Oba kandidata obećala su da će oživeti ekonomiju, opterećenu lošim upravljanjem, državnom korupcijom i sankcijama
Biračka mesta u drugom krugu predsedničkih izbora u Iranu su zatvorena, a oni koji se trenutno nalaze na njima i dalje će moći da glasaju, javlja agencija Mehr.
Građani Irana su danas glasali u drugom krugu predsedničkih izbora, nakon što više od 60 odsto birača nije izašlo na glasanje u prvom krugu izbora održanom 28. juna.
Iranski glasači birali su naslednika pokojnog predsednika Ebrahima Raisija, koji je u maju poginuo u helikopterskoj nesreći, a u drugi krug prošli su umereni kandidat Masud Pezeškijan i bivši nuklearni pregovarač Said Džalili.
Oba kandidata obećala su da će oživeti ekonomiju, opterećenu lošim upravljanjem, državnom korupcijom i sankcijama.
Analitičari ocenjuju da pobeda protivnika Zapada Džalilija ne bi donela velike promene ni u unutrašnjoj, ni u spoljnoj politici Teherana, a da bi Pezeškijan mogao da unapredi pragmatičnu spoljnu politiku, ublaži tenzije sa Zapadom i poboljša izglede za društvenu liberalizaciju i politički pluralizam u Iranu.
Konačan rezultat drugog kruga izbora biće objavljen sutra, iako bi prvobitni rezultati mogli biti poznati ranije.
Vrhovni vođa Irana ajatolah Ali Hamnei priznao je da je izlaznost u prvom krugu manja nego što je bilo očekivano, ali je istakao da je pogrešno pretpostaviti da se oni koji su bili uzdržani u prvom krugu protive islamskoj vladavini.
Odziv birača je opao u protekle četiri godine, a kritičari tvrde da to pokazuje da se smanjuje podrška islamističkoj vladavini, usled sve većeg nezadovoljstva javnosti zbog ekonomskih teškoća i ograničavanja političkih i društvenih sloboda u zemlji, navodi Rojters.
Agencija dodaje da je samo 48 odsto birača učestvovalo na izborima 2021, kada je Raisi preuzeo vlast, a da je izlaznost na parlamentarnim izborima u martu bila 41 odsto.
Izbori u Iranu održavaju se u trenutku eskalacije regionalnih tenzija zbog rata između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze i sukoba Izraela i libanskog Hezbolaha, kao i pojačanog pritiska Zapada na Iran zbog nuklearnog programa Teherana.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.