Stručnjaci smatraju da bi što pre trebalo saznati ko je odgovoran za oštećenje kanala Ibar-Lepenac
Smirivanje tenzija na Kosovu i Metohiji posle eksplozije kod Zubinog Potoka moguće je jedino ako se do kraja sprovede nepristrasna istraga o onome što se dogodilo, poručuju gosti emisije "Podne" na UNA televiziji.
Stručnjaci smatraju da bi što pre trebalo saznati ko je odgovoran za oštećenje kanala Ibar-Lepenac, jer svako odugovlačenje istrage vodi dodatnoj destabilizaciji i produbljivanju krize.
Umesto optužbi i upiranja prstom, za rešavanje krize na Kosovu i Metohiji, neophodni su konkretni dokazi. Oni ne treba da pokažu samo ko je odgovoran već i ko je to dopustio, ističe politikolog Ognjen Gogić.
"Policija je mogla to da spreči, jer je dovoljno ima tamo, a i morala je to da spreči. I neko mora da položi račun kako je moguće pored svih tih baza, punktova, blindiranih vozila, kontrole prelaza, zabrane uvoza srpske robe, šta god hoćete, sve mere i restrikcije koje postoje da se to desi. Priština ima punu kontrolu nad jezerom Gazivode i okolinom i uprkos svemu tome, pitanje je kako je bilo moguće da to neko sprovede, a da mi danima nemamo trag o tome", ističe politikolog Gogić za UNU.
Gogić smatra da oštećenje kanala Ibar–Lepanac može da bude i okidač za etničke sukobe, posebno ako potraje saniranje štete.
Pravnik Milan Antonijević nije toliki pesimista, ali podvlači da je nesumnjivo reč o destabilizaciji koja Srbiji nikako ne odgovara.
"Zato se i u izjavama predsednik osvrnuo na to da ukoliko se pronađe da je Srbija na bilo koji način direktno umešana u ovo, da onda Evropska unija slobodno može da prekine evropski put. Znači, kažete, zapravo da zasigurno nema takvih veza između naše države i onoga što se desilo u Zubinom potoku", kaže za UNU pravnik Antonijević.
Uprkos tome, postoji bojazan da kriza na Kosovu i Metohiji može da bude "kamen spoticanja" na evropskom putu Srbije. Zato je, navode sagovornici UNE, potrebno što pre smanjiti tenzije na Kosovu i Metohiji.
"Oni mogu da ocene da je sad kriza, da nije vreme, to može da bude izgovor, jer je ipak potreban i konsenzus za neke odluke. U Evropskoj uniji se lako nađe izgovor, to je jasno, jer mnogi imaju veto moć i onda su sve te priče pod znakom pitanja da li se mogu realizovati jer se mnogi tu pitaju", ističe Gogić.
"Mislim da ovde mora da dođe do saradnje upavo u tom interesu. Dovoljno je sporazuma potpisano ranije u mnogim oblastima, u oblasti energetike i oni moraju da se sprovode, kao i neki drugi koji govore o normalizaciji života pre svega ljudi koji žive na Kosovu, i na severu i u enklavama, i u drugim delovima Kosova“, objašnjava Antonijević.
Drugim rečima, zaključuju sagovornici UNE, neophodno je da se Beograd i Priština što pre vrate dijalogu od kojeg ih je poslednji događaj samo još više udaljio.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.