Al-Tatari je bivši pilot sirijskih vazduhoplovnih snaga, a pritvoren je 1981. godine
Sirijski politički zatvorenik Ragid al-Tatari oslobođen je danas iz zatvora u Damasku nakon 43 godine zatočeništva pošto su opozicioni borci preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sirije, javila je turska televizija TRT.
Aktivisti za ljudska prava rekli su da je Al-Tatari jedan od političkih zatvorenika koji su odslužili najduže zatvorske kazne na svetu i sa najdužim zatvorskim stažom u Siriji.
Al-Tatari je proveo 43 godine iza rešetaka u raznim sirijskim zatvorima, a oslobođen iz Centralnog zatvora Adra u Damasku.
Opozicioni borci oslobodili su danas stotine ljudi koji su godinama bili u ozloglašenim sirijskim zatvorima bez ikakve komunikacije sa spoljnim svetom, navodi turska televizija.
Al-Tatari je bivši pilot sirijskih vazduhoplovnih snaga, a pritvoren je 1981. godine nakon što je optužen da je pomogao jednom kolegi da prebegne u Jordan u borbenom avionu.
Nakon što je proveo dve godine u samici u zatvoru Meze, Al-Tatari je prebačen u ozloglašeni zatvor Tadmor u Palmiri, gde je ostao do 2000. godine. Potom je premešten u zatvor Sednaja, a 2011. godine u Centralni zatvor Adra u Damasku.
Vojnom sudu koji ga je osudio na doživotni zatvor trebalo je samo jedan minut da odluči o Al-Tatarijevoj sudbini.
Ujedinjene nacije tvrde da su hapšenja u Siriji za vreme vladavine sirijskog predsednika Bašara al Asada "bila namerno instrumentalizovana da unesu strah među civilno stanovništvo".
Tokom boravka u zatvoru, Al-Tatari je razvio talenat umetnika i vajara, stvarajući figure od mrvica hleba, šećera, limunske kiseline i koštica masline.
Organizovao je i šahovske turnire, praveći figurice od testa i crtajući tablu na komadu tkanine.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.