Špijunaža prešla na novi nivo: Kako je Kinez, nemački ultradesničar, uzdrmao Evropu

AfD je optužen da su strani plaćenici u službi Rusije i Kine

25.04.2024. 14:38
  • Podeli:
maksimilijan krah afd profimedia-662a4e14a5183.webp Foto: Profimedia

Nemačku trese špijunska afera nakon što je u ponedeljak u Drezdenu uhapšen Đijan Guo, pomoćnik glavnog kandidata za Evropski parlament desničarske Alternative za Nemačku (AfD) Maksimilijana Kraha. Saradnik političara optužen je da je radio za kinesku tajnu službu, a pored njega je uhapšeno još troje Nemaca zbog sumnje da su špijunirali za Kinu najmanje od 2022. godine. Mediji prenose da ova dva slučaja nisu povezana.

Iako sam Krah nije doveden u vezu sa špijunskim radnjama od strane istražitelja, on i AfD označeni su kao strani plaćenici u službi Rusije i Kine od strane političkih neprijatelja, a bura u javnosti izuzetno podseća na teoriju zavere Russiagate u Americi, da je bivši predsednik SAD Donald Tramp "ruski agent" i da je pobedio 2016. zbog mešanja Moskve u izbore.

Krah je rekao da je za hapšenje saznao preko medija i da nema nikakve druge informacije. Takođe kaže da je znao jedino za kontakte njegovog saradnika kineskog porekla sa zvaničnim telima u kineskoj ambasadi. Tužilaštvo tereti Guoa da je sarađivao sa kineskom tajnom službom i slao informacije o pregovorima i odlukama Evropskog parlamenta u Peking, kao i da je špijunirao kineske opozicionare u Nemačkoj.

"Špijuniranje za stranu državu je ozbiljna optužba. Ukoliko se tvrdnje pokažu tačnim, to bi rezultiralo momentalnim raskidom radnog odnosa", rekao je političar za Bild.

Na konferenciji za medije održanoj u sredu ujutro Krah je rekao da je otpustio optuženog saradnika, kao i da će ostati vodeći kandidat svoje stranke na izborima za Evropski parlament 9. juna.

"Sada se radi na ponovnom fokusiranju na izbornu kampanju, na evropska pitanja i udaljavanju od ove veoma neprijatne stvari", rekao je on novinarima.

Takođe je negirao da je uradio bilo šta nezakonito, dok je Guo navodno počinio krivično delo iz njegove kancelarije.

Kina osudila "hajku" u Nemačkoj i odbacila optužbe o špijunaži: "Nadamo se da će napustiti mentalitet Hladnog rata"
"To je veoma neprijatno i mom je najboljem interesu da to raščistim", dodao je Krah.

On takođe kaže da je kampanja nažalost u senci ovih optužbi i da se priča o Kini umesto o Evropi.

"Moramo da se sklonimo od ove veoma neprijatne stvari. Ta stvar mora da završi tamo gde joj je mesto, pred pravosudnim organima", istakao je član AfD-a.

On je inače u EP od 2019. i član je nekoliko komiteta i podkomitata za međunarodnu trgovinu, ljudska prava, bezbednost i odbranu. Takođe je deo delegacije za odnose sa SAD. 


Guoa je zaposlio kao pomoćnika čim je postao evroposlanik AfD-a, tako da je on dobio pristup raznim osetljivim dokumentima i uvid u unutrašnje operacije Evropskog parlamenta.

Navodni špijun kineskih korena je više godina bio nemački državljanin i došao je u Drezden kao student 2002. da bi kasnije postao preduzetnik. Zanimljivo je da je neko vreme bio član Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) sadašnjeg kancelara Olafa Šolca. Kraha je upoznao kao advokata u Drezdenu kada je osnivao jednu kompaniju.

Medijska kampanja protiv Kraha i Bistrona bez čvrstih dokaza

Krah je i pre špijunskog skandala bio trn u oku pojedinim medijima koji nisu naklonjeni AfD-u, posebno kako je rasla popularnost ove partije pred Evropske izbore, a opadao rejting vladajuće koalicije. Desničarska partija, bez obzira na fluktuacije od ankete do ankete, ima podršku oko petine stanovnika, a na poslednjom ispitivanju javnog mnjenja Bilda objavljenom 20. aprila 22 odsto ispitanika je reklo da bi glasalo za nju. Taj procenat prelazi 30 u nekim istočnim pokrijanama gde se regionalni izbori održavaju sledeće godine.

U jeku napete političke situacije u zemlji tri medijske kuće (WDR, NDR i Süddeutscher Zeitung) objavili su ekspoze o Krahu u kojem se navodi da je decembra prošle godine, prilikom provere FBI-ja tokom puta u SAD, imao kod sebe "četvorocifrenu sumu" dolara u kešu, te da su ga agenti ispitivali o navodnim uplatama od strane proruskih aktivista.

Ta četvorocifrena suma je, prema Krahovom priznanju, bila oko 3.000 dolara, što ne zvuči preterano kada se putuje u Ameriku. Na pitanje zašto nosi gotovinu rekao je da je zaboravio kartice u kancelariji u Briselu i da mu je to bila "keš rezerva" kojom je, između ostalog, trebalo da plati hotelski smeštaj i hranu. Takođe je navodno planirao da ode u "božićnu kupovinu", ali je to otkazao.

Ono što je zapalo za oko nemačkim novinarima je podatak da je navodno platio svom prijatelju Davidu Bendelsu, uredniku desničarskog lista Deutschland-Kurier, za mesto na jednoj političkoj manifestaciji u Njujorku. Naime, Krah i nekoliko njegovih kolega iz AfD-a su bili na sastanku "Mladih republikanaca" u Njujorku, na kojem je bio i Donald Tramp, a priredbu je delom sponzorisao Bendelsov list.

FBI je takođe, na osnovu izveštaja Spiegel-a i ZDF-a, ispitivao Kraha o starijoj poruci "proruskog aktiviste" Olega Vološina u kojoj je nemačkom političaru nuđena "kompenzacija" za "tehničke troškove". Krah je rekao da nije ni pročitao tu poruku, niti odgovorio na nju, kao i da nije dobio nikakav novac. To je potvrdio i Vološin, rekavši da nikakvi Krahovi putni troškovi nisu kompenzovani.

Sve to je bio deo međunarodne istrage u Poljskoj i Češkoj o "mreži ruskog uticaja" koja je krenula od češkog portala Glas Evrope (Voice of Europe) i njegovih navodnih finansijera. Kako su preneli nemački mediji, istraga je utvrdila da su nekoliko osoba bili kuriri u službi Moskve, koji su prenosili novac i sastajali se sa evropskim političarima. Tada su navodno u fokus dospeli Krah i njegov partijski kolega i poslanik Bundestaga Petr Bistron, ali nemačke službe nisu pronašle nikakave dokaze da su oni dobili bilo kakve uplate.

Javno tužilaštvo u Minhenu pokrenulo je preliminarnu istragu protiv Bistrona, ali nije imalo dovoljno dokaza ni da bi Bistronu bio oduzet poslanički imunitet. Protiv Kraha nisu pokrenute čak ni preliminarne istrage.

Spiegel je takođe objavio da je tekst u kojem tvrdi da je Bistron dobio 20.000 evra u kešu u novčanicama od 200 evra, na osnovu navodnog audio snimka njegovog razgovora sa direktorom Glasa Evrope Artjomom Marčevskijem, koji nisu objavili.

U njemu se član AfD-a navodno žali kako mu je nezgodno da koristi keš u Nemačkoj jer ga mnoge prodavnice ne prihvataju. Bistron je negirao sve optužbe rekavši za Spiegel da ne bi trebalo da veruju svim "informacijama" iz Praga kako bi ih objavili u jeku predizborne kampanje.

Bez obzira na nedostatak bilo kakvih dokaza o umešanosti članova AfD-a u navedene mutne radnje vladajući SPD zatražio je da Krah da izjavu pod zakletvom da nije prosledio bilo kakve informacije stranim vladama.

"U suprotnom, Krahu bi bilo bolje u Kineskom narodnom kongresu nego u Evropskom parlamentu", rekao je za Tagesspiegel generalni sekretar SPD-a Kevin Kunert i dodao da odsustvo takve izjave nedeljama nakon što su se pojavile optužbe protiv Bistrona, Kraha i ljudi oko njih govori samo za sebe.

SPD-u takođe smeta što je AfD stao iza svojih članova i što su Krah i Bistron i dalje kandidati.

"Destruktivne aktivnosti glavnih kandidata Kraha i Bistrona ili su politički prikrivene od strane AfD-a, ili nisu ispunili obavezu provere prilikom sastavljanja izborne liste i sada brane njih dvojicu jer više ne mogu da budu skinuti sa liste. Od oba scenarija se podjednako diže kosa na glavi", rekao je Kunert.

Gnevni su i članovi EP-a, a kako je predsednica tog tela Roberta Mecola rekla za Euronews, spremna je da ukine imunitet onima koji su osumnjičeni, ali tek kada dobije još informacija od nadležnih službi.

Neki od evroposlanika nisu bili tako uzdržani i odmah su optužili AfD za izdaju, prenosi Euronews Srbija.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()