Podnesak Međunarodnom krivičnom sudu podneli su vezano za odvođenje dece u Rusiju
Pitanje odovođenja ukrajinske dece u Rusiju intrigira javnost još od početka rata u toj zemlji, a našlo se i optužnici koju je protiv ruskog predsednika Vladimira Putina podigao Međunarodni krivični sud.
Još jedna ukrajinska NVO tvrdi da su Rusi odveli su više od 1.000 ukrajinske dece iz Mariupolja u Rusku Federaciju i to nije konačan podatak, saopštio je Nikola Komarovski, advokat Harkovske grupe za zaštitu ljudskih prava, tokom predstavljanja podneska Međunarodnom krivičnom sudu o genocidu nad ljudima u Mariupolju od strane ruske vojske.
„Povodom ovog podneska, svi podaci o deportaciji dece preuzeti su iz otvorenih izvora. Trenutno je teško navesti tačan broj, jer se na osnovu nekih publikacija (u ruskim medijima) govori o više od hiljadu takve dece. Međutim, prilično je teško navesti tačnu brojku za grad Mariupolj. Ali znamo za ove slučajeve", rekao je Komarovski, prenosi Ukrinform.
Što se tiče stvarnih podataka, kazao je on, poznati su slučajevi odvođenja dece iz grada Mariupolja u sportsko-rekreativna odmarališta i kampove u Rusiji.
„Poznato je da su deca učila direktno u kampovima kako ne bi prekidali obrazovni proces. Ali, kao što možemo da pretpostavimo, ovaj proces je bio u skladu sa ruskim sistemom. Deca se uče ruskoj verziji istorije, govorilo im se o događaji koji se dešavaju u Ukrajini sa stanovišta Ruske Federacije", rekao je advokat.
Prema njegovim rečima, deca koja su pre rata živela u Ukrajini i učila na ukrajinskom, u Rusiji su obrazovanje nastavilo tamo gde se njihov jezik doživljava kao neprijateljski.
„Postojala je i publikacija na sajtu ruskog odeljenja za porodicu i detinjstvo, koja je ukazivala da je više od 1.000 dece iz ’oslobođenog Mariupolja‘ pronašlo nove porodice u pojedinim regionima Rusije“, rekao je on i dodao da se pominju Tjumenska, Irkutska, Kemerovska oblast i Altajska teritorija.
U podnesku koji je podnet Međunarodnom krivičnom sudu navedeno je da je reč o "genocidu".
Autori podneska su radna grupa u kojoj su tim Harkovske grupe za zaštitu ljudskih prava i građani Mariupolja koji su napustil svoja ognjišta, Oni su zajedno prikupili informacije o navodnim zločinima Rusa.
Harkovska grupa za zaštitu ljudskih prava je jedna od najstarijih ukrajinskih organizacija za ljudska prava, podseća kijevska agencija.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.