Kako je izgledala srpska premijera najboljeg evropskog filma 2021. "Quo vadis, Aida"
Film "Quo vadis, Aida" (Kuda ideš, Aida?), bosanskohercegovačke rediteljke Jasmile Žbanić, osvojio je nagradu za najbolji evropski film u prošloj godini, a u Srbiji, koja stremi ka EU, mogao je da se pogleda samo u Novom Pazaru, mestu u kome živi većinsko bošnjačko stanovništvo na jugozapadu zemlje, 28. decembra.
Melina Merkuri, ministarka kulture Grčke, i francuski ministar kulture Džak Lang su 1985. godine došli na ideju da se jednom godišnje bira Evropska prestonica kulture sa ciljem da se povežu ljudi u Evropi i da se poveća svesnost o zajedničkoj istoriji i vrednostima, a ove godine tu titulu poneo je grad na severu Srbije, Novi Sad. Kako bi se naglasilo bogatstvo i različitost evropskih kultura, što je i cilj EU kada bira grad za kulturnu prestonicu, ipak bi ove godine morali da odemo do Novog Pazara.
"Na žalost na premijeri nisu bili protagonisti filma, jer je bio i dan žalosti u Novom Pazaru. Kao da ostalim medijima nije bilo dovoljno što su došle 'samo' Majke Srebrenice na premijeru. Sama činjenica da je ovo bila premijera filma u Srbiji nije bila dovoljna takođe za medije", kaže jedan od retkih novinara koji je prisustvovao premijeri filma, Dejan Kožul.
Medijski, ova projekcija filma u Pazaru je bila "mršavo" ispraćena u Srbiji, jer izgleda da država, a i mediji selektivno biraju koje će evropske vrednosti usvojiti. Tu se negde i dalje vidi koliko je Beograd otuđen od ostatka Srbije i koliko je bošnjački, ali i bilo koji drugi manjinski narod, zaista deo života i kulture u Srbiji.
Rediteljka Žbanić i glumci su se publici obratili putem video linka, a crveni tepih i svečana premijera su izostali zbog pogibije četiri mladića nedaleko od Novog Pazara, nekoliko dana ranije.
"Ovo je film koji je posvećen ženama i majkama Srebrenice i njihovim sinovima, muževima, braći, muškarcima koji su ubijeni, njih 8.372 zbog svog imena. Danas u atmosferi u kojoj fašizam sve više jača, dužnost nam je govoriti o genocidu, da se nikome nikada ne bi ponovio", rekla je Žbanić.
Za premijeru u Novom Pazaru zaslužni su organizatori iz Kulturnog centra ovog grada, a tom prilikom su se i zahvalili majkama iz Srebrenice koje su došle na ovaj događaj.
"Tri heroine koje su došle danas na premijeru filma "Quo Vadis, Aida?" iz udruženja "Srebreničke majke" su u genocidu u Srebrenici izgubile 11 članova svojih najmilijih. Smogle su snage doći i odgledati film, hvala im na tome u ime svih prisutnih. Kulturni centar Novi Pazar, zajedno sa producentima filma odlučio je da ceo prihod od prodatih ulaznica bude uplaćen na račun udruženja, ovo je najmanje što možemo da učinimo za vas", poručio je direktor Kulturnog centra Husein Memić.
Kožul kaže da je kulturni centar u tom gradu prilično specifičan i da je otvoren za teme koje se bave suočavanjem sa prošlošću, pre svega kada je reč o žrtvama koje su bošnjačke nacionalnosti, ali ukazuju i na probleme u socijalnoj sredini. Film "Quo vadis Aida?" je od 4. januara na redovnom bioskopskom repertoaru u ovom centru i prikazivaće se dok ima interesovanja.
"Jedna od tih majki, koja je došla na premijeru, nju su izneli na pola filma jer joj je bilo loše. Ali i svi ostali koji su izlazili su bili uplakani. Same scene u flimu jesu potresne. Ko ima iole bilo kakve ljudskosti u sebi, bez obzira koje nacije ili veroispovesti bili, nema šanse da ih taj film ne dotakne, bez obzira da li vam je neko stradao u Srebrenici ili nekom drugom mestu. Ljudski je saosećati sa svim tim žrtvama, jer i priča jeste napravljena po istinitom događaju iz jula 1995.godine", kaže Kožul.
Dodaje da su i mediji ignorisali i premijeru i sam film, kao i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić dan pre projekcije bio u Novom Pazaru a da se po tom pitanju nije oglasio.
"Očekivao sam da će ostati i pogledati film i malo marketinški pridobiti ljude, međutim očigledno je i sam smatrao da to neće biti atraktivno, ni medijski, ni u bilo kom smislu", kaže novinar Kožul i dodaje da je verovatno i bio u pravu jer su mediji potpuno ignorisali taj događaj.
Interesovanja je, međutim, bilo u samom Novom Pazaru, pa je u roku od dva sata planulo je preko 1.000 karata, a sala prima 600 ljudi. Ostaje pitanje da li će film videti publika u ostatku Srbije.
"Ne očekujem da će biti prikazan, osim možda u nekim zatvorenim krugovima, tipa Centra za kulturnu dekontaminaciju i na nekim sličnim mestima. S obzirom na odnos većinski i Srbije prema Srebrenici, negde čak mislim i da ne treba da se prikazuje, a opet sa druge strane znam koliko film može da utiče na buđenje neke svesti. Malo imam ambivalentan odnos, sa jedne strane mislim da ne treba da se prikaže, a sa druge znam da može da pomiri neke ljude. Ipak sam za ovu drugu opciju, ali sam sto posto siguran da do toga neće doći", navodi Kožul.
U središtu radnje filma je majka koja pokušava da izbavi sina i supruga od snaga Vojske Republike Srpske predvođenih Ratkom Mladićem, koje su nakon ulaska u tadašnju zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija u Srebrenici, u julu 1995. godine, ubile više od 8.000 Bošnjaka. Do danas su identifikovani posmrtni ostaci 6.955 osoba.
Film je nagrađen sa tri evropska Oskara - za najbolji film u 2021. godini, Jasmila Žbanić dobila je nagradu za najbolju režiju, a novosadska glumica Jasna Đuričić, koja igra glavnu ulogu, proglašena je najboljom glumicom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.