Najviše gradova sa lošim vazduhom je u Poljskoj i Italiji
Samo 13 gradova u Evropi ima dobar kvalitet vazduha, a u najčistijem mogu da uživaju stanovnici švedskih gradova Upsala i Umeo, kao i u portugalskog Faro, pokazuju danas objavljeni podaci Evropske agencije za zaštitu životne sredine (EEA).
Skala Evropske agencije za zaštitu životne sredine rangira 375 gradova od najčistijih do najzagađenijih, a samo u 13 gadova je zabeležena prosečna koncentracija finih čestica PM2,5 manja od pet mikrograma po kubnom metru, što je granična vrednost koju preporučuje Svetska zdravstvena organizacija. Među njima su Rejkjavik (Island), Talin (Estonija), Stokholm (Švedska) i Helsinki (Finska).
Podaci su prikupljeni sa preko 500 mernih stanica širom zemalja članica EEA u poslednje dve godine.
„Tri od četiri Evropljana živi u urbanim sredinama i većina njih je izložena nebezbednim nivoima zagađenja vazduha“, ukazuju iz Evropske agencije za zaštitu životne sredine.
Slavonski brod u Hrvatskoj je jedini grad u kojem je koncentracija PM2,5 bila veća od 25 mikrograma po kubnom metru (26,5) , zbog čega je vazduh u tom gradu ocenjen kao veoma loš.
Lošiji kvalitet vazduha, s koncentracijama PM2,5 iznad 15 mikrograma po kubnom metru, ima više od 70 gradova, a među njima je najviše u Italiji i Poljskoj.
„Poboljšanje kvaliteta vazduha do nivoa koje preporučuje SZO može znatno da smanji prevremene smrti uzrokovane zagađenjem vazduha. Akcioni plan Evropskog zelenog dogovora o nultom zagađenju ima za cilj da se do 2030. godine broj prevremenih smrti uzrokovanim zagađenjem PM2,5 čestica smanji za najmanje 55 odsto u ondosu na nivo iz 2005. godine, a da je dugoročni cilj da nema značajnih uticaja na zdravlje do 2050. godine“, ističu iz Evropske agencije za zaštitu životne sredine.
Takođe dodaju da su ranije ove godine institucije EU postigle dogovor o predlogu da se ažuriraju direktive o kvalitetu ambijentalnog vazduha sa ciljem da se standardi EU za kvalitet vazduha približe nivoima smernica SZO i pomognu u ispunjavanju ciljeva akcionog plana za nultu zagađenost, prenosi Danas.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.