U prethodnih pet godina Gardijan je radio sa Institutom za životnu okolinu iz Stokholma, ali i drugim stručnjacima
Najbogatiji deo stanovništva, oko jedan odsto, odgovorno je štetne emisije ugljenika više nego nego najsiromašnijih 66 odsto zajedno, a posledice predstavljaju opasnost za najranjivije zajednice i globalne napore da se svet izbori sa klimatskom krizom, navodi se u izveštaju eksperata, prenosi Gardijan.
Najobuhvatnija studija globalne klimatske nejednakosti koja je ikada urađena pokazuje da je elitna grupa, koju čini 77 miliona ljudi, uključujući milijardere, milionere i one koji troše više od 140.000 američkih dolara godišnje, činila 16 odsto svih emisija ugljen dioksida u 2019. godini, što je dovoljno da izazove više od milion dodatnih smrtnih slučajeva zbog vrućine.
U prethodnih pet godina, Gardijan navodi da je radio sa Oksfamom, Institutom za životnu okolinu iz Stokholma, ali i ostalim stručnjacima.
Izveštaj Oksfama pokazuje da, iako jedan odsto najbogatijih ima tendenciju da živi klimatizovanim životom, njihove emisije - 5,9 milijardi tona CO2 u 2019. godini - odgovorne su za veliku štetu i patnju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.