Trka između Donalda Trampa i Kamale Haris bila je jedna od najneizvesnijih u nekoliko decenija
Najvažniji izbori na svetu. Građani Sjedinjenih Američkih Država izašli su na 60. predsedničke izbore u svojoj istoriji. Istovremeno se birao i novi saziv Kongresa i trećina Senata.
Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsednički izbori se održavaju u utorak nakon prvog ponedeljka u novembru, a na ovim izborima biralo se između Donalda Trampa, bivšeg predsednika koji je kandidat republikanaca i Kamale Haris, aktuelne potpredsednice koju su kandidovale demokrate nakon povlačenja kandidature predsednika Džoa Bajdena.
Građani Sjedinjenih Američkih Država izabrali su da novi predsednik bude Donald Tramp.
Prema izveštaju Rojtersa, Kamala Haris će održati govor u kom priznaje poraz na predsedničkim izborima u 18 časova po lokalnom vremenu, odnosno u 23 časa po srednjeevropskom vremenu.
Prvobitno je bilo planirano da se obrati u 21 sat po srednjeevropskom vremenu, ali je njen PR tim taj termin otkazao i pomerio za dva sata unapred.
Pobeda republlikanskog kandidata na američkim predsedničkim izborima sada je potpuno sigurna, pa se opravdano postavlja pitanje kada će zapravo Donald Tramp i fizički preuzeti svoje mesto u Beloj kući.
Republikanci su povećali novostečenu većinu u Senatu nakon što su preuzeli mesto u Montani od demokrata, pa tako sada imaju 52 od 100 raspoloživih mesta u Senatu, javljaju američki mediji.
Oni su, takođe, ostvarili uspeh u trci za kontrolu u Predstavničkom domu, a ako osvoje većinu, biće u poziciji da diktiraju dnevni red u Vašingtonu, pomažući novom predsedniku Donaldu Trampu da ispuni obećanje o smanjenju poreza i ograničenju imigracije, preneo je AP.
Kamala Haris obratiće se večeras javnosti, odnosno popodne po lokalnom vremenu. Planirala je da održi pobednički govor, ali će na kraju taj govor morati da prilagodi tome da je izbore izgubila od Donalda Trampa.
Ona još uvek zvanično nije priznala poraz.
Kripto tržišta su pozitivno reagovala na pobedu Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenjim Američkim Državama, a bitkoin je danas u 15.15 časova na najvećoj svetskoj berzi kripto valuta Bajnens porastao za 7,78 odsto na 69.164,27 evra
Investitori veruju da će novi američki predsednik koji se izjašnjava kao pristalica kripto valuta omogućiti procvat ovog tržišta, prenosi Si-En-Bi-Si (CNBC).
Donald Tramp ostvario je istorijsku pobedu na predsedničkim izborima u SAD, osvojivši ne samo većinu elektorskih glasova već i tzv. narodni glas, odnosno većina od ukupnog broja glasova Amerikanaca.
Ovo je veliki uspeh za Trampa s obzirom na to da na poslednjim izborima 2016. i 2020. nije uspeo da pobedi na narodnim izborima, iako je pobedio na izborima 2016. i postao predsednik preko Elektorskog koledža.
Republikanski kandidat i bivši predsednik SAD Donald Tramp je zvanično pobedio na američkim izborima – i u tom procesu oborio je nekoliko rekorda.
Naime, Donald Tramp će oboriti rekord Džoa Bajdena kao najstarija predsednik koji je inaugurisan, kada ponovo zvanično položi zakletvu u januaru, piše Skaj njuz.
Tramp će takođe postati prvi predsednik u više od 120 godina koji je osvojio neuzastopne predsedničke mandate.
Akcije kompanije Tesla su porasle čak za 15 odsto na početku trgovanja u Sjedinjenim Američkim Državama jer investitori smatraju da će njen vlasnik Ilon Mask profitirati od podrške novom predsedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu.
Glavni izvršni direktor Tesle je verovatno bio najistaknutiji pristalica republikanaca u ovom izbornom ciklusu, pošto je u kampanju uložio više od 130 miliona dolara i takođe im pružao podršku preko svoje društvene mreže Iks (Tviter), prenosi Blumberg.
"Dozvolite mi da vam kažem, imamo novu zvezdu, zvezda je rođena: Ilon", rekao je Tramp tokom obraćanja pristalicama na svojoj zabavi za posmatranje izbora na Floridi, kada je Maska nazvao "posebnim momkom" i "super genijem".
Prema projekcijama En-Bi-Si njuza i Njujork tajms, Donald Tramp je pobednik predsedničkih izbora u SAD. Kako te medijske kuće navode, Tramp je pobedio u Viskonsinu, čime je ostvario većinu elektorskih glasova.
Viskonsin, koji ima 10 elektorskih glasova, jedna je od takozvanih "kolebljivih" država, a na prošlim izborima tamo je većinu dobio kandidat demokrata Džozef Bajden.
Prethodno je Foks njuz proglasio Trampovu pobedu.
Aktivisti za zaštitu životne sredine poprskali su danas narandžastom bojom deo zgrade američke ambasade u Londonu u znak protesta zbog pobede republikanskog predsedničkog kandidata Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD. U videu koji je grupa "Samo zaustavite naftu" postavila na platformi X, može se videti kako dva člana te organizacije prskaju zid ambasade narandžastom bojom.
Organizacija je navela da "Trampova pobeda dovodi živote običnih ljudi u opasnost svuda", preneo je Rojters.
Republikanski predsednički kandidat Donald Tramp pobedio je demokratsku kandidatkinju Kamalu Haris nakon što je odneo pobedu u Viskonsinu, javlja CNN.
Tramp je u Viskonsinu dobio deset elektorskih glasova, čime je osvojio ukupno 277 glasova elektora, prenosi CNN.
Aleksandar Lukić iz Instituta za političke studije izjavio je danas da je pobeda kandidata Republikanske stranke Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD dobra i za region Balkana i za ceo svet, zato što je on "čovek mira, a ne čovek rata". Kako je objasnio za Tanjug, da je rezultat na ovim izborima bio izjednačen i da je sve ostalo na Nevadi i Arizoni, čekalo bi se nekoliko dana na proglašenje pobednika na predsedničkim izborima.
S obzirom na Trampovu pobedu u Pensilvaniji, ključnu državu za pobedu, ali i na Trampovo vođstvo u svim drugim kolebljivim državama, Lukić je istakao da je Trampova pobeda u tom slučaju neosporna i da se može reći da je on novi predsednik SAD. Lukić je istakao da je velika stvar za Trampa to što je Republikanska stranka osvojila većinu u Predstavničkom domu, odnosno Senatu, zato što će on sada moći lakše da vlada, donosi odluke i bira ljude, za razliku od prvog mandata kada je, kako navodi, Tramp bio dosta ograničen jer nije imao većinu u Senatu.
Odgovarajući na pitanje da li će pobeda Trampa na ovim izborima primorati EU da prilagodi svoj stav o ratu u Ukrajini odnosno da pređe na mir, kako je to rekao mađarski premijer Viktor Orban, Lukić je istakao da će Tramp biti proglašen za predsednika, odnosno inaugurisan, tek 20. januara, što znači da za tri meseca može mnogo toga da se dogodi na frontu i da se donesu odluke koje mogu biti nepovratne.
"Sada je veliko pitanje šta će ova administracija koja još traje uraditi u narednih nekoliko meseci, da li će ona biti samo tehnička vlast i neće donositi dalekosežne odluke, ili će doneti neke odluke koje će biti takve da će Tramp teško moći da vrati stvari unazad", rekao je on.
Odnosi između SAD i EU nisu samo odnosi predsednika i EU, već i te duboke države, ukazao je Lukić i dodao da Tramp tokom svog prethodnog mandata nije imao sasvim dobre odnose sa EU.
Bivši specijalni izaslanik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel poručio je danas, nakon što je republikanski kandidat Donald Tramp proglasio pobedu na predsedničkim izborima da su "Amerika i svet spaseni" i da će usoro doći mir.
On je u objavi na mreži X ocenio da će uskoro u svetu doći mir.
"Amerika i svet su spaseni. Pobedili smo levicu. Uskoro će doći mir", naveo je Grenel, koji je obavljao visoke funkcije za vreme Trampovog prvog mandata.
Profesor iz Instituta za političke studije Jovan Janjić izjavio je danas da će pobeda kandidata Republikanske stranke Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD imati globalni uticaj i ocenio da će Tramp ispuniti obećanje i pokušati da zaustavi rat u Ukrajini. On je za Tanjug naveo da je za svet i region Balkana bolje što je pobedio Tramp nego demokratska predsednička kandidatkinja za predsednika Kamala Haris, zbog njegovog odnosa prema globalnim kretanjima.
Iako smatra da će pobedom Trampa doći do određenih političkih promena u svetu, Janjić kaže da te promene neće biti radikalne kako se najavljivalo u toku predizborne kampanje, zato što je trenutno nemoguće napraviti neka veća pomeranja.
"Tačno je da on označava Kinu kao glavnog protivnika na ekonomskom polju, ali zar nije i Bajdenova administracija toliko oštrih reči izrekla na račun Kine i drugih zemalja gde smo strahovali da smo na pragu trećeg svetskog rata", istakao je on.
Janjić smatra da su ovi predsednički izbori u SAD pokazali da većinski narod u Americi podržava onog ko gleda američke interese, a ne spoljnopolitički uticaj.
"Ne verujem da će Tramp zaustaviti ratove su se u međuvremenu od kad on nije bio na vlasti, mnogo šta promenilo i prilike su otišle u negativnom pravcu. Načulo se kakav je njegov plan da zaustavi rat u Ukrajini, to je više nemoguće na taj način. Moguće je njegovo obećanje da će smanjiti isporuku oružja i novca ukrajinskoj vojsci, ali to je rat NATO-a protiv Rusije", ocenio je on.
Dodao je da je odnos Trampa prema NATO-u poznat još od ranije kada je on tražio da zemlje članice NATO-a same sebe finansiraju, a ne da ih finansira Amerika. Janjić ocenjuje da, iako će Tramp nastojati da ispuni obećanje i zaustavi rat u Ukrajini, do toga neće moći da dođe dok se ne promene neke okolnosti u svetu jer je, prema njegovim rečima, sve otišlo predaleko.
"Izbor Trampa utiče na geopolitička kretanja, što će se sigurno odraziti i na odnos evropskih članica NATO-a prema ratu u Ukrajini", ocenio je Janjić i dodao da će dolaskom Trampa na vlast tenzije oko ratu Ukrajini sigurno opasti, ali se on neće odjednom okončati zato što će Rusija istrajavati na ispunjenju svih svojih ciljeva.
Kada je reč o ratu na Bliskom isotku, Janjić je istakao da se Tramp pokazao kao najveći zaštitinik Izraela, podsetivši da je on prestonicu prebacio u Jerusalim i da je čak i od Srbije zahtevao da prizna Izrael i saglasi se da Izrael prizna Kosovo.
Portparol ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da izjave Donalda Trampa o okončanju sukoba u Ukrajini moraju biti praćene konkretnim koracima.
Zaharova je rekla za televiziju Rusija 24 da Trampove izjave moraju da budu praćene konkretnim akcijama na koje će fokusirati sve strane. Prema njenim rečima, Tramp je shvatio da SAD treba da reše svoje unutrašnje probleme, prenele su RIA Novosti.
Tramp, koji je proglasio pobedu na predsedničkim izborima u SAD, rekao je da planira da ne počinje ratove, već da ih okonča.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan čestitao je "svom prijatelju" Donaldu Trampu pobedu na predsedničkim izborima u SAD posle, kako je rekao, "velike bitke", nakon što je republikanski kandidat ranije danas proglasio pobedu.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je danas da je za Ukrajinu verovatno loša vest to što je Donald Tramp pobedio na predsedničkim izborima u SAD jer on, kako je naveo, ne želi da izdvaja previše novca za Kijev.
Medvedev je objavio na Telegramu da Tramp ima jednu osobinu koja je korisna za Rusiju, a to je da kao biznismen ne voli da troši previše novca na "loše dobrotvorne projekte i "pohlepne međunarodne organizacije", kao i da Ukrajina verovatno spada u kategoriju na koju Tramp ne želi da troši previše sredstava, prenela je agencija RIA Novosti.
Visoki zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuhri rekao je da će republikanski kandidat Donald Tramp, koji je danas proglasio pobedu na predsedničkim izborima u SAD, biti testiran u vezi sa svojim izjavama da može da zaustavi rat u Gazi u roku od nekoliko sati kada preuzme funkciju.
"Pozivamo Trampa da uči na greškama predsednika Džozefa Bajdena", rekao je Abu Zuhri za Rojters.
Tramp vodi i u glasovima, do sada je osvojio 69,6 miliona, a Haris 64,4 miliona glasa.
Demokratska predsednička kandidatkinja za predsednika Kamala Haris pobedila je u Minesoti, gde pobeda donosi 10 elektorskih glasova. Ona sada ima ukupno 224 elektorskih glasova, jer je, prema projekcijama agencije AP, pored Minesote osvojila Kolorado, Konektikat, Distrikt Kolumbiju, Delaver, Ilinois, Masačusets, Merilend, Mejn Distrikt 1, Nju Džersi, Njujork, Roud Ajlend, Vermont, Havaje, Virdžiniju, Kaliforniju, Vašington, Kolorado, Nju Hempšir, Nju Meksiko, Oregon i Vermont.
Po preliminarnim rezultatima, trenutno vodi republikanski predsednički kandidat Donald Tramp, sa 267 osvojenih elektorskih glasova, koji je takođe tokom govora u izbornom štabu u Zapadnom Palm Biču na Floridi proglasio pobedu.
Rezultat predsedničkih izbora u SAD neće imati uticaja na život Iranaca, izjavila je danas portparolka iranske vlade Fateme Mohadžerani, javila je iranska novinska agencija Tasnim.
Mohadžerani je rekla da izbori u SAD "zaista nisu posao Irana", preneo je Rojters.
Američki berzanski indeksi su u prekonoćnoj trgovini porasli u očekivanju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama. Vrednost američkog berzanskog indeksa Dow Jones je porasla za 800 poena, odnosno za oko 1,9 odsto, indeks S&P 500 za 1,7 odsto, a vrednost indeksa Nasdaq za 1,6 odsto, prenosi Si-En-Bi-Si (CNBC).
Američki dolar je ojačao u odnosu na evro i druge globalne valute, a akcije Trampove medijske kompanije na brokerskoj berzi Robinhud su porasle za 40 odsto. Indeks frankfurtske berze DAX je danas u 9.30 sati porastao na 19.479,65 poena, britanski FTSE 100 na 8.276,17 poena, francuski CAC 40 na 7.526,89 poena, moskovski MOEX na 2.701,48 poena.
Prema podacima sa berzi, cena sirove nafte je pala na 70,802 dolara, a cena nafte Brent na 74,325 dolara. Evropski fjučersi gasa su se na otvaranju berze TTF prodavali po ceni od 40,055 evra za megavat-sat.
Cena zlata je pala na 2.729,43 dolara za uncu, a cena pšenice na 5,6502 dolara za bušel (bušel iznosi 27,216 kg).
Svetski lideri uputili su danas čestitke kandidatu Republikanske stranke Donaldu Trampu povodom pobede na predsedničkim izborima u SAD.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski čestitao je danas republikanskom kandidatu za predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu na pobedi na izborima i rekao da veruje u nastavak snažne podrške te zemlje Ukrajini.
"Radujemo se eri snažnih Sjedinjenih Američkih Država pod vođstvom predsednika Trampa. Verujemo u nastavak snažne, dvospartijske podrške Ukrajini u Sjedinjenim Američkim Državama", rekao je on, prenosi Ukrinform.
Kandidat republikanaca za predsednika SAD Donald Tramp osvojio je glasove u Pensilvaniji, državi koja nosi 19 elektorskih glasova, međutim za zvaničnu pobedu na izborima neophodno mu je da osvoji još tri elektorska glasa.
On je pobedom u Pensilvaniji stekao 267 od neophodnih 270 glasova potrebnih za ulazak u Belu kuću, piše AP.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je Donaldu Trampu na pobedi na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Državama.
"Јedna od najvažnijih izbornih pobeda u novijoj istoriji SAD ali i sveta! Čestitam Trampu, 47. predsedniku Sjedinjenih Američkih Država", napisao je Dodik na platformi Iks.
Kina će nastaviti da upravlja odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama na osnovu principa uzajamnog poštovanja i mirne koegzistencije, izjavila je na brifingu portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning, komentarišući predsedničke izbore u SAD.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, čestitao je Donaldu Trampu pobedu na američkim izborima.
Kandidat republikanaca Donald Tramp, koji ubedljivo vodi na izborima u Americi, stigao je u Vest Palm Bič gde se obratio svojim pristalicama, ali i celom svetu.
Njegovo obraćanje usledilo je nakon što su stigle projekcije da je u njegove ruke pala i treća ključna država - Pensilvanija. Prethodno je proglašena pobeda u Severnoj Karolini i Džordžiji. U ovom trenutku, ako se računa i jedan elektorski glas iz Mejna, Tramp ima 266 elektorskih glasova - a treba 270 za pobedu.
Birališta na Aljasci na kojima se glasalo predsedničkim izborima u SAD poslednja su zatvorena, a za sada u toj državi na osnovu oko 26 odsto prebrojanih glasova vodi republikanski kandidat Donald Tramp.
Tramp je pobedio u Alabami, Arkanzasu, Floridi, Ajovi, Ajdahu, Indijani, Kanzasu, Kentakiju, Luizijani, Mizuriju, Misisispiju, Montani, Severnoj Dakoti, Džordžiji, prvom i trećem distriktu Nebraske, Ohaju, Oklahomi, Južnoj Karolini, Južnoj Dakoti, Tenesiju, Teksasu, Juti, Zapadnoj Virdžiniji i Vajomingu.
Haris je pobedila u državama Kolorado, Konektikat, Distrikt Kolumbiju, Delaver, Ilinois, Masačusets, Merilend, Mejn Distrikt 1, Nju Džersi, Njujork, Roud Ajlend, Vermont, Havaje, Virdžiniju, Kaliforniju, Vašington, Kolorado, Nju Hempšir, Nju Meksiko, Oregon i Vermont.
Republikanski kandidat Donald Tramp trenutno vodi protiv kandidata demokratske stranke Kamale Haris na predsedničkim izborima u SAD, pa prema poslednjim projekcijama CNN-a, Tramp je sakupio 246 elektorskih glasova, dok je Haris sakupila 182.
Tome je doprinelo osvajanje većine glasova u Džordžiji, koja nosi 16 glasova elektora.
Tramp je pobedio u Alabami, Arkanzasu, Floridi, Ajovi, Ajdaho, Indijani, Kanzasu, Kentakiju, Luizijani, Mizuriju, Misisispiju, Montani, Severnoj Dakoti, Nebraski Distrikt 1, Nebraski Distrikt 3, Ohaju, Oklahomi, Južnoj Karolini, Južnoj Dakoti, Tenesiju, Teksasu, Juti, Zapadnoj Virdžiniji i Vajomingu.
Haris je dobila Kolorado, Konektikat, Distrikt Kolumbiju, Delaver, Ilinois, Masačusets, Merilend, Mejn Distrikt 1, Nju Džersi, Njujork, Roud Ajlend, Vermont, Havaje, Virdžiniju, Kaliforniju, Vašington, Kolorado, Nju Hempšir, Nju Meksiko, Oregon i Vermont.
Tramp vodi i u glasovima, do sada je osvojio 63,5 miliona, a Haris 58,6 miliona glasa.
Iako je ranije bilo najavljeno Haris se danas neće obratiti biračima.
Republikanska partija preuzeće kontrolu nad američkim senatom nakon četiri godine tokom kojih je Senat kontrolisala Demokratska partija, preneo je NBC njuz.
Republikanci će preuzeti kontrolu nad Senatom nakon što su njihovi predstavnici pobedili na izborima za Senat u Ohaju i Zapadnoj Virdžiniji, a pretpostavlja se da će se broj republikanskih predstavnika povećati.
Republikanski senator Ted Kruz najverovatniej će ostati senator Teksasa, dok su Elizabet Voren kao demokrastka predstavnica i Berni Sanders kao nezavisni predstavnik osvojili najviše glasova u Masačusetsu, odnosno Vermontu.
Prema poslednjim projekcijama CNN-a, Republikanski kandidat na predsedničkim izborima Donald Tramp trenutno vodi protiv kandidata demokratske stranke Kamale Haris na predsedničkim izborima u SAD, pošto je sakupio 246 elektorskih glasova, dok je Haris sakupila 182.
Izvršni direktor Tesle i Iksa Ilon Mask izjavio je da će se zalagao za smanjenje broja federalnih agencija ukoliko republikanski kandidat za predsednika SAD Donald Tramp pobedi na izborima i dodeli mu neku ulogu u svojoj administraciji.
U intervjuu za onlajn emisiju novinara Takera Karslona, koji je snimljen u Trampovom odmaralištu Mar-a-Lago, Mask je rekao da želi da pomogne Trampu da učini vladu efikasnijom, preneo je AP.
"Imamo ogroman birokratski aparat. Moramo da omogućimo onima koji grade Ameriku da grade", rekao je Mask.
Mask je naglasio da bi smanjenje državne birokratije pomoglo u ubrzanju inovacija i ekonomskog rasta.
Raspoloženje u štabu kandidatkinje demokratske stranke za predsednika sjedinjenih Američkih Država Kamale Haris promenilo se u toku noći iz euforičnog u anksiozno, kada su počeli da stižu rezultati glasanja, piše AP.
Muzičke pesme i trijumfalne govore u njenom izbornom štabu na hauard univerzitetu u Vašingtonu, smenili su miksevi Di džejeva i pozivi glčasačima da izađu i glasaju.
Kako se navodi, kako je noć odmicala, tako sve više mogu da se vide uznemirena lica i prigušeni glasovi.
Prema poslednjim podacima republikanski kandidat ima 230 elektorskih glasova, a Haris 192.
Republikanski kandidat na predsedničkim izborima u SAD Donald Tramp pobedio je u saveznoj državi Severnoj Karolini, osvojivši 16 elektorskih glasova. On trenutno vodi sa osvojenih ukupno 230 elektorskih glasova, dok je kandidatkinja Demokratske stranke Kamala Haris osvojila 187 elektorskih glasova, što izaziva prilično loše raspoloženje među njenim pristalicama širom zemlje.
Kako navodi AP, Severna Karolina je za sada prva ''kolebljiva'' država u kojoj je Tramp odneo pobedu.
Tramp je poed Severne Karoline pobedio u Alabami, Arkanzasu, Floridi, Ajovi, Indijani, Kanzasu, Kentakiju, Luizijani, Mizuriju, Misisispiju, Montani, Severnoj Dakoti, Nebraski Distrikt 1, Nebraski Distrikt 3, Ohaju, Oklahomi, Južnoj Karolini, Južnoj Dakoti, Tenesiju, Teksasu, Juti, Zapadnoj Virdžiniji, Džordžiju i Vajomingu.
Haris je pobedila u Koloradu, Konektikatu, Distriktu Kolumbija, Delaveru, Ilinoisu, Masačusetsu, Merilendu, Distriktu Mejn 1, Nju Džersiju, Njujorku, Roud Ajlendu, Vermontu, Kaliforniji i Vašingtonu.
Prema trenutnim projekcijama i demokratski obojen CNN i republikanski orijentisan Fox News daju prilično veliku prednost u broju osvojenih elektorskih glasova Donaldu Trampu.
Prema projekcijama CNN, u ovom trenutku - 23 časa po Istočnom vremenu (5 ujutru po srednjeevropskom), Tramp "ima u džepu" 211 elektorskih glasova, a Kamala Haris 145.
Slično projektuje i Fox News, mada daje manju prednost republikanskom kandidatu za predsednika SAD - po njima, Tramp trenutno ima zagarantovanih 216 elektorskih glasova, a Kamala Haris 193.
Prema poslednjim projekcijama AP, Tramp je sakupio 230 elektorskih glasova, dok je Haris sakupila 179.
Predsedničkim kandidatima je potrebno najmanje 270 elektorskih glasova da bi osvojili mesto predsednika.
Kandidat Republikasnke stranke Donald Tramp ima minimalnu prednost u saveznoj državi Pensilvaniji, inače ''kolebljivoj'' državi za koju se smatra da može da odluči ishod predsedničkih izbora u SAD - prema projekcijama AP-a, Tramp je osvojio 51 glasova, a Haris 48,1 odsto.
Pobeda u Pensilvaniji donosi 19 elektorskih glasova.
Tokom gostovanja u radio emisiji u glavnom gradu Pensilvanije Filadelfiji, Tramp je pozvao birače da ostanu u redovima za glasanje tvrdeći da će pobediti na izborima ako pobedi u Pensilvaniji.
"Ako pobedimo u Pensilvaniji, pobedili smo na izborima. Učinićemo ovu zemlju većom nego ikada, ali morate da ostanete u redu. Nemojte da vas usporavaju jer ako pobedimo u Pensilvaniju pobedili smo na izborima", rekao je Tramp.
Republikanski kandidat za predsednika SAD Donald Tramp pobedio je u Juti i Montani demokratsku protivkandidatkinju Kamalu Haris. Montana nosi četiri elektorska glasa, a Juta šest, tako da zajedno sa te dve države Tramp za sada ukupno ima 201 elektorskih glasova, dok Haris ima 91, objavio je En-Bi-Si njuz (NBC News).
Tramp je, pored te dve pomenute države, pobedio i u Alabami, Arkanzasu, Floridi, Indijani, Kanzasu, Kentakiju, Luizijani, Mizuriju, Misisispiju, Severnoj Dakoti, Nebraski Distrikt 1, Nebraski Distrikt 3, Ohaju, Oklahomi, Južnoj Karolini, Južnoj Dakoti, Tenesiju, Teksasu, Zapadnoj Virdžiniji i Vajomingu.
Haris je dobila Kolorado, Konektikat, Distrikt Kolumbijum Delaver, Ilinois, Masačusets, Merilend, Mejn Distrikt 1, Nju Džersi, Njujork, Roud Ajlend i Vermont.
Ćerka republikanskog kandidta Donalda Trampa Ivanka prisustvovaće izbornoj noći koju njen otac organizuje u svom odmaralištu Mar-a-Lagu za mali broj donatora kampanje i uzak krug prijatelja. Ivanka nije učestvovala u kampanji, za razliku od prethodne dve 2016. i 2020. godine, piše Pejdž siks.
Navodi se da će među zvanicama biti jedan od najvećih donatora Trampove kampanje, milijarder Ilon Mask. Njujork tajms piše i da na Trampovu zabavu goste dovoze autobusi iz obližnjeg hotela Hilton, kao i da je prisutno brojno obezbeđenje.
"Psi za otkrivanje eksploziva pretražuju autobuse", navodi se.
Ivanka Tramp je bila savetnica svog oca dok je bio u Beloj kući, kao i njen suprug Džared Kušner, dok su ove godine Donald Tramp junior i Erik Tramp bili mnogo aktivniji. Kako se navodi, posle Mar-a-Laga svi će se uputiti u Kongresni centar okruga Palm Bič u Vest Palm Biču na Floridi, na zvaničnu izbornu noć Trampove kampanje.
U 22 časa po Istočnom vremenu (4 časa po srednjeevropskom) zatvorena su birališta u jednoj od ključnih država - Nevadi, kao i u Montani i Juti.
Ove tri države nose ukupno 16 elektorskih glasova, i to Nevada 6, Juta 6 i Montana 4.
Predsedničkim kandidatima je potrebno najmanje 270 elektorskih glasova da bi osvojili mesto predsednika.
Devet biračkih mesta u državi Navaho u okrugu Apač u Arizoni biće otvorena dva sata duže, do 21 sat po lokalnom vremenu, zbog tehničkih problema.
Tu odluku doneo je sudija višeg državnog suda, a nakon što je indijansko pleme podnelo zahtev za produženje zbog pritužbi na tehničke probleme sa elektronskim biračkim knjigama, prenosi NBC njuz.
To je dovelo, navodi se do odbijanja glasača koji su došli na biračka mesta.
Predstavnici Navaho nacije saopštili su da na biralištima nema dovoljno glasačkih listića za sve birače i da su zabrinuti da bi ljudi mogli da odu sa biračkih mesta i ne vrate se više da glasaju.
Republikanski kandidat Donald Tramp trenutno vodi protiv kandidata demokratske stranke Kamale Haris na predsedničkim izborima u SAD, a poslednje projekcije Foks njuza, pokazuju da je sakupio 195 elektorskih glasova, dok je Haris sakupila 113.
Prema tim projekcijama, Trampu su pripali Alabama, Arkanzas, Florida, Indijana, Kanzas, Kentaki, Luizijana, Mizuri, Misisispi, Severna Dakora, Nebraska Distrikt 1, Nebraska Distrikt 3, Ohajo, Oklahoma, Južna Karolina, Južna Dakota, Tenesi, Teksas, Zapadna Virdžinija i Vajoming.
Haris je dobila Kolorado, Konektikat, Distrikt Kolumbijum Delaver, Ilinois, Masačusets, Merilend, Mejn Distrikt 1, Nju Džersi, Njujork, Roud Ajlend i Vermont.
U glasovima takođe vodi Tramp - dosad je osvojio 28,8 miliona, a Haris 25,7 miliona glasova.
U 21 čas po Istočnom vremenu (3 časa po srednjeevropskom) završeno je glasanje u 15 država, među kojima i u tri "kolebljive", koje se spadaju među ključne na američkim izborima - Arizoni, Mičigenu i Viskonsinu.
Birališta su takođe zatvorena u Teksasu i Njujorku, gde je veliki broj elektorskih glasova u toku.
Države u kojima su zatvorena birališta su: Arizona (11 elektorskih glasova), Kolorado (10), Ajova (6), Kanzas (6), Luizijana (8), Mičigen (15), Minesota (10), Nebraska (5), Novi Meksiko (5), Njujork (28), Severna Dakota (3), Južna Dakota (3), Teksas (40) Viskonsin (10), Vajoming (3).
Predsedničkim kandidatima je potrebno najmanje 270 elektorskih glasova da bi osvojili mesto predsednika.
Tokom gostovanja u radio emisiji u glavnom gradu Pensilvanije Filadelfiji, bivši predsednik SAD Donald Tramp pozivao je birače da ostanu u redovima za glasanje tvrdeći da će pobediti na američkim izborima ako pobedi u Pensilvaniji.
"Ako pobedimo u Pensilvaniji, pobedili smo na izborima. Učinićemo ovu zemlju većom nego ikada, ali morate da ostanete u redu. Nemojte da vas usporavaju jer ako pobedimo u Pensilvaniju pobedili smo na izborima", rekao je Tramp u emisiji Rič Zeoli Šou na filadelfijskom radiju Talk Radio 1210 WPHT, prenosi Rojters.
On je naveo i da je veliko pitanje da li može da pridobije više podrške u Filadelfiji koja je bila tradicionalno uporište Demokratske stranke.
Republikanski kandidat Donald Tramp trenutno vodi protiv demokratske predstavnice Kamale Haris na predsedničkim izborima u SAD, jer je, prema projekcijama Foks njuza, sakupio 105 elektorskih glasova, dok je Haris sakupila 72.
Prema tim projekcijama, Trampu su pripali Indijana, Kentaki, Zapadna Virdžnija, Južna Karolina, Misisipi, Oklahoma, Alabama i Florida.
Haris je dobila Vermont, Konektikat, Merilend, Roud Ajlend, Masačusets, Nju Džersi, Distrikt Kolumbiju, Ilinois i jedan glas u Mejnu.
U glasovima takođe vodi Tramp - dosad je osvojio 11,2 miliona, a Haris 9,5.
Predsedničkim kandidatima je potrebno najmanje 270 elektorskih glasova da bi osvojili mesto predsednika.
U 20 časova po Istočnom vremenu (2 časa po srednjeevropskom) zatvorena su birališta u 18 država, uključujući i ključne Pensilvaniju i Floridu, gde je veliki broj elektorskih glasova u igri.
Države u kojima su zatvorena mesta su: Alabama (9 elektorskih glasova), Konektikat (7), Delaver (3), Okrug Kolumbija (3), Florida (30), Ilinois (19), Mejn (4), Merilend (10), Masačusets (11), Misisipi (6), Misuri (10), Nju Hempšir (4), Nju Džersi (14), Oklahoma (7), Pensilvanija (19), Rod Ajlend (4) i Tenesi (11).
Predsednik Bajden neće biti uz potpredsednicu Kamalu Haris u noći u kojoj će biti praćeni izborni rezultati, prenose mediji.
"Večeras će predsednik i prva dama gledati rezultate izbora u rezidenciji Bele kuće sa dugogodišnjim pomoćnicima i visokim osobljem Bele kuće" rekao je zvaničnik Bele kuće za Washington Examiner. "Predsednik će redovno dobijati najnovije informacije o izbornim rezultatima širom zemlje".
Kandidat republikanaca na izborima u SAD Donald Tramp pobediće u saveznoj državi Kentaki, pokazuju projekcije Si-En-Ena. Kentaki nosi osam elektorskih glasova, a za pobedu na predsedničkim izborima potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova
Tramp je na prethodnim izborima 2020. godine pobedio u toj saveznoj državi, ali je izgubio na opštim izborima.
Prema projekcijama Ej-Bi Si njuza, kandidat demokrata Kamala haris osvojiće Vermont i dobiti tri elektorska glasa.
Birališta su zatvorena u nekoliko država, uključujući Džordžiju, Indijanu, Kentaki, Južnu Karolinu, Virdžiniju i Vermont, u 19 časova po Istočnom vremenu (1 čas po srednjeevropskom), a polako stižu i neki od prvih rezultata na dan izbora.
Sve oči će biti uprte u Džordžiju, koja je jedna od nekolicine sving, odnosno "kolebljivih" država u kojima su se bivši predsednik Tramp i potpredsednica Kamala Haris "udvarali" biračima tokom kampanje.
Predsednik Bajden je tesno pobedio u Džordžiji 2020. godine, sa manje od 12.000 glasova, prvi put posle više decenija, dok je Tramp tamo pobedio Hilari Klinton 2016.
U pojedinim američkim saveznim državama neka biračka mesta su već zatvorena, pa je na osnovu 175.000 glasova, kandidatu republikanaca Donaldu Trampu otišlo 110.000, objavio je Si-En-En.
Preostalih 65.000 dobila je kandidat demokrata Kamala Haris.
Ovi rezultati ne znače mnogo, jer će se pojedina biračka mesta, poput onih u saveznim državama Havaji i Aljaska, zatvoriti u 6.00 po srednjeevropskom vremenu.
Nekoliko ključnih država produžilo je vreme glasanja na nekim biračkih mestima, navodeći kao razlog neočekivano vreme čekanja, tehničke probleme i druge probleme za birače.
U Pensilvaniji, gde je planirano da se biračka mesta zatvore u 20 časova, birači će moći da glasaju i posle tog vremena u okrugu Luzern, gde su lokalni izborni zvaničnici rekli da će stanovnici imati vremena da glasaju do 21.30 časova.
Džordžija je takođe najavila produženje roka za glasače u oblastima Atlante u okrugu Kob, okrugu Fulton i okrugu Gvinet.
U Severnoj Karolini, državni izborni zvaničnici produžili su sate glasanja za 30 minuta u oblastima okruga Burk i okruga Vilson. Birači će tamo imati rok do 20 časova, umesto do 19.30 kao u ostatku države.
Birališta u Kentakiju i određenim delovima Indijane zvanično su zatvorena od 18 časova po lokalnom vremenu, odnosno u ponoć za srednjeevropskom.
Biračka mesta u Indijani koja se nalaze u istočnoj standardnoj vremenskoj zoni su zvanično završena, ali birališta u 12 okruga Indijane koji se nalaze u centralnoj vremenskoj zoni otvorena su do 19 časova po lokalnom vremenu (1 čas po srednjeevropskom).
Ovo su prve države u zemlji koje su zatvorile birališta na dan izbora 2024. I Indijana i Kentaki se smatraju crvenim državama.
Prošlo je nekoliko časova otkako su otvorena glasačka mesta na izborima u SAD, a u ovom trenutku, nešto posle 23.30 časova po srednjeevropskom vremenu, odnosno, 15.30 po njujorškom, kladionice daju prednost republikanskom kandidatu Donaldu Trampu.
Prema britanskoj kladionici Bet365, pobeda Trampa plaća se kvotom 1,57, dok je koeficijent na demokratskog kandidata Kamalu Haris 3,50. U procentima, to je oko 61,5 odsto za Trampa, odnosno 38,5 odsto za Haris.
U pitanju je uživo klađenje, a kvote će se, izvesno, menjati tokom noći. Uoči otvaranja biračkih mesta šanse za pobedu Trampa bile su u kladionicma 52 odsto, naspram 48 procenata za Kamalu Haris.
Ilon Mask, najistaknutiji i najmoćniji podržavalac Trampa, glasao je u utorak u Teksasu. Ranije tokom dana, Njujork tajms je izvestio da će Mask provesti veče izbora sa Trampom u Mar-a-Lagu.
Ilon Mask, američki milijarder koji podržava predsedničkog kandidata Republikanske stranke Donalda Trampa, dodelio je danas poslednju nagradu od milion dolara registrovanom biraču u Mičigenu koji je glasao za Trampa, čime je okončana lutrija America PAC koja je privukla pažnju federalnih i lokalnih vlasti.
Policija u američkoj saveznoj državi Mejn saopštila je danas da je pouzdano ustanovila da se širom države upućuju lažni pozivi i dojave o postavljenim bombama na biračkim mestima u nameri da se snage reda hitno angažuju.
Iz policije države Mejn poručuju da "ne postoji opasnost za građane", preneo je BBC.
Američki Federalni istražni biro (FBI) saopštio je ranije da su lažne "pretnje bombama upućivane u nekoliko država".
FBI veruje da su mnoge lažne dojave o postavljenim bombama poslate sa ruskih domena e-pošte.
Zvaničnici u ključnim američkim državama Pensilvaniji i Mičigenu kažu da se očekuje da će glasovi birača na ovim predsedničkim izborima biti prebrojani brže nego posle izbora 2020. godine.
Guverner Pensilvanije Džoš Šapiro predvideo je da brojanje glasova u ovoj ključnoj državi neće trajati toliko dugo kao tokom predsedničkih izbora 2020. godine kada je brojanje glasova i proglašenje pobednika trajalo nekoliko dana, prenosi CNN.
Guverner je dodao da će se glasovi brojati bez pauza, a rezultati će biti objavljeni što je brže moguće.
Kandidat demokrata na predsedničkim izborima u SAD Kamala Haris namerava da proslavi svoju izbornu pobedu na Univerzitetu Hovard u Vašingtonu, visokoškolskoj ustanovi koju tradicionalno pohađaju Afroamerikanci i na kojem je i sama studirala.
U ponedeljak su okončane pripreme prostora u kojem će biti održana proslava u noći očekivane pobede demokratske predsedničke kandidatkinje i potpredsednice SAD Kamale Haris, naveli su iz njenog štaba u saopštenju koje je preneo Si-En-En.
Haris je objasnila svoju odluku gostujući na radio stanici V-103 u Atlanti rekavši da se kao mlada prvi put kandidovala za predstavnicu zajednice studenata prve godine na Univerzitetu Hovard.
"I sada, da se vratim na Hovard, moj voljeni alma mater i da budem, nadam se, pobednik predsedničkih izbora, za mene je to pun krug", rekla je Kamala Haris.
Studenti Univerziteta Hovard su se izjašnjavali sa entuzijazmom o predsedničkim izborima, posebno zbog toga što je Kamala Haris bivša studentkinja tog univerziteta.
Na dan predsedničkih izbora u SAD Nacionalna garda (NG) je mobilisana u 15 saveznih država, izjavio je portparol Nacionalne garde.
"Više od 250 pripadnika Nacionalne garde pruža podršku na dan izbora u 15 saveznih država", rekao je portparol, prenosi Si-En-En.
Kandidat za potpredsednika SAD iz Demokratske stranke Tim Valc, koji sa svojom suprugom obilazi grad Harisburg u Pensilvaniji kako bi motivisao birače, izjavio je danas da veruje da će kandidat republikanaca za predsednika SAD Donad Tramp "verovatno" priznati izborni poraz ako do toga dođe.
Valc je takođe obećao da će "čestitati pobedniku" ako kandidatkinja demokrata Kamala Haris izgubi i izrazio uverenje da će Tramp priznati poraz ako je "istorija...bilo kakav pokazatelj", prenosi Si-En-En.
Tramp i njegovi saveznici iz Republikanske stranke često su sugerisali da bi prihvatili rezultate predsedničkih izbora ako ne bi bilo dokaza o prevari, međutim Tramp je javno iznosio lažne tvrdnje o masovnoj prevari na izborima 2020. godine pokušavajući da obori pobedu Džozefa Bajdena, navodi Si-En-En.
Američki obaveštajni zvaničnici ispituju nalog e-pošte koji koristi ruski internet domen kao potencijalni izvor lažnih pretnji bombom upućenih na dan izbora u državi Džordžija, rekli su za Si-En-En upućeni izvori.
Jedan američki zvaničnik rekao je za Si-En-En da istražitelji veruju ''da su barem neke'' od pretnji potekle iz Rusije.
Obaveštajne službe još nisu potvrdile da su pretnje poslate e-poštom stigle iz Rusije, ali istražitelji gledaju istoriju aktivnosti naloga e-pošte kako bi pokušali da utvrde ko stoji iza pretnji, naveli su izvori.
Lažne pretnje dovele su do privremenog zatvaranja biračkih mesta u Union Sitiju, nedaleko od Atlante, prema navodima policije okruga Fulton.
"Čuli smo neke pretnje ruskog porekla", rekao je novinarima ranije danas državni sekretar Džordžije Bred Rafensperger.
On nije precizirao kako su tačno državni zvaničnici utvrdili da su pretnje bombom stigle iz Rusije.
Donald Tramp je putem društvene mreže X uputio poziv svojim biračima da izađu na glasanje.
"Vaš glas će pokrenuti novo zlatno doba", poručio je republikanski predsednički kandidat.
Milijarder Ilon Musk provešće izbornu noć s Donaldom Trampom i njegovim užim krugom u kući bivšeg predsednika na Floridi, navodi NBC News.
Nekadašnji američki ambasador u Beogradu Vilijam Montgomeri je rekao da će ovogodišnji predsednički izbori u SAD biti najvažniji izbori u njegovom životu jer će oni imati ogroman uticaj na budućnost Amerike.
Montgomeri je u intervjuu za Euronews Srbija govorio i o tome kakav će uticaj ishod američkih izbora imati na Srbiju.
Agenti FBI-ja uhapsili su dve osobe u Mičigenu zbog izbornih pretnji, prenosi BBC, pozivajući se na pisanje američkih medija. Detroit News navodi da je jedan osumnjičeni povezan sa zaverom za ubistvo Donalda Trampa.
Muškarac po imenu Ajzak Sisel, koji je navodno objavljivao na društvenoj mreći Reddit pod korisničkim imenom "ShootUpTrumpRally", rekao je istražiteljima da veruje da bi "sve bilo bolje da je Tramp mrtav".
U drugom krivičnom predmetu koji je pokrenut danas, Kristofer Klej Pirs (46) iz Džeksona optužen je za pretnje neidentifikovanom komitetu za političku akciju (PAC) povezanom sa demokratama u poslednje dve godine. Pirsa je navodno ranije upozorio FBI da bi mogao biti optužen za zločin ako nastavi da objavljuje pretnje na internetu, ali je nastavio da uznemirava grupu orijentisanu na demokrate.
Bivši predsednik Donald Tramp gledaće rezultate izbora sa malom grupom ljudi, koja uključuje njegovu porodicu i prijatelje u njegovom odmaralištu Mar-a-Lago na Floridi, reklo je za CNN više poznatih izvora.
Članovi njegovog kluba pozvani su na večeru u odmaralištu, a Tramp će verovatno svratiti i družiti se sa gostima tokom cele večeri.
Birališta su otvorena širom SAD i glasanje se nastavlja do večeri. Izborni zvaničnici širom SAD, posebno u državama koje su kolebljive, obećali su da će podržati integritet glasanja i pozvali birače da ne veruju u teorije zavere.
Tokom jutra su prijavljena manja kašnjenja zbog sitnih kvarova u opremi koja se koristi u izbornom danu. Sve protiče bez većih incidenata.
Trenutno, prema podacima sa Polymarketa, situacija izgleda ovako:
Izborni zvaničnici u okrugu Gvinet u Džordžiji kažu za CNN da očekuju da će glasovi na ovim izborima premašiti broj glasova u odnosu na 2020. godinu.
Direktor izbora Zek Manifold rekao je za CNN da je do 10:30 ujutro po lokalnom vremenu glasalo skoro 35.000 birača.
Dok zakonodavstvo Floride otežava pristup glasačkom procesu za ljude osuđene za krivična dela, Donald Tramp, kandidat republikanaca na izborima u SAD-u nije imao problema da glasa.
Sud u Pensilvaniji, kolebljivoj ili sving državi, odobrio je zahtev izbornih zvaničnika okruga Kambrija da se vreme glasanja produži do 22 sata po lokalnom vremenu nakon što je softverski kvar prekinuo skeniranje glasačkih listića. Glasački listići posle 20 časova će biti privremeni glasački listići, navodi se u nalogu suda.
„Izborni odbor okruga Kambrija je rano jutros saznao da je kvar softvera u okružnom sistemu elektronskog glasanja sprečio birače da skeniraju svoje glasačke listiće. Ovo ne bi trebalo da obeshrabruje birače da glasaju na svojim biračkim mestima“, navodi se u saopštenju Kancelarije okružnih komesara ranije u utorak.
Kandidat Republikanaca za predsednika Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, glasao je danas na predsedničkim izborima u SAD. Bivši predsednik stigao je u svoju glasačku jedinicu u Palm Biču sa suprugom Melanijom Tramp.
Obraćajući se novinarima nakon glasanja, bivši predsednik rekao je da je "veoma uveren da će pobediti na izborima i da neće biti ni blizu sa Kamalom Haris“.
„Osećam se veoma samouvereno. Čujem da nam svuda ide veoma dobro. Nećemo biti ni blizu, ali će biti potrebno mnogo vremena da se rezultati potvrde“, rekao je Tramp.
Kamala Haris tokom izbornog dana provešće u mobilizaciji birača da izađu i glasaju, a veče će dočekati na večeri sa svojom porodicom, što je već tradicija u njenom životu.
"Imam tradiciju da večeram sa porodicom, tako ćemo uraditi i večeras. Dosta članova moje porodice je danas sa nama. Danas ću ceo dan razgovarati sa ljudima i podsećati ih da treba da izađu i glasaju", rekla je Harisova za radio emisiju "The Big K Morning Show".
Ekstremni vremenski uslovi i drugi "privremeni infrastrukturni poremećaji“ prijavljeni su u pojedinim delovima SAD za vreme glasanja, ali nije bilo incidenata na nacionalnom nivou koji bi uticali na bezbednost održavanja izbora, saopštili su iz američke Agencije za sajber bezbednost.
"Pratimo ekstremne vremenske slučajeve i druge privremene poremećaje u određenim zemljama, ali to su uglavnom očekivani i rutinski događaji i situacije, rekla je Kejt Konli, viša savetnica u Agenciji.
Američki predsednik Džo Bajden pozvao je američke glasače da "stvaraju istoriju" izborom Kamale Haris kao njegove naslednice dok provodi miran dan izbora u Beloj kući. U objavi na platformi X, Bajden je jednostavno poručio:
"Ja ću glasati."
Suzan DelBen, koja vodi kampanju demokrata u Predstavničkom domu, rekla je za CNN da bi moglo da prođe nedelju dana ili više pre nego što se zvanično utvrdi ko će kontrolisati Predstavnički dom.
"Nemojte da se iznenadite ako bude bilo potrebe više vremena da se ovi izbore završe, tesna je trka, još uvek se dobijaju glasački listići pristigli poštom", rekla je ona za CNN.
Vreme za glasanje produženo je u okrugu Kambrija, u Pensilvaniji, nakon što je "kvar softvera" poremetio mogućnost glasača da skeniraju svoje glasačke listiće, saopštila je u Kancelarija okružnih komesara.
Izborni zvaničnici u okrugu insistiraju da "kvar ne bi trebalo da obeshrabri birače da glasaju na svojim biračkim mestima“.
Na današnjem glasanju u Sjedinjenim Američkim državama, osim izbora za predsednika, milioni glasača u deset saveznih država — uključujući Montanu, Arizonu, Mizuri, Nebrasku, Kolorado, Floridu, Merilend, Nevadu, Njujork i Južnu Dakotu — odlučivaće o pitanjima koja se tiču regulacije pobačaja.
Većina predloga u ovim državama omogućila bi pobačaj do održivosti fetusa, što se uopšteno definiše oko 24. nedelje trudnoće, ili kasnije u slučajevima kada je zdravlje trudnice ugroženo.
Kladionica Polymarket, na dan američkih izbora, beleži sve veće šanse Donalda Trampa da postane predsednik. Na toj platformi u ovom trenutku Tramp ima 62,3 odsto šanse da pobedi, dok Kamala Haris ima 37,8.
Sinoć su procene bile 58% za Trampa i 42% za Haris.
Komesar grada Filadelfije Set Blustin rekao je za CNN da veruje da će prebrojavanje glasačkih listića ići brže u izbornom ciklusu 2024. u poređenju sa 2020. godinom.
"Počeli smo da prebacujemo glasačke listiće pristigle poštom čim su se biračka mesta otvorila danas u 7 sati i prebrojaćemo listiće mnogo brže nego 2020. godine“, rekao je Blustin.
On je rekao da će proces verovatno ići brže jer su se mnogi ljudi vratili na lično glasanje na biračkim mestima i stoga će ove godine biti manje prebrojanih glasačkih listića koji su pristigli poštom poštom nego 2020. Takođe, Filadelfija je kupila dodatnu opremu kako bi se koverte brže otvarala, a i angažovano je više ljudi.
"Izbori u Filadelfiji biće slobodni, pošteni i sigurni. Potpuno sam uveren u našu sposobnost da pošteno vodimo izbore“, rekao je on.
Republikanski kandidat za predsednika SAD, Donald Tramp, oglasio se na platformi X i poslao poruku američkim građanima.
"Sada je zvanično DAN IZBORA! Ovo će biti najvažniji dan u američkoj istoriji. Entuzijazam birača je ogroman jer ljudi žele da Ameriku ponovo učine velikom. To znači da će redovi biti dugi! Treba mi da date svoj glas bez obzira koliko dugo treba. OSTANITE U REDU! Radikalne komunističke demokrate žele da se spakuješ i ideš kući. Zajedno ćemo ostvariti ogromnu pobedu i UČINITI AMERIKU PONOVNO VELIKOM", napisao je Tramp na platformi X.
Republikanski kandidat za potpredsednika Džej Di Vens glasao je jutros na biračkom mestu i Sinsinatiju.
"Osećam se dobro po pitanju ovih izbora, jeste da se nikad ne zna do kraja, ali imam dobar osećaj", rekao je on.
Dvostranačka koalicija od 51 državnog tužioca širom američkih država objavila je saopštenje u kojem poziva ljude da ostanu mirni i da preventivno „osude sve akte nasilja u vezi sa rezultatima“.
"Mirni prenos vlasti je najviši dokaz vladavine prava, tradicije koja doprinosi stabilnosti nacije. Pozivamo svakog Amerikanca da glasa, učestvuje u građanskom diskursu i, iznad svega, poštuje integritet demokratskog procesa. Nasilju nema mesta u demokratskom procesu. Mi ćemo primeniti naše ovlašćenje da sprovodimo zakon protiv bilo kakvih nezakonitih radnji", poručili su oni.
Aktuelni predsednik Amerike Džo Bajden će rezultate izbora pratiti u Beloj kući sa prvom damom Džil.
U brojnim saveznim državama zabeleženi su veliki redovi za glasanje na izborima 2024.
Donald Tramp planira da ceo dan provede na Floridi, gde se očekuje da će lično glasati.
Vodeći američki statističar Nejt Silver objavio je prognozu u kojoj se navodi da će Kamala Haris da pobedi na izborima, na osnovu 80.000 simulacija.
Silver tvrdi da je obavljeno 80.000 simulacija po njegovom modelu, i da je Kamala Haris pobedila u 40.012, što je oko 50.015 odsto.
Kandidatkinja demokrata na predsedničkim izborima u Americi i aktuelna potpredsednica Kamala Haris oglasila se na društvenim mrežama na dan izbora.
"Ovo je trenutak da se vaš glas čuje", poručila je ona Amerikancima.
Birališta se u Americi otvaraju u još devet saveznih država:
Dugogodišnja glasačka prednost koju su demokrate imale među biračima iz Latinske Amerike koji žive u SAD i dalje je u padu, i može ključno da utiče na ranjivost kandidatkinje te stranke Kamale Haris i demokrate u Kongresu u ključnim kolebljivim državama. Kako prenosi ABC, Latinoamerikanci čine oko 15 odsto populacije sa pravom glasa, većinom su konzervativni i zalažu se za strožu reformu imigracione politike SAD, navodi se u analizi ABC.
Pojedine ankete ukazuju da Latinoamerikanci evangelisti prihvataju američki nacionalizam i da ih odbija politika identiteta, pa da bi mogli da podrže kandidata republikanaca Donalda Trampa. I Haris i Tramp pokušali su da pridobiju tu biračku grupu, pogotovo u 28 okruga u Teksasu u blizini granice sa Meksikom.
Kako navodi ABC, otklon ka republikancima mogao bi da utiče i na trku za Senat u državama sa velikom latinoameričkom populacijom, posebno u Arizoni i Nevadi, uprkos tome što, prema anketama, demokratski kandidati imaju prednost u odnosu na republikance.
Britanska laburistička vlada može da pređe preko niza veoma kritičkih komentara o Donaldu Trampu i da sarađuje s njim ako pobedi na američkim predsedničkim izborima, izjavio je danas britanski ministar zdravlja Ves Striting. On je naglasio ''toplinu'' odnosa između britanskog premijera, laburiste Kira Starmera i kandidata republikanaca Donalda Trampa, prenosi briselski portal Politiko.
''Mislim da je pošteno reći da možda nismo ideološki prijatelji sa predsednikom Trampom, ali ako se on vrati kao predsednik, imaćemo zaista dobar radni odnos'', rekao je Striting, ocenjujući da, uprkos ''nekoj buci'' koju su Laburisti čuli, mogu da efikasno sarađuju s Trampom kao partneri ili saveznici.
Glasanje je počelo u brojnim državama širom SAD, uključujući sving ili "kolebljive" države Džordžiju, Pensilvaniju i Mičigen.
Glasanje je takođe počelo u Alabami, Delaveru, Distriktu Kolumbija, Floridi, Nju Hempširu, Ilinoisu, Indijani, Kanzasu, Luizijani, Merilendu, Masačusetsu, Misuriju, Roud Ajlendu, Južnoj Karolini i Vajomingu.
Najbliži saradnici kandidata Republikanske partije na današnjim izborima u SAD Donalda Trampa smatraju da će ishod izbora odlučiti izlaznost, prenosi CNN.
''To je ono na šta se ovo zapravo svodi i jedina stvar na koju smo trenutno fokusirani'', rekao je neimenovani viši Trampov savetnik za CNN.
Države koje pokušavaju da utiču na političku situaciju u SAD, među kojima prednjače Rusija i Iran, sprovode dodatne operacije s namerom da potkopaju poverenje javnosti u integritet američkih izbora i podstaknu podele među Amerikancima, navodi se u zajedničkom saopštenju Nacionalne obaveštajne službe SAD, Agencije za Sajber bezbednost i FBI-a.
Pobednika predsedničkih izbora u SAD koji se održavaju danas mogli bi da odluče glasovi žena širom te zemlje, prema anketi koju je sproveo Si-Bi-Es njuz (CBS News). U analizi rezultata ankete navodi se da potencijalno presudni glasovi pripadaju ženama u sedam ''kolebljivih'' (sving) saveznih država, odnosno onih država za koje se ne zna unapred koji kandidat će pobediti na njihovoj teritoriji.
Kandidatkinja Demokrata Kamala Haris smatra da će žene iz predgrađa glasati za nju, pri čemu je u poslednjim danima kampanje dobila neočekivanu pomoć od grupe ''Žene za SAD'' (Women4US), koja ima za cilj da apeluje na žene sa konzervativnim stavovima. CBS navodi da su žene pristalice Trampa skeptične prema porukama ''Žena za SAD'' i da ne veruju da Haris ima veću podršku žena u zemlji.
Hrvatska će sarađivati sa pobednikom američkih predsednički izbora, bila to Kamala Haris ili Donald Tramp, izjavio je premijer Andrej Plenković.
"Mi ćemo poštovati volju američkog naroda, kakva god ona bila",poručio je Plenković sinoć nakon sednice HDZ-a.
Američki birači danas biraju predsednika države između kandidata demokrata Kamale Haris i republikanca Trampa, a premijer Plenković kaže da je njegova Vlada već saradivala sa Trapovom i administracijom aktuelnog predsednika Džožefa Bajdena, kome je Harisova potpredsednica.
"Sarađivaćemo s onim ko dobije poverenje američkog naroda. Samo je važno za Ameriku da izbori budu pošteni, sprovedeni u skladu sa zakonom i da se poštuje vladavina prava", naveo je Plenković, preneli su hrvatski mediji.
U nešto više od polovine savezničkih država SAD radnici i zaposleni moći će da napuste radna mesta danas kako bi glasali na predsedničkim izborima u toj zemlji. To će biti moguće i u Distriktu Kolumbija, u kojoj takođe postoje zakoni koji poslodavcima nalažu da njihovi zaposleni mogu da izađu s posla u radno vreme i glasaju, a da ne dobiju finansijsku kaznu, a pored toga specifičan zakon Severne Dakote ohrabruje, ali i ne obavezuje poslodavce da tako postupe, prenosi CBS njuz.
Nacionalna garda je iz predostrožnosti zbog eventualnih nemira stavljena u pripravnost u nekoliko američkih država, uključujući Vašington i Oregon, gde su stotine glasačkih listića oštećene ili uništene nakon što su najmanje tri kutije za glasanje nedavno zapaljene.
Guverner države Vašington Džej Insli nije u saopštenju otkrio koliko će vojnika biti aktivirano na dan održavanja izbora, ali je rekao da će biti na raspolaganju za podršku policiji od ponedeljka do četvrtka.
Biračka mesta su otvorena u 5.00 po lokalnom vremenu u Vermontu, a u narednim satima sa glasanjem će se početi i u Konektikatu, Njujorku i Virdžiniji.
Analitičari ocenjuju da bi 60. izbori, čiji ishod iščekuje cela planeta, mogli da budu presudni za američku politiku.
Oko 80 miliona Amerikanaca je već glasalo ranije, ili poštom, a gledaće se rezultati glasanja u sedam ključnih država – Nevadi, Arizoni, Džordžiji, Severnoj Karolini, Viskonsinu, Mičigenu i – pre svih – Pensilvaniji.
Predsednik Društva lobista Srbije Nenad Vuković izjavio je, komentarišući predstojeće predsedničke izbore u SAD, da se predizborna kampanja u SAD odvijala sa dosta tenzija i da je bila usmerena na neopredeljene birače.
"Bilo je situacija kada se činilo da može onako da eskaliraju veće nesuglasice između predstavnika jedne i druge strane, koji su prilično polarizovani i prilično izjednačeni", rekao je Vuković za Tanjug.
Dodao je da je delovalo da će retorika malo da se ublaži nakon neuspelog atentata na predsedničkog kandidata Donalda Trampa, ali da je to potrajalo jedno kraće vreme, posle čega su se stvari ponovo zaoštrile.
Prema njegovim rečima, i jedna i druga strana su na određeni način gledale da ne iznose svoje ekstremne stavove, zato što je ovu kampanju obeležila borba za neopredeljene birače.
Vuković smatra da je služba obezbeđenja imala relativno loš odgovor kada je reč o neuspelom pokušaju atentata na republikanskog kandidata Donalda Trampa.
"Ne možemo da zaborimo taj Trampov fokus i hrabrost posle samog atentata. Zatim, rekao sam, nastojanje da se retorika na neki način ublaži, ali i još jedan utisak je da mejnstrim mediji u Americi, koji su uglavnom pod kontrolom demokrata i sadašnje vlasti, na neki način su se potrudili da ne daju tom pokušaju atentata onaj značaj koji je na neki način trebao da ima", ocenio je Vuković.
Docent Fakulteta političkih nauka Stevan Nedeljković ocenio je da će kandidat ili kandidatkinja koji odnese pobedu u američkoj saveznoj državi Pensilvanija na predstojećim predsedničkim izborima na kraju i dobiti te izbore.
Nedeljković je za Tanjug rekao da, prema istraživanjima javnog mnjenja, republikanski kandidat Donald Tramp ima veće šanse za pobedu na predstojećim izborima, ali je dodao da su istraživanja ranije umela i da omanu. On navodi da u finišu kampanje nije bilo nijedne nove kolosalne poruke koja bi mogla da preokrene tok izborne trke, već da je to bilo sumiranje i obraćanje ključnim ciljnim grupama, u ključnim kolebljivim državama koje će na kraju i odlučiti izbore u SAD.
Nedeljković je naveo da je reč o sedam kolebljivih država: Arizoni, Džordžiji, Nevadi, Severnoj Karolini, Pensilvaniji, Mičigenu i Viskonsinu, gde će, kako je ocenio, razlike biti vrlo male, pogotovo u Viskonsinu i Pensilvaniji. On očekuje da će u tim državama razlika u glasovima između kandidata biti 10 do 20 hiljada.
U gradiću Diksvil Noč, u američkoj saveznoj državi Nju Hempšir, održano je tradicionalno ponoćno glasanje, čime je počeo izborni dan u SAD. Glasalo je šest birača koji su glasove za Donalda Trampa i Kamalu Haris podelili na ravne časti.
Tačno u ponoć, šestoro registrovanih birača okupilo se na izbornom mestu u gradiću Diksvil Noč u Nju Hempširu kako bi glasali na predsedničkim izborima, preneo je Rojters.
Zabeležen je veći broj birača, pošto je na izborima za predsednika 2020. godine glasalo pet birača.
Američka država Nju Hempšir dozvoljava gradovima da otvore biračka mesta u ponoć, ali i da ih zatvore nakon što bude utvrđeno da su glasali svi registrovani birači.
Nakon prebrojavanja glasova, utvrđeno je da su nekadašnji predsednik Donald Tramp i aktuelna potpredsednica Kamala Haris dobili po tri glasa.
Izbori u Americi jedni su od najkomplikovanijih na svetu, a istovremeno imaju najveći uticaj na geopolitičku situaciju. U Americi postoji elektorski koledž koji je najvažniji za izbor predsednika. Za pobedu je neophodno osvojiti 270 elektorskih glasova.
Amerikanci ne biraju svoje predsednike direktno. Umesto toga, glasači biraju elektore u sistemu poznatom kao elektorski koledž.
Svakoj državi se dodeljuje određeni broj elektora koji je u skladu sa brojem njenih stanovnika. Ukupno ima 538 elektora, od kojih je 270 potrebno za pobedu na izborima. Većina država koristi sistem „pobednik uzima sve", što znači da kandidat sa najviše glasova birača u toj državi osvaja sve njene elektorske glasove, samo Mejn i Nebraska koriste proporcionalni sistem.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.