Ukrajinom se šire opasne bakterije otporne na antibiotike

Lekari tvrde da je to neizbežno zbog razmera rata, ali ipak pogoršava širenje AMR infekcija

22.01.2025. 09:24
  • Podeli:
profimedia-0951696944ukrajinski vojnik-ukrajinska bolnica na frontu-6790ab27de56d.webp Foto: Profimedia

Kad je Oleksandr Bezverkni evakuisan u bolnicu Feofanija u Kijevu, malo ko je verovao da će preživeti, piše BBC. Vojnik (27) je imao tešku povredu stomaka, a geleri su mu proparali zadnjicu. Obe noge su mu amputirane. Potom su lekari otkrili da su njegove infekcije otporne na uobičajene antibiotike i već ionako težak zadatak spasavanja njegovog života postao je gotovo beznadežan.

Antimikrobna rezistencija (AMR) nastaje kad se bakterije razviju i nauče da se brane od antibiotika i drugih lekova, čineći ih neefikasnim. Ukrajina nije jedina zemlja pogođena ovim problemom. Oko 1.4 miliona ljudi širom sveta umrlo je od infekcija povezanih s AMR-om u 2021. godini, dok je u Britaniji zabeleženo 66.730 ozbiljnih infekcija otpornih na antibiotike u 2023. godini. Međutim, čini se da je rat ubrzao širenje multirezistentnih patogena u Ukrajini.

Medicinske sestre ne stignu da operu ruke dovoljno često, brinu se o 20 pacijenata istovremeno

Klinike koje primaju pacijente s ratnim povredama zabeležile su nagli porast slučajeva AMR-a. Prema rečima zamenika glavnog lekara Andrija Strokana, više od 80% svih pacijenata primljenih u bolnicu Feofanija ima infekcije uzrokovane mikrobima otpornim na antibiotike.

Ironično, infekcije otporne na antimikrobne lekove često potiču iz medicinskih ustanova. Iako medicinsko osoblje pokušava da sledi stroge higijenske protokole i koristiti zaštitnu opremu kako bi minimiziralo širenje infekcija, ustanove su preplavljene ljudima povređenim u ratu. Volodimir Dubina, upravnik intenzivne nege u bolnici Mečnikov, rekao je da je od početka ruske invazije samo njegovo odeljenje povećalo broj kreveta sa 16 na 50.

Istovremeno mnogi zaposleni beže od rata ili se sami pridružuju vojsci, pa je broj osoblja smanjen. Strokan je objasnio da takve okolnosti mogu da utiču na širenje bakterija. 

"Na hirurškim odeljenjima jedna medicinska sestra brine se o 15-20 pacijenata. Ona fizički ne može da pere ruke onoliko često koliko je potrebno kako bi se sprečilo širenje infekcija", rekao je.

Pacijenti su u ratu izloženi mnogo većem broju sojeva infekcija nego što bi inače bili. Kad se vojnici zbog lečenja premeštaju iz bolnice u bolnicu, često prolaze kroz više ustanova, od kojih svaka ima sopstvene sojeve AMR-a. Upućeni lekari tvrde da je to neizbežno zbog razmera rata, ali ipak pogoršava širenje AMR infekcija, prenosi Index.hr.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()