Glasanje je završeno sa 243 glasa "za" i 140 "protiv" za zakon kojim bi se sankcionisale sve strane osobe koje istražuju, hapse, zadržavaju ili procesuiraju američke državljane ili državljane saveznika, uključujući Izrael
Predstavnički dom SAD glasao je za uvođenje sankcija Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) u znak protesta zbog izdatih naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta, u vezi sa izraelskom operacijom u Gazi.
Glasanje je završeno sa 243 glasa "za" i 140 "protiv" za zakon kojim bi se sankcionisale sve strane osobe koje istražuju, hapse, zadržavaju ili procesuiraju američke državljane ili državljane saveznika, uključujući Izrael, preneo je Rojters.
Četrdeset pet demokrata pridružilo se 198 republikanaca u podršci ovom zakonu. Niko od republikanaca nije glasao protiv.
Republikanci u Kongresu kritikovali su MKS nakon što je izdao naloge za hapšenje Netanjahua i Galanta, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u sukobu u Gazi koji traje već 15 meseci. Izrael negira te optužbe.
Zakon o sankcijama MKS-u usvojen je u junu prošle godine u Predstavničkom domu pod kontrolom republikanaca, ali nije razmatran u Senatu, koji je tada bio pod kontrolom demokrata. Ovo glasanje u Predstavničkom domu je jedno od prvih nakon što je novi Kongres konstituisan prošle nedelje.
Prva administracija novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa uvela je sankcije MKS-u 2020. godine kao odgovor na istrage o ratnim zločinima u Avganistanu, uključujući navode o mučenju američkih državljana.
Te sankcije ukinula je administracija predsednika Džozefa Bajdena, iako je državni sekretar Entoni Blinken u maju prošle godine izjavio da je administracija spremna da sarađuje sa Kongresom kako bi se možda ponovo uvele sankcije MKS-u, zbog zahteva tužioca za izdavanje naloga za hapšenje izraelskih lidera.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.