Martin Skorseze opisao svoj savršeni film: 'Osećaj izluđujućeg ludila i apsurda'

Iako se slavni reditelj nikada nije upuštao u horore, to je jedini žanr koji je izbegavao, to ne znači da ne može da komentariše, te da ga neki nisu čak i inspirisali

08.10.2023. 12:03
  • Podeli:
Martin Scorsese foto profimedia-6425731ca0051.webp Foto: Profimedia

Slavni reditelj Martin Skorseze otkrio je jednom prilikom kako izgleda njegov savršeni film.

Iako se Martin Skorseze nikada nije upuštao u horore, to je jedini žanr koji je izbegavao, to ne znači da ne može da komentariše, te da ga neki nisu čak i inspirisali.

U jednom intervjuu Skorseze je pohvalio talenat i tehniku "majstora" naučnofantastičnog horora Džona Karpentera. 

"Džon Karpenter je reditelj koji se ne srami da se zadrži unutar žanrova koje voli i koji se bavi svojim zanatom kao majstor. Njegove slike uvek imaju kvalitet ručne izrade. Svaki rez, svaki pokret, svaki odabir kadriranja i pokreta kamere", rekao je Skorseze.

Skorsezeova strast za hororom s realističnim zapletima nadahnuta je brojnim filmovima, ali čini se da nijedan nije bio toliko nezaboravan kao ratna drama Andrzeja Vajde 'Pepeo i dijamant', piše Far Out Magazine.

Izabravši jezivi klasik kao jedan od deset najboljih filmova svih vremena, Skorseze se prisetio kako ga je otkrio u svojim kasnim tinejdžerskim godinama. 

"Prvi sam put Pepeo i dijamant video 1961.", prisetio se. 

Nastavljajući, opisao je Vajdin jedinstveni smisao za horor.

"Poput noćne more koja se ne prestaje odvijati, osećaj izluđujućeg ludila i apsurda, tragedija političkih prepucavanja na rubu mira i ratnog sazrevanja. On je uzor svim filmašima", rekao je.

Cenjeni poljski reditelj Andrzej Vajda preminuo je 2016. u dobi od 90 godina. Bio je najpoznatiji po ranoj trilogiji ratnih filmova Pokoljenje, Kanal te Pepeo i Dijamant, ali se mogao pohvaliti širokim i impresivno raznolikim katalogom, koji je završio filmom Afterimage iz 2016. godine. Godine 1981. nagrađen je Zlatnom palmom na filmskom festivalu u Kanu, a 2000. dobio je počasnu nagradu Akademije za doprinos svetskom filmu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()