Posle nevremena situacija se smiruje: Poslednjih 12 sati nije bilo intervencija

Beograd i Smederevo su bili pogođeni gromovima, bilo je požara u Šidu, na teritoriji Beograda,i u Požarevcu.

03.07.2024. 10:38
  • Podeli:
Tan2024-07-0213070854_1 nevreme u beogradu MEDIABIRO-66850da3487a6.webp Foto: Tanjug/MEDIABIRO

Otklanjaju se posledice nevremena koje je, u protekla dva dana, pogodilo neke delove Srbije. Uz grad i jak vetar, najviše kiše palo je u Sremu i na području Beograda gotovo 80 litara po metru kvadratnom. 

Bilans nevremena praćenog gradom su i uništeni usevi. Snažni pljuskovi praćeni gradom i olujnim vetrom pogodili su i region.

Pomoćnik načelnika u Upravi Sektora za vanredne situacije Davor Vidović rekao je da je situacija mirna i da poslednjih 12 časova nije bilo intervencija koje se tiču otklanjanja posledica nevremena. Najviše ih je bilo u Beogradu i Smederevu. 

"U prethodnom periodu ukupno smo intervenisali 71 put, na svim intervencijama učestvovala su 202 vatrogasca sa 76 vozila i 21 pumpom“, precizirao je Vidović.

Nevreme se kretalo tako što je praktično ušlo sa zapadne strane Srbije i prvo je pogodilo teritoriju Šapca i njegovu okolinu.

"Tu nismo imali intervencije zato što je uglavnom bio grad, tako da nije bilo nekih drugih posledica po nas. Nevreme se kretalo preko Srema i otišlo praktično u južnu Bačku, gde je bilo dosta intervencija. Zatim se prenelo prema Beogradu, odnosno prema Smederevu, gde smo najviše puta intervenisali“, istakao je Vidović za RTS.

U tom periodu evakuisana je jedna osoba koja nije bila povređena, već je isključivo evakuisana sa puta koji je bio blokiran stablom koje je palo. Vidović kaže da je u Beogradu bila najgora situacija. 

"Beograd je bio veoma pogođen, bilo je mnogo porušenih stabala, mnogo limenih krovova je bilo pogođeno, odnosno vetar je lomio krovne pokrivače. Intervenisali smo da bismo jednostavno smanjili rizik po povrede naših sugrađana, tako da smo više od 20 puta intervenisali na uklanjanju stabala. U Beogradu smo tri puta uklanjali velike krovove“, naveo je Vidović.

Prema njegovim rečima, veliku ulogu je odigralo i Gradsko zelenilo koje je pomagalo pri uklanjanju stabala ali i u nekim drugim vrstama tehničkih problema. Vidović kaže da je 3.500 vatrogasaca-spasilaca uvek pripravno da pomogne svim građanima.

Foto: Tanjug/Aleksandar Nićiforović

"Uvežbavamo i radimo svaki dan na osposobljavanju svojih ljudi i njihove spremnosti za reagovanje“, napomenuo je Vidović.

Prethodni period karakterisali su nešto veći požari - na nekim građevinskim objektima, odnosno na nekim fabričkim pogonima.

"Hteo bih da napomenem da je od početka godine bilo više od 18.000 intervencija pripadnika vatrogasnih i spasilačkih jedinica na teritoriji cele Srbije, što je povećanje u odnosu na isti period prošle godine, od oko 36 procenata“, kaže Vidović.

Znatno je povećan broj požara na otvorenom prostoru, što je 111 posto više požara nego u istom periodu prošle godine.

"S jedne strane, imali smo nevreme, odnosno gromove, koji su nam napravili veliki posao na kućama, odnosno na drugim građevinskim objektima, ali jednostavno mi se uvek spremamo da reagujemo", podvukao je Vidović.

Beograd i Smederevo su bili pogođeni gromovima, bilo je požara u Šidu, na teritoriji Beograda,i u Požarevcu.

Tri kratka saveta

Pomoćnik načelnika u Upravi Sektora za vanredne dao je građanima savete šta da rade u slučaju nepogoda.

"U slučaju vremenskih nepogoda, kada se tako nešto dešava - za početak izbegavajte boravak na ulici, kada krene nevreme, zbog vaše lične bezbednosti, nemojte voziti kola gde očekujete da postoje problemi, odnosno, kroz podvožnjake i ostala mesta gde se skuplja voda, da ne biste ostali zaglavljeni. Pričvrstite delove koje mogu da padaju sa vaših objekata, sa terasa i slično", zaključio je Davor Vidović.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()