ATACMS su rakete dugog dometa i velike preciznosti
Dva meseca do kraja mandata američki predsednik Džozef Bajden je napravio veliku promenu u politici SAD. Prvi put je dao zeleno svetlo ukrajinskoj vojsci da koristi sistem ATACMS.
Kako pišu agencije, reč je o američkim raketama dugog dometa koje su poznate kao Taktički raketni sistemi kopnene vojske (ATACMS).
Zvaničnici su saopštili da je Bajdenova inicijativa usledila kao reakcija na iznenadnu odluku Moskve da se u rat u Ukrajini uključe i vojnici iz Severne Koreje.
Oružje je odobreno dva meseca pre nego što na funkciju treba da stupi novoizabrani američki predsednik Donald Tramp koji je obećao da će ograničiti podršku Ukrajini.
ATACMS, vođeni balistički raketni sistem dugog dometa i velike preciznosti, proizvela je američka kompanija Lokid Martin i do sada je od početka proizvodnje izbacila samo 4.000 ovih sistema.
Rakete, dužine četiri metra s bojevom glavom čija se težina procenjuje na 160 do 560 kilograma, mogu da dostignu visinu između 50 i 65 kilometara i brzinu 3.700 kilometara na sat.
Raketni sistem se lansira sa mobilnih platformi kao što su lanseri raketa HIMARS i ima domet do preko 300 kilometara, a rakete su navođene navigacijom i GPS sistemima i koriste čvrsto gorivo.
Kako je prenela Al Džazira, namena raketa su napadi na strateške ciljeve kao što su aerodromi, položaji raketa zemlja-vazduh, artiljerijske snage, područja snabdevanja, komandne grupe ili komunikacijske tačke.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.