Čak ni nerođene bebe ne vole kelj

Bebe u materici veliki su ljubitelji šargarepe, ali ne toliko lisnatog zelenog povrća – i to se vidi na njihovim licima.

23.09.2022. 14:26
  • Podeli:
fetus 4D ultrazvuk kelj_ Jackie Blissett Twitter-1663934549196.webp Foto: Jackie Blissett/Twitter

Istraživači sa Univerziteta Duram u severoistočnoj Engleskoj kažu da su otkrića prvi direktni dokazi da bebe različito reaguju na različite mirise i ukuse pre rođenja.

Tim naučnika proučavao je 4D ultrazvučne slike 100 trudnica i otkrio da bebe koje su bile izložene ukusima šargarepe pokazuju reakcije "nasmejanog lica".

Nasuprot tome, oni koji su bili izloženi ukusima kelja pokazali su više "žalosnih" izraza lica.

Šefovica postdiplomskog istraživanja Bejza Ustun je rekla:

"Brojne studije sugerišu da bebe mogu da osete ukus i miris u materici, ali one su zasnovane na rezultatima nakon rođenja, dok je naša studija prva koja prati ove odgovore pre rođenja."

"Kao rezultat toga, mislimo da bi ova ponovljena izloženost ukusima pre rođenja mogla da pomogne u uspostavljanju preferencija u hrani nakon rođenja, što bi moglo biti važno kada se razmišlja o porukama o zdravoj ishrani i mogućnosti da se izbegne 'izbirljiva hrana' kada se odbija", kaže Ustun.
 

Ljudi doživljavaju ukus kroz kombinaciju ukusa i mirisa.

Kod fetusa se smatra da se to može dogoditi udisanjem i gutanjem amnionske tečnosti u materici.

U studiji, objavljenoj u časopisu Psichological Science, učestvovali su naučnici iz laboratorije za istraživanje fetusa i novorođenčadi Durham i Univerziteta Aston u Birmingemu.

Učestvovao je i tim iz Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja iz Burgundije.

Naučnici veruju da bi otkrića mogla da prodube razumevanje razvoja ljudskih receptora ukusa i mirisa, kao i percepcije i pamćenja.

Učenje počinje u materici

Koautorka istraživanja, profesorka Džeki Bliset sa Univerziteta Aston, rekla je: 

„Može se tvrditi da ponovljeno prenatalno izlaganje ukusima može dovesti do preferencije za one ukuse koji se doživljavaju postnatalno. Drugim rečima, izlaganje fetusa manje 'omiljenim' ukusima, kao što je kelj, može značiti da se fetus navikava na te ukuse već u materici", kaže ona.

"Sledeći korak je da se ispita da li fetusi pokazuju manje 'negativnih' reakcija na ove ukuse tokom vremena, što dovodi do većeg prihvatanja ovih ukusa kada ih bebe probaju prvi put van materice", zaključila je ona.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()