U Rusiji je formirana parlamentarna komisija za istragu tih aktivnosti.
Bivši američki predsednik Barak Obama, učestvovao je u promociji vojno-bioloških programa u inostranstvu, na kojima je radio Stejt Department, i Moskva ima dokaze o tome, izjavio je danas načelnik ruskih snaga za odbranu od radijacije i hemijskog i biološkog oružja Igor Kirilov.
''Pominje se uloga predsednika Obame u unapređenju predloženih bioloških programa Stejt departmenta'', rekao je Kirilov, a prenosi RIA.
On je rekao da Moskva raspolaže dokumentima koji potvrđuju učešće Stejt departmenta u ''Programu unapređenja biološke bezbednosti'' počev od 2016. godine i dodao da ovi materijali pokazuju vojno-biološku aktivnost Vašingtona na teritoriji drugih zemalja, kao i želju da koristi nezavisne aktere za skrivanje kupaca i ciljeva istraživanja koja su u toku.
Kirilov je rekao da su u te svrhe ''SAD posvetile posebnu pažnju'' zemljama kao što su Irak, Jemen, Jordan, Indonezija, Filipini, Kenija, Maroko i Uganda, a da je ''posebna uloga'' dodeljena Ukrajini, koja je prepoznata kao ''poseban region''.
On je naveo da ''Vašington ulaže administrativne, finansijske i diplomatske napore da uspostavi globalnu kontrolu nad biološkom situacijom''.
Kirilov je naglasio da je tokom rada ekspertske grupe na jačanju biološke bezbednosti u Ženevi u avgustu, Ministarstvo odbrane SAD objavilo politički dokument ''Pregled politike biološke bezbednosti'' u kojem se definišu akcije Vašingtona u ovom pravcu do 2035. godine.
Iako je navedeni cilj ''odvraćanje od upotrebe biološkog oružja i reagovanje na prirodne pojave'', dokument stvara pravni osnov za dalju vojno-biološku ekspanziju SAD i istraživanja u inostranstvu.
Ubrzo nakon početka rata u Ukrajini, Ministarstvo odbrane je počelo da dobija dokaze da je Ukrajina zapravo postala poligon Pentagona za razvoj komponenti biološkog oružja i testiranje novih vrsta lekova.
Navodno je u zemlji formirana mreža od više od 30 bioloških laboratorija koje rade u interesu SAD i u kojima se posebno proučavaju patogeni raznih bolesti, uključujući kugu i antraks.
U Rusiji je formirana parlamentarna komisija za istragu tih aktivnosti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.