Ovakvi projekti vraćaju malo prirode u naše industrijalizovane živote
Na severu glavnog grada Kaira, među zgradama i saobraćajnim gužvama, nalazi se urbana oaza. Ono što je nekada bila deponija, sada se pretvorilo u arboretum od preko 2.000 kvadratnih metara.
Unutar bašte deca šetaju gradskom šumom, hrane životinje, otkrivaju nove biljke i pronalaze razno voće.
Među drvećem postoje mesta za obuku ne samo dece, već i odraslih.Recikliranje, poljoprivreda, pčelarstvo, briga o životnoj sredini i značaj i koristi biljaka su glavne teme. Predaju se i metode proizvodnje organskog komposta, koristeći dve vrste crva koji organsku materiju pretvaraju u organsko đubrivo.
"Na ovaj način eliminišemo organski otpad, i pretvaramo ga u đubrivo koje koristimo za sadnju novih biljaka bez rizika od unošenja bolesti u sistem, s obzirom da je to prirodan, organski način sadnje. Time se mnogo štedi na uvoz đubriva", ističe predsednik Fondacije "Posadi drvo" Nabil Mahrous.
Bašta je delo organizacije "Posadi drvo", a projekat je započet 2017. godine. Globalne inicijative ovog udruženja i primeri poput ovog u Kairu zaslužni su za preko 2 miliona do sada zasađenih stabala.
Ali osim sadnje drveća, ovakvi projekti vraćaju malo prirode u naše sada jako industrijalizovane živote.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.