Palestinu kao državu priznaje 139 zemalja članica UN, od ukupno 193
Velika Britanija će razmotriti priznavanje palestinske države, izjavio je britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron, ocenjujući da bi taj potez pomogao da mirovno rešenje postane nepovratan proces.
„Palestinci moraju da imaju politički horizont da vide da će doći do nepovratnog napretka ka rešenju o dve države“, rekao je nedavno Kameron na prijemu u Londonu, preneo je „Gardijan“.
Britanski ministar spoljnih poslova je prošle nedelje tokom sastanka u Jerusalimu predočio izraelskom premijeru Benjaminu Netanijahuu stav oko rešenja sa dve države kojim bi se postigao mir i za izraelski i za palestinski narod.
Kameron se tako pridružio kolegama iz SAD, ali i drugim liderima iz sveta, među kojima su i Kina i Rusija, koji mesecima apeluju da se na Bliskom istoku formiraju dve države kako bi se na dugogodišnji sukob između Izraelaca i Palestinaca konačno stavila tačka.
Tim apelima se, međutim, odlučno protivi izraelski premijer Benjamin Netanijahu, koji se povodom Kameronove poruke zasad nije oglašavao.
List podseća da je britanski premijer Riši Sunak je prošle nedelje izjavio u parlamentu da će Britanija razmotriti taj korak „kada bude pravo vreme“.
Palestinu kao državu priznaje 139 zemalja članica UN, od ukupno 193. SAD, Kanada, Velika Britanija, Francuska, Japan, Australija, Italija, Nemačka ne priznaju Palestinu kao državu.
Devet od 27 članica EU priznaje palestinsku državnost - Češka, Slovačka, Poljska, Mađarska, Rumunija, Grčka, Malta, Kipar i Bugarska. Palestinu priznaju i Kina, Rusija, Indija, Indonezija, Brazil.
Kada je reč o našem regionu, Palestinu su priznale Srbija, Crna Gora i BiH, dok je ne prihvataju Slovenija, Severna Makedonija i Hrvatska.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.