U Hongkongu i doživotni zatvor za "ugrožavanje državne bezbednosti"

Za „pobunu“ kazna bi bila sedam godina zatvora, a ako to učine „u dosluhu sa stranom silom“ kazna bi bila 10 godina

08.03.2024. 16:01
  • Podeli:
hongkong profimedia-65eb280768e77.webp Foto: Profimedia

Vlasti u Hongkongu su danas objavile predlog zakona koji predviđa doživotni zatvor za one koji "ugrožavaju državnu bezbednost", čime se produbila zabrinutost da se dalje smanjuju građanske slobode koje je Peking već nametnuo.

Očekuje se da će taj zakon biti izglasan vrlo brzo pošto u Skupštini Hongkonga većinu čine pristalice zvanične politike Kine.

Predloženi zakon širi ovlašćenja državne vlasti da goni svoje protivnike, a cilja i na špijunažu, odavanje državnih tajni i „saradnju sa stranim silama“, što će se kažnjavti još strože nego sada.

Za one koji „oštete javnu infrastrukturu sa namerom da ugroze državnu bezbednost“ najavljeno je 20 godina do čak doživotnog zatvora – ako se dokaže da su to uradili „u dogovoru sa stranom silom“.

Za „pobunu“ kazna bi bila sedam godina zatvora, a ako to učine „u dosluhu sa stranom silom“ kazna bi bila 10 godina.

Proširena definicija „stranih sila“ obuhvata strane države i političke partije, međunarodne organizacije i „bilo koju drugu inostranu organizaciju koja teži političkim ciljevima“, a uz to obuhvata i kompanije na koje takve sile utiču.

Budući zakon bi omogućio i krivično gonjenje radnji nezakonitih po tom propisu, čak i ako su počinjene u inostranstvu, van Hongkonga.

Vlasti kažu da je neophodno sprečiti ponavljanje masovnih antidržavnih protesta kakvi su u Hongkongu bili 2019. godine i tvrde da će to uticati samo na „izuzetno malu manjinu“ nelojalnih stanovnika.

Tokom i posle nasilnih prodemokratskih protesta 2019. godine mnogi od vodećih prodemokratskih aktivista su uhapšeni, drugi su pobegli u inostranstvo, desetine organizacija civilnog društva su zabranjene, nezavisni mediji ugašeni i vlasti propisima suzbijaju sve veći broj građanskih sloboda.

Hongkong je do 1997. godine bio pod kolonijalnom upravom Velike Britanije, a tada je dat Kini, prenosi N1.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()