Ovim povodom oglasio se na društvenoj mreži X
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je da se današnja rezolucija Saveta bezbednosti o Pojasu Gaze mora primeniti kako bi se obezbedio prekid vatre i trenutno i bezuslovno oslobađanje svih talaca.
"Neuspeh bi bio neoprostiv", naveo je Gutereš na platformi "Iks".
Američka ambasadorka pri UN Linda Tomas-Grinfild rekla je da su SAD bile uzdržane prilikom glasanja, zbog toga što nisu mogle da se saglase sa svim što se iznosi u rezoluciji i da zbog toga nisu glasale, preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
Tomas-Grinfild je istakla da smatra da su u rezoluciji, koja je danas usvojena, "ključne izmene" ignorisane, a posebno osuda Hamasa.
"Međutim, kao što sam već rekla, mi u potpunosti podržavamo neke od ključnih ciljeva ove neobavezujuće rezolucije", istakla je Tomas-Grinfild.
Prema njenim rečima, važno je da Savet bezbednosti jasno stavi do znanja da svaki prekid vatre mora doći sa oslobađanjem svih talaca.
Tomas-Grinfild je pomenula i raniju rezoluciju, koju su predložile SAD, ali su je blokirale Kina i Rusija.
Kina i Rusija su pokazale da zapravo nisu zainteresovane za postizanje trajnog mira diplomatskim naporima, ocenila je Tomas-Grinfild.
Palestinski predstavnik u UN Rijad Mansur pozdravio je današnju rezoluciju, navodeći da je ona usvojena sa zakašnjenjem.
"Bilo je potrebno šest meseci, više od 100.000 ubijenih i ranjenih Palestinaca, dva miliona raseljenih i glad da ovo veće konačno zatraži hitan prekid vatre", rekao je Mansur pred SB.
Mansur je rekao da je glasanje za rezoluciju "glasanje da čovečanstvo pobedi, da pobedi život".
Ambasador Izraela pri UN Gilad Erdan kritikovao je Savet bezbednosti zbog usvajanja rezolucije koja ne uslovljava prekid vatre u Pojasu Gaze oslobađanjem talaca koje drži Hamas, preneo je "Tajms of Izrael".
"S jedne strane, rezolucija kaže da uzimanje civila za taoce predstavlja kršenje međunarodnog prava, ali s druge strane, uprkos činjenici da znate da Hamas neće poslušati vaše pozive i osloboditi taoce, zahtevate prekid vatre", naveo je Erdan u primedbama SB nakon glasanja.
Erdan je istakao da Izrael smatra da je u rezoluciji trebalo da se osudi kršenje ljudskih prava, kao što su uzimanje talaca i silovanje i da se zahteva od Hamasa da se odmah razoruža.
Erdan je rekao da je Savet bezbednosti usvojio pre 10 godina takvu rezoluciju da osudi otmicu učenica u Nigeriji koju je izvršio Boko Haram.
Erdan je optužio Savet bezbednosti da ne osuđuje terorističke napade u Izraelu, kao što je osudio takve napade u Rusiji i Iranu.
"Za ovaj Savet, izraelska krv je jeftina. Ovo je travestija i zgrožen sam", rekao je Erdan.
Rezolucija Saveta bezbednosti UN 2728 usvojena je posle gotovo šest meseci borbi u Pojasu Gaze između Izraela i Hamasa.
Rezolucijom se traži hitan prekid vatre između Izraela i Hamasa i hitno i bezuslovno oslobađanje svih talaca.
Osim SAD, svih ostalih 14 članica SB glasale su za rezoluciju.
Tekst rezolucije predložilo je 10 nestalnih članica.
U prethodnim pokušajima, stalne članice su ulagale veto, čime su onemogućavale usvajanje prethodnih rezolucija o primirju u Gazi.
SAD su dosad uložile veto tri puta na nacrt rezolucije, a Rusija i Kina su dva puta blokirale američki predlog.
Međutim, zbog sve većeg pritiska, SAD su danas odlučile da se uzdrže od glasanja i tako omoguće Savetu bezbednosti da zatraži hitan prekid vatre tokom meseca Ramazana koji traje još dve nedelje.
U rezoluciji se naglašava i hitna potreba da se poveća priliv humanitarne pomoći i intenzivira zaštita civila u celom Pojasu Gaze.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.