Komemoracija će biti održana u petak, 6. septembra, a u subotu 7. septembra i sahrana
Borisav Đorđević, poznatiji kao Bora Čorba, umro je u 72. godini u Ljubljani. Bio je pesnik, kantautor i lider rok benda Riblja Čorba.
Bio je upečataljiva i uticajna javna ličnost, nesumnjivo jedan od najpoznatijih muzičara srpske i jugoslovenske rok scene. Kako su najavile opštinske vlasti, u Čačku je 6. septembar proglašen danom žalosti, a jedna ulica će nositi njegovo ime.
Komemoracija će biti održana u petak, 6. septembra, a u subotu 7. septembra i sahrana.
„Pogledaj dom svoj anđele i skini paučinu s očiju. Videćeš prizore potresne. Videćeš nesrećne i bolesne. Videćeš čemer, smrt i jad…“ - glas jedne generacije, pesnik, buntovnik, rokenrol ikona = Bora Đorđević.
Poznat po nadimku Bora Čorba, rođen je u Čačku 1. novembra 1952. godine. Bio je glavni vokal i tekstopisac sastava „Riblja čorba“ od trenutka kada je "skuvana" 1978. godine. Pre toga, bio je član grupa „Suncokreti“ i „Rani mraz“.
Bio je jedan od najpoznatijih muzičara srpske i jugoslovenske rok scene. Ostaće upamćen kao jedan od najplodotvornijih stvaralaca i tvorac nekih od najvećih hitova na ovim prostorima. Ono što je ostavio iza sebe trajaće, kažu, sve dok se bude slušala muzika.
„Bora mi je bio prvi šef benda, bio je okej prema meni tih šest godina koliko sam proveo u Ribljoj čorbi. Bora je u poslednjih nekoliko meseci više bio u situaciji da bude u životnoj situaciji, svaki put se izvukao, ali ovoga puta nažalost nije. Bio je veliki pesnik i umetnik, moj prijatelj. I moram da kažem da je Borina smrt... posle njega ostaje jedna velika praznina“, rekao je za UNU Momčilo Bajagić Bajaga.
Vešt sa rečima pisao je o svemu, od kontroverznih i energičnih numera do najboljih balada napisanih na ovim prostorima. Oni koji su ga zaista poznavali kažu da će svoj dom sada zaista pogledati anđeo.
„Imao je veliko srce i bio je vrlo emotivan tip, on se možda branio tim svojim malo buntovničkim stavom, ali toliko je bio emotivan. Jednostavno ja njega gledam kao, da ne preteram, kao anđela zaštitnika“, rekao je za UNU njegov kolega i bliski prijatelj Zoran Dašić Daša iz grupe „Legende“ i dodao:
„Obeležio je jedno vreme, to je definitivno, može neko to da voli ili ne, ali to je činjenica, obeležio je jedno vreme, to je vreme naše moderne kulture“.
Objavio je više od 30 albuma i osam knjiga. Teško je i pobrojati sve izvođače za koje je Bora Đorđević pisao pesme. Sarađivao je sa Zdravkom Čolićem, Biserom Veletanlić, Đorđem Marjanovićem, Oliverom Katarinom, Majom Odžaklijevskom, Generacijom 5, Beti Đorđević i mnogim drugima.
„Njegova veličina, to šta je on značio za kulturu na Balkanu i u Srbiji, to šta je on kao pesnik i kao kreator nekih stvari, začetnik i rodonačelnik neki stvari predstavljao, tek će pokazati vreme“, rekao je za UNU muzičar Đorđe David.
Tokom jednog koncerta u Čačku odrecitovao je pesmu "Dve gitare" koju je uradio sa pokojnim basistom Mišom Aleksićem. Nju je Čačanima ostavio u amanet kao svoju poslednju želju.
„Ne trošite džabe pare, nisam tolko važan lik, ukrstite dve gitare, nek to bude spomenik. Konzilijum saopštenje objavljuje svaki dan, da upozna javno mnjenje, koliko sam bolestan. Moje telo pošaljite u Čačak u Srbiju, u Ljubljani ostavite srce neka bude tu…“.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.