U Moskvi otkriven spomenik Fidelu Kastru

U poseti Rusiji boravi aktuelni kubanski predsednik Miguel Diaz-Kanel koji se sastao s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

22.11.2022. 18:50
  • Podeli:
otkrivanje spomenika Fidelu Castru u Moskvi_SPUTNJIK_REUTERS-1669138556025.webp Foto: Sputnjik / Reuters

U Moskvi je u utorak otkriven spomenik bivšem kubanskom lideru Fidelu Kastru

Spomenik su otkrili ruski predsednik Vladimir Putin i kubanski predsednik Miguel Diaz-Kanel, koji je došao u službenu posetu Rusiji.

Moskva i Havana nekad su imale snažne odnose

"Zajedno ćemo nastaviti jačati našu zajednicu i braniti vrednosti slobode, jednakosti i pravde", poručio je Putin, a prenosi TASS.

Kubanski je predsednik ocenio da je spomenik Kastru odraz prijateljstva između Rusije i Kube. Dodao je kako se Kuba oduvek divila Rusiji.

Odnosi Rusije i Kube bili su vrlo snažni tokom Hladnoga rata, u vreme dok je postojao SSSR. Ali nakon završetka Hladnog rata, Moskva i Havana su se prilično udaljile, iako su nastavile da održavaju prijateljske odnose.

Jedina socijalistička država u Zapadnoj hemisferi

Kuba je jedina socijalistička zemlja u Zapadnoj hemisferi. Otkako je Komunistička partija Kube 1959. godine preuzela vlast na tom karipskom ostrvu, službena se Havana politički i ekonomski, pa i vojno, jako vezala uz Moskvu, iako je Kuba službeno bila i ostala nesvrstana zemlja.

Kada je sovjetska vojska 1962. godine počela razmeštati balističke rakete na Kubi, samo 150 kilometara od obale američke savezne države Floride, svet se našao na samom rubu nuklearnog rata. Spor je na kraju rešen povlačenjem sovjetskih raketa s Kube.

Uprkos tome, Kastrova je vlast ostala čvrsto vezana uz Moskvu. Kuba, doduše, nije pristupila Varšavskom paktu, ali postala je članica SEV-a, ekonomskog saveza zemalja sovjetskog bloka.

Kubanske su snage intervenisale i u građanskom ratu u Angoli. U toj je zemlji na jugu Afrike Havana od 1975. do 1991. godine pomagala  komunističkim pobunjenicima.

Završetkom Hladnoga rata, Kuba je ostala jedna od pet preostalih socijalističkih zemalja u svetu.

Rusija i Kuba su se razišle nakon Hladnoga rata, ali nastavile sa saradnjom

Kubanske su vlasti počele postepeno otvarati zemlju svetu, posebno u segmentu turizma. Ipak, Kuba je ostala pod američkim sankcijama. S druge strane, odnosi s novim vlastima u Moskvi oslabili su, ali nikada nisu prekinuti.

Kastro, koji je zagovarao čvrsto vezivanje Kube uz Moskvu, umro je 2016. godine. S vlasti se definitivno povukao 2011. godine, do kada je bio na čelu KP Kube.  

Poslednjih meseci Moskva i Havana jačaju odnose

Poseta aktuelnog kubanskog predsednika Moskvi za Rusiju ima velik značaj. Nakon što je 24. februara izvršila invaziju na Ukrajinu, koju je osudio najveći deo međunarodne zajednice, a Zapad je Rusiji uveo i sankcije, Moskva se našla u svojevrsnoj izolaciji na svetskoj sceni.

Zato je Rusija počela jačati odnose s Kinom, Severnom Korejom, Indijom, Pakistanom, Iranom i drugim zemljama u razvoju. Među njima je poslednjih meseci primetno i jačanje odnosa s Kubom.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()