Zapadne zemlje ne znaju kako da ubede vojnike da ostanu u vojsci

Ovo je razlog

19.03.2024. 15:27
  • Podeli:
njemacka-vojska-u-litvi-reuters.jpg

Zapadne zemlje pokušavaju da ubede vojnike da ostanu u vojsci zbog problema sa odlivom aktivnih vojnih kadrova, piše evropska verzija lista "Politiko".

Prema njegovim informacijama, zemlje EU imaju probleme ne toliko sa brojem novih vojnika, koliko sa odlivom aktivnih vojnika. Kako list navodi, zapadnim zemljama koje se oslanjaju na profesionalnu vojsku teško da mogu oružane snage da naprave privlačnijim. Razlog tome je niska nezaposlenost, jaka konkurencija privatnog sektora i veliki porast rada u on-lajn formatu.

List navodi da u Francuskoj vojnici ostaju u vojsci prosečno godinu dana manje nego ranije, a u Velikoj Britaniji je godišnji deficit vojnih kadrova od 1.100 ljudi, koliko i broj vojnika u dva pešadijska bataljona.

U skladu sa tim su Ministarstva odbrane EU aktivirala napore kako bi zadržala vojnike. Ministar oružanih snaga Francuske Sebastijan Lekorno je predstavio plan za očuvanje broja francuskih vojnika.

"Pitanje o očuvanju broja vojnika se razmatra u svim prestonicama demokratskih zemalja gde postoji porfesionalna vojska bez obaveznog vojnog roka", dodao je Lekorn i naveo da problem postoji i u SAD i Velikoj Britaniji.

Ministar odbrane Danske Trojels Lund Poulsen je 13. marta izjavio da vlada planira da izvrši veliku restrukturu sistema pozivanja u vojnu službu. Novost je da će žene i muškarci biti pozivani u vojnu službu po istim uslovima.

Ministar spoljnih poslova Letonije Krišjanis Karinš ranije je izjavio britanskoj televiziji Skaj da zemlje NATO-a koje sada ne pozivaju građane u svoje oružane snage treba da kopiraju Letoniju, koja je vratila obavezno služenje vojnog roka.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()