Reči sloboda i demokratija ne mogu da budu vezane za Siriju, smatraju analitičari
Asad je pao, Sirija je slobodna – naslovi su koji se ponavljaju poslednjih dana. Privremeni premijer Sirije Muhamed al-Bašir kaže da je cilj nove vlade vraćanje miliona sirijskih izbelglica, zaštita svih građana, obezbeđivanje osnovnih usluga i obnavljanje zemlje.
Kakva je zapravo budućnost Sirije?
Pad sirijskog predsednika Bašara al Asada bio je očekivan. Budućnost Sirije u rukama je stanovnika te zemlje, ali i drugih država koje imaju interese u tom delu Bliskog istoka, posebno Turska.
"Ova priča se uklapa u onu čuvenu politiku geostratešku predsednika Erdogana o obnavljanju Otomanske imperije, uticajnom obnavljanju, ne teritorijalnom obnavljanju, tako da je ovo mogućnost gde će predsednik Erdogan moći da demonstrira da li će on moći da te frakcije koje su polako turske vojne službe pridobijale na svoju stranu, da li može da ih kontroliše," ističe spoljnopolitički komentator Ivan Miletić u emisiji “Podne” na UNA TV.
Kada su u pitanju Sjedinjene Američke Države, Miletić ističe da su one fokusirane na to da bi se Izrael osećao bezbedno. On podseća da je budući američki predsednik Donald Tramp u kampanji često govorio da je i loš mir bolji nego nastavak sukoba.
Politikolog Nikola Jović smatra da reči sloboda i demokratija ne mogu biti vezane za Siriju, jer nakon pada Asada na scenu su stupile grupe koje se takođe mogu okarakterisati kao terorističke, a postoji i sukob interesa Turske i Amerike.
"Nažalost za Siriju ne slede bolji dani, u smislu bezbednosne situacije, niti za čitav region Bliskog istoka, jer sad ste dobili još jednu neuralgičnu tačku u kojoj će i dalje da traju borbe za uticaj, samo da uzmete ta dva faktora to vam je dovoljno imete ove kurtske milicije koje podržavaju SAD, tamo imate čak od prilike 900 američkih vojnika oko tih naftnih polja i tih postrojenja, i imate proturske milicije, Sirijsku nacionalnu armiju, i direktno učešće turske vojske, i sad se postavlja pitanje šta ako dođe do sukoba te dve grupe,"objašnjava politikolog Nikola Jović.
Da je Asad bio miljenik Rusije, ali da ga je ona, zaokupljena svojim problemima, polako napuštala, smatra Nenad Zafirović, spoljnopolitički urednik nedeljnika NIN.
On kaže da je Asad postao problem Sjedinjenim Američkim Državama i zbog svog odnosa sa Iranom koji je bio jedan od sponzora Asadovog režima.
"Dva glavna igrača koja će se pitati i koja će na neki način u ovom trenutku hendlovati, ako mogu da koristim tu englesku reč, pobunjenike će biti s jedne strane Ankara, s druge strane Vašington," rekao je Zafirović za UNU.
Zafirović zaključuje da je još rano da se daju prognoze i da ni najvažniji politički igrači ne znaju u kom smeru će se odvijati situacija na Bliskom istoku.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.