Legendarni fudbalski trener Miroslav Ćiro Blažević govorio je pre nekoliko meseci za emisiju 'Una, due, tre'
Legendarni hrvatski fudbalski trener Miroslav Ćiro Blažević preminuo je u 88. godini nakon duge borbe sa rakom.
Prvi put mu je bolest dijagnostifikovana još 2011. godine, a dva puta je uspeo da je pobedi. Nažalost, ne i treći. "Trener svih trenera", kako su ga često nazivali fudbalski stručnjaci na ovim prostorima, nije krio da je vrlo slab i preminuo je samo dva dana pre 88. rođendana.
Miroslav Ćiro Blažević govorio je o trećoj borbi s karcinomom u emisiji "Una, due, tre" koja se emituje na UNA televiziji, a sa našom novinarkom dotakao se i tema o razmišljanju o smislu života i novim mladim generacijama.
Mladima je, iako tada teško bolestan, dao u svom pozitivnom duhu savete.
"Lagao bih kad bih rekao da sam optimista. Nisam optimista, jer je ovo treći put da se taj rak sa mnom zabavlja. Dvaput sam ga pobedio, ali način na koji se sada ponaša je zabrinjavajuć tako da sam se pomirio sa svime, samo ne s bolovima. Otići ću čiste savesti, nisam nikoga povredio, zlo napravio", ispričao je novinarki Ani Miščević u Gostionici, rubrici emisije "Una, due, tre".
U emotivnom razgovoru Miroslav Ćiro Blažević zamolio je sve koji ga vole da ne žale puno za njim, jer je ispunio život.
"Vreme mi je, 87 mi je godina. Znam da i lekari znaju da mi je stanje jako teško. Rak se prošetao po kostima, čak i u kolena je otišao. Život je prekrasna akrobacija koju treba znati dobro iskoristiti. Ponosan sam na sebe, što sam tako realan, objektivan jer kad pogledam iza sebe - svi moji prijatelji i kolege davno su umrli", rekao je Blažević i dodao:
"Pa kako bih ja mogao imati taj privilegij da ostanem dugo nakon njih. Ali ja ću se boriti do zadnje kapi krvi", između ostalog ispričao je u intervjuu koji možete pogledati u video snimku.
Miroslav Ćiro Blažević rođen je 10. februara 1935. godine u Travniku u kojem je i započeo, kako je sam uvek govorio, skromnu igračku karijeru. Rođen je kao osmo, najmlađe dete Katarine i Mate Blaževića.
Harizmatični trener bio je omiljen među fudbalerima, a u igračkoj karijeri je nastupao za Travnik, Dinamo, Lokomotivu, Sarajevo, Rijeku, Sion i Moutier, a njegova trenerska karijera počela je još krajem šezdesetih u Švajcarskoj. Svoju punu afirmaciju i priznanje za svoj rad stekao je na kraju sezone 1981/1982 kada je doneo titulu Dinamu nakon 24 godine čekanja, kasnije će se pokazati i poslednju u Jugoslaviji.
Najveće uspehe napravio je sa reprezentacijom Hrvatske. Prvo je stigao do četvrtfinala na Evropskom prvenstvu 1996. godine, da bi potom 1998. na Svetskom prvenstvu napravio jedno od najvećih iznenađenja u istoriji Mundijala - osvojivši bronzu.
Od jula 2008. do decembra 2009. je vodio reprezentaciju Bosne i Hercegovine do prvog plasmana u baraž u istoriji, ali u borbi za Svetsko prvenstvo 2010. od Zmajeva je bolji bio Portugal.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.