregovora sa Ukrajinom te da "podrži mapu puta u kojoj su navedeni sledeći koraci kako bi se omogućilo pristupanje Ukrajine jedinstvenom tržištu EU“, navedeno je u tekstu rezolucije.
Ukrajinske vlasti, kojima bi početak pristupnih pregovora doneo određenu političku prednost u sukobu sa Rusijom, ali i jačanje političke podrške u samoj državi, pozvane su na uvođenje suštinski reformi što znači da se mora raditi na usklađivanju ove zemlje sa kriterijumima za članstvo u EU.
Iako se spekulisalo da će za Ukrajinu važiti neka druga, možda i labavija pravila nego za države Zapadnog Balkana i Moldaviju, poslanici Evropskog parlamenta naglašavaju da je pristupanje proces zasnovan na zaslugama koji uključuje poštovanje relevantnih procedura i ispunjavanje reformi u vezi sa EU i kriterijuma za pristupanje.
Ukrajina je podnela zahtev za članstvo u EU 28. februara 2022. godine, a u junu je dobila status zemlje kandidata za članstvo.
U daljem tekstu rezolucije, koji je usvojen sa 489 glasova za, 36 protiv i 49 uzdržanih, poziva se na veću vojnu pomoć država članica EU posebno u nabavci oružja ali i u svakoj drugoj vrsti pomoći, uključujući ekonomsku, političku, finansijsku i humanitarnu pomoć.
Takođe poziva lidere na predstojećem samitu EU-Ukrajina da daju prioritet obnovi Ukrajine i da se zamrznuta sredstva Ruske centralne banke, kao i sredstva ruskih oligarha, koriste za finansiranje posleratne obnove.
Rezolucijom se poziva na usvajanje još jednog u nizu paketa sankcija protiv Rusije. Deseti paket sankcija bi, prema tekstu rezolucije, odnosio se na ruske državne kompanije Lukoil i Rosatom koje su, kao ističu, evroparlamentarci, i dalje prisutne na tržištu EU.
Rezolucija konačno ponavlja pozive poslanika na hitan i potpun embargo na uvoz fosilnih goriva i uranijuma u EU iz Rusije, kao i na potpuno napuštanje gasovoda Severni tok 1 i 2 u Baltičkom moru.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.