Bio je sklon uličnim tučama i znao je da tuče, ali je takođe znao i da igra, imao talenat za crtanje, kao i za poeziju i dosta je čitao
Pre 50 godina, 20. jula 1973. godine, u Hong Kongu je umro poznati glumac i ikona borilačkih veština, Brus Li. I ove godine, u većem broju nego inače, oko njegove statue u gradu u kome je proveo veći deo života okupili su se brojni poštovaoci.
Iako je rođen u Americi u satu i godini Zmaja, pod pravim imenom Li Đuen-fan, još kao petogodišnji dečak počeo je da nastupa u hongkonškim filmovima, gde se njegova porodica vratila pred Drugi svetski rat.
Ali, bio je sklon i uličnim tučama, pa su ga posle jednog naročito oštrog obračuna, zbog kojeg je završio u policijskoj stanici, roditelji poslali u Ameriku, gde je studirao filozofiju.
Godine 1963. u San Francisku je otvorio svoju prvu kung-fu školu. U Hong Kong se vratio 1966. godine i za nekoliko preostalih godina svog života ostvario neverovatnu karijeru i stekao svetsku slavu.
Bio je kratkovid i među prvima je nosio kontaktna sočiva. Znao je da tuče, ali je znao i da igra. Pored toga što se tukao i plesao, takođe je bio talentovan za crtanje, kao i za poeziju.
Njegovi radovi se mogu naći na internetu. Nezasit u oblasti učenja istorije, nauke, književnosti, imao je ličnu biblioteku sa preko 2.000 knjiga.
Poštovaoci Brusa Lija kažu da je on, iako je bio Kinez, bio i građanin sveta. Ističu da njihov idol nije poznavao granice i zato njegov duh zauvek mora da bude očuvan.
Njegovu iznenadnu smrt obeležila je misterija, koja ni do danas nije razrešena. Iako se pisalo da je bio ovisnik, najnovija istraživanja kažu da je umro usled toga što su mu otkazali bubrezi.
Slično, na misteriozan način, dvadeset godina kasnije je umro i njegov sin Brendon, takođe glumac.
Niko nije uspeo da nadmaši slavu Brusa Lija, pa ni brojni naslednici kao što su Džeki Čen i Stiven Sigal. O tome koliko je ostavština Brusa Lija poštovana u celom svetu svedoči i jedini spomenik koji mu je podignut u Evropi - njegova statua stoji od 2005. godine u Mostaru, u Bosni i Hercegovini.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.