Intervencije u Mauritaniji deo su inicijative afričkog Velikog zelenog zida za stvaranje zelenih površina duž 8.000 kilometara preko Severne Afrike, Sahela i roga Afrike.
Zbog širenja pustinja inicijativa afrički Veliki zeleni zid je od presudnog značaja za lokalno stanovništvo Mauritanije, jer su posledice klimatskih promena sve veće.
U Mauritaniji, na zapadu Afrike, suša i sve toplije vreme dovode do pretvaranja plodnog tla u pustinju, što utiče na manjak hrane i siromaštvo.
Pretnja od napredovanja peščanih dina i degradacije zemljišta upadljiva je širom Mauritanije, koja je 90 odsto pustinja.
Ruralne zajednice su u opasnosti da izgube ne samo svoj dom i sela već i sredstva za život, izvore hrane i stoku.
"Ove godine nije bilo dovoljno kiše u regionu. U poređenju sa drugim sezonama, ova je bila veoma loša", rekla je za AP poljoprivrednica Teslim Mint Sueilim.
Zbog toga Ujedinjene nacije zajedno sa Nacionalnom agencijom Mauritanije za Veliki zeleni zid sade zaštitne barijere od obnovljenog i pošumljenog zemljišta.
Meštani imaju brojne koristi jer dobijaju solarne panele za električnu energiju, bušotine za navodnjavanje, seme i sadnice voća i povrća, kao i kokošinjce.
"Moramo da podržimo ljude aktivnostima kojima će doći do zarade. Poljoprivrednici uzgajaju povrće, voće, stočne kulture i živinu na zajedničkim njivama za sopstvene potrebe, ali i za prodaju na lokalnim pijacama", objašnjava naučni i tehnički direktor Panafričke agencije za Veliki zeleni zid Abakar Mahamat Zogulu.
Mauritanija se nalazi na lokaciji koja je ključna za obuzdavanje napredovanja Sahare prema jugu.
"Ova zemlja je u jedinstvenom položaju, jer je svojevrsna ulazna tačka, kapija za pomoć i drugim zemljama koje se nalaze južnije. Ako idete na jug, na primer, videćete da je situacija loša i u Senegalu. Zato mi pokušavamo ovde to da zaustavimo", ističe viši službenik za šumarstvo i šef programa akcije protiv dezertifikacije Moktar Sakande.
Da bi se što brže širila vegetacija, koriste se i poljoprivredni dronovi za obnovu zemljišta u velikim, a slabo naseljenim područjima.
"Najbolje rešenje koje smo do sada imali jeste da koristimo dronove u setvi. Ta tehnologija omogućava malim zajednicama da obnove veće površine za veoma kratko vreme", kaže šef programa akcije protiv dezertifikacije Moktar Sakande.
Intervencije u Mauritaniji deo su inicijative afričkog Velikog zelenog zida za stvaranje zelenih površina duž 8.000 kilometara preko Severne Afrike, Sahela i roga Afrike.
Cilj im je da obnove 100 miliona hektara degradiranog zemljišta u 11 zemalja do 2030. godine.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.