Zemlje koje su imale veći postotak potpuno vakcinisanog stanovništva do oktobra 2021. imale su manji pad očekivanog životnog veka, pokazalo je istraživanje.
U Istočnoj Evropi očekivani životni vek pao je na nivo koji nije viđen od raspada Sovjetskog Saveza devedesetih godina prošlog veka, upozoravaju naučnici.
Dramatična razlika u prosečnom životnom veku ljudi između različitih svetskih regija pojavila se tokom druge godine pandemije virusa korona.
Istraživanje pokazuje da je, recimo u Hrvatskoj, zabeleženo smanjenje očekivanog životnog veka za 11,6 meseci i to samo u godini dana.
Istraživanje pokazuje da su veće stope vakcinisanja pomogle nekim nacijama da se oporave puno brže od drugih, prenosi AFP.
Prošle godine naučnici sa Leverhulm centra za demografsku nauku Univerziteta Oksord rekli su da je 2020. pandemija uzrokovala najveće smanjenje očekivanog životnog veka od Drugog svetskog rata.
Ali, 2021. godine pojavljuje se "iznenadna divergencija", ističe Ridhi Kašuap, profesor demografije na Oksfordu i koautor najnovije studije, objavljene u časopisu "Nature human behavior".
Neke zemlje počinju pokazivati znakove oporavka, dok se u drugima stanje pogoršava - napominje on.
Naučnici su analizirali podatke o smrtnosti u 29 evropskih zemalja te u SAD i Čileu i to od od 2015. godine.
U mnogim zemljama Zapadne Evrope očekivani životni vek vratio se na nivo pre pandemije.
Francuska, Belgija, Švajcarska i Švedska čak su uspele u potpunosti da se vrate na brojke iz 2019. godine.
Međutim, u Istočnoj Evropi stanje je mnogo lošije.
U Bugarskoj je očekivani životni vek smanjen za 25 meseci 2021. nakon pada za 18 meseci godinu pre, što znači da je pao više od tri i po godine od početka pandemije. Bugarska ima najnižu stopu vakcinacije u EU.
Prema toj studiji, u Hrvatskoj je 2021. zabeleženo smanjenje očekivanog životnog veka od 11,6 meseci, a godinu pre 9,4 meseca.
U Sloveniji je zabeležen rast prosečnog životnog veka od 3,1 u 2021. a godinu ranije pad od 10,4 meseca.
Bugarska, Čile, Hrvatska, Češka, Estonija, NJemačka, Grčka, Mađarska, Litvanija, Poljska i Slovačka pretrpele su znatno veće deficite u očekivanom životnom veku 2021. nego 2020. godine.
Zemlje koje su imale veći postotak potpuno vakcinisanog stanovništva do oktobra 2021. imale su manji pad očekivanog životnog veka, pokazalo je istraživanje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.