Zvuči neverovatno: Nemci sve više gube poverenje u državu

Nezadovoljstvo je posebno veliko među pristalicama desničarske AfD, kojih samo šest odsto smatra da je država u stanju da ispunjava svoje dužnosti

15.08.2023. 19:17
  • Podeli:
Nemačka rajhstag pixabay.jpg Foto: Pixabay

Nemci imaju sve manje poverenja u svoju javnu upravu. Samo 27 odsto ispitanika, dva procentna poena manje nego godinu ranije, reklo je da je država sposobna da ispunjava svoje dužnosti.

Uz to, sada 69 odsto anketiranih – naspram 66 odsto godinu ranije – kaže da je javna uprava preopterećena, prema rezultatima istraživanja instituta Forsa.

Ugled države u istočnoj Nemačkoj je posebno loš. Tamo je 77 odsto učesnika istraživanja sugerisalo da uprava zbog preopterećenosti ne funkcioniše kako treba. Na zapadu Nemačke to je reklo 68 odsto.

Istraživanje je naručilo nemačko Udruženje državnih službenika.

Nezadovoljstvo je posebno veliko među pristalicama desničarske Alternative za Nemačku (AfD) – samo šest odsto njih je reklo da je država u stanju da ispunjava svoje dužnosti.

Birači demohrišćanske unije (CDU/CSU), vodećeg opozicionog bloka, su sa 22 odsto nešto optimističniji.

Među pristalicama vladajuće koalicije, birači Zelenih većinski imaju poverenje u državnu upravu (52 odsto). Kod sledbenika socijaldemokrata kancelara Olafa Šolca je taj udeo 46 odsto, dok je državnu upravu kao dobru ocenilo 34 odsto birača liberala.

U kojim oblastima država zakazuje? Anketa je pokazala značajne promene u odnosu na 2022. Dok je prošle godine – ubrzo nakon početka rata u Ukrajini – snabdevanje energentima sa 17 odsto bilo najkritičnije, sada je to sa 26 odsto politika azila i izbeglica.

Da vlada ima problem sa snabdevanjem energentima sada misli samo sedam odsto građana. Da Nemačka ne može da se izbori sa školskom i obrazovnom politikom, kao ni sa zaštitom klime i životne sredine misli 19, odnosno 17 odsto anketiranih.

Nemci, kao i ranijih godina, najviše poverenja imaju u vatrogasce, potom u medicinske sestre, pa lekare i negovatelje.

Kao i godinu ranije, većina ispitanika je kao najvažniji zadatak države navela održavanje socijalne pravde u društvu.

Pokazalo se i da je značajno opao entuzijazam građana za klimatske ciljeve. Sada je sedam odsto manje ljudi kao veoma važan zadatak navelo ulaganja u zaštitu klime širenjem obnovljivih izvora energije.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()