Nemačka vlada odobrila je zakon kojim se uvodi novi oblik vojne službe, saznaje se iz vladinih izvora.
Zakonom, koji je predstavio ministar obrane Boris Pistorijus, ponovno se uspostavlja vojni registar u koji se mladići moraju upisati kada navrše 18 godina, u kojem se navodi jesu li voljni i sposobni služiti vojnu službu, javlja nemačka agencija Dpa.
“Zakon o novoj vojnoj službi omogućuje nam ponovno uspostavljanje vojnog registra koji više ne postoji jer je 2011. godine ukinut obavezni i vojni rok. Da sutra nastupi odbrambeno stanje, ne bismo znali koga možemo zvati jer nema potpune baze podataka", rekao je Pistorijus za Dpa uoči odluke.
Ruski rat protiv Ukrajine podstakao je Nemačku da preispita svoju obrambenu poziciju, koja je sve više patila od nedostatka ulaganja od kraja Hladnog rata kako se činilo da se neposredne pretnje smanjuju.
Obvezni vojni rok ukinut je u Nemačkoj 2011. nakon 55 godina, što je dovelo do ukidanja svih povezanih procesa, uključujući i registar. Međutim, zakon i dalje dozvoljava ponovno uspostavljanje obaveznog vojnog roka ako parlament proglasi stanje odbrane.
Nemačka vojska, ili Bundesver, suočena je s problemima s osobljem. U junu je imala manje od 180.000 vojnika u evidenciji, kao i dodatnih 60.000 stalno integriranih rezervista.
Pistorius je rekao da je Nemačkoj potrebno oko 460.000 vojnika kako bi ispunila ciljeve NATO-a i da se "veliki deo njih, oko 260.000, mora moći povući iz rezervi".
Prema podacima Bundesvera, trenutno postoji oko 15.000 mesta za obuku volontera koji služe vojsku, od kojih je 5.000 redovno upražnjeno. Bundesver takođe planira da stvori dodatnih 3000 mesta za obuku godišnje.
Vojni planeri veruju da će obavezni registar i mesta za dobrovoljnu službu biti dovoljni da osiguraju dovoljan broj kandidata.
Nemački ustav predviđa samo obaveznu vojnu službu za muškarce, zbog čega je popis neobavezan za žene.
Osnovna obuka za novu vojnu službu trebalo bi da traje šest meseci, s mogućnošću produžetka do 23 meseca ako se ljudi odluče specijalizovati za određeno područje.
Pistorijus je rekao da se razmatra plata od najmanje 1.800 evra za regrute, a možda i do 200 evra više, zavisno od okolnosti.
Zakon sada mora proći kroz dva doma nemačkog parlamenta. Mogao bi stupiti na snagu u maju sledeće godine.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.