Posle prisustva na samitu BRIKS-a u ruskom gradu Kazanju ove nedelje, Gutereš je želeo da poseti Kijev.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbio je da ugosti generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonia Gutereša zbog njegove posete Rusiji, rekao je izvor iz kancelarije predsednika za BBC.
Posle prisustva na samitu BRIKS-a u ruskom gradu Kazanju ove nedelje, Gutereš je želeo da poseti Kijev, saznaje BBC.
„Predsednik nije potvrdio ovu posetu“, navodi izvor za BBC.
„Bilo bi čudno ugostiti ga posle Kazanja kada se rukovao sa onim koji je pokrenuo rat i proveo dan UN-a na teritoriji agresorske zemlje“, dodaje.
Gutereševa poseta Rusiji - koja je pokrenula invaziju na Ukrajinu 2022. godine - naišla je na osudu širom Ukrajine.
Tokom posete, Gutereš je pozvao na „pravedan mir“ u Ukrajini i Putinu ponovio stanovište da je ruska invazija „kršenje Povelje Ujedinjenih nacija i međunarodnog prava“.
U saopštenju pre posete Gutereša Kazanju, ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova ja navelo: „Ovo je pogrešan izbor koji ne doprinosi miru. Samo šteti reputaciji Ujedinjenih nacija“.
„Generalni sekretar UN odbio je poziv Ukrajine za prvi globalni samit za mir u Švajcarskoj. On je, ipak, prihvatio poziv za Kazanj od ratnog zločinca Putina“, dodaje se u saopštenju.
Samit u junu u Švajcarskoj održan je na inicijativu Ukrajine i prisustvovalo je više od 90 država. Tom prilikom je osuđena ruska invazija i ponuđen mirovni plan za okončanje rata.
Moskva - koja nije bila pozvana - odbacila je ovaj skup kao beznačajan.
Međunarodni krivični sud izdao je nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira putina 2023. godine, zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini.
Rusija ne priznaje ovaj sud, koji blisko sarađuje sa Ujedinjenim nacijama.
Tokom samita BRIKS-a u Kazanju, Gutereš je izdao saopštenje u kome se navodi:
„U Ukrajini nam je potreban mir. Pravedan mir u skladu sa Poveljom UN, međunarodnim pravom i rezolucijama Generalne skupštine“.
Iz Gutereševog kabineta su njegovo prisustvo na samitu pravdali ulogom BRIKS-a u „unapređenju globalne saradnje“.
Brazil, Rusija, Indija i Kina osnovali su ga 2006. godine, a BRIKS-u su se kasnije priključile Južna Afrika, Iran, Egipat, Etiopija i Ujedinjeni arapski emirati.
Brojni analitičari smatraju da neki od najvećih igrača BRIKS-a, poput Rusije i Kine, traže načine da se suprotstave G7, grupi koju čine sedam najvećih svetskih privrednih sila.
Trenutni članovi G7 su Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i Amerika.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.