Pet loših navika koje deca uče od roditelja: Niste ih ni svesni

Obratite pažnju kakav primer dajete jer deca uče po modelu

28.09.2024. 16:42
  • Podeli:
porodica, familija, selo, seoski život, seoska idila, moderni seljaci, seljački - shutterstock_2281341545-66d4c391168a0.webp Foto: Shutterstock

Deca često gledaju na svoje roditelje kao na uzore, odražavajući njihove postupke i ponašanje. Ovaj uticaj može preneti i pozitivne osobine i negativne navike. Nezdrave navike mogu stvoriti značajne izazove, dok pozitivne podstiču srećniji i zdraviji život. Kada su deca rano izložena štetnom ponašanju, veća je verovatnoća da će te navike preneti u odraslo doba, što može negativno uticati na njihov uspeh, odnose i opšte zdravlje. Da bi podstakli bolje izbore, roditelji treba da pomognu svojoj deci da prepoznaju nezdravo ponašanje od malih nogu, usmeravajući ih ka zdravijim alternativama.

Loše higijenske navike

Kada su deca mala, higijenske navike možda ne izgledaju kao velika stvar, ali ignorisanje lične čistoće može kasnije dovesti do ozbiljnih problema. Čak i male aktivnosti, kao što su deca koja ne operu ruke nakon igre u pesku ili blatu, mogu izazvati probleme. Ove radnje mogu imati negativne posledice po vaše zdravlje. Čišćenje možete učiniti zabavnijim tako što ćete dati zabavne zadatke i nagraditi ih ili pohvaliti kada budu završeni.

Psovanje i udaranje

Mnoga deca udaraju svoje vršnjake. Tipičan odgovor mnogih roditelja je da udare i kažnjavaju svoje dete zbog neposlušnosti. Međutim, ova praksa ima suprotne rezultate. Učite dete da nikako nije prikladno fizički i verbalno zlostavljati nekoga ko je pogrešio.

Loša ishrana

Podučavanje vašeg deteta zdravim navikama u ishrani u mladosti će im pomoći da imaju pozitivan odnos sa hranom tokom odraslog doba. Način razmišljanja o zdravoj ishrani je od vitalnog značaja za dugoročno zdravlje i prevenciju bolesti uključujući bolesti srca, rak i dijabetes. Umesto da kažete ne nezdravoj hrani i pićima, ograničite veličinu porcija i utvrdite očekivanja da će se konzumirati umereno.

Odbijajući da priznaju svoje greške

Normalno je da deca odbijaju da priznaju svoje greške. Ovo je često povezano sa strahom od poniženja ili kazne. Razumevanje vrednosti dužnosti je ključno za njihov rast. Kada deca nisu naučena da prihvate odgovornost za svoje greške, mogu razviti ozbiljnije probleme, kao što su laganje i izbegavanje odgovornosti kao odrasli. Stvorite okruženje u kojem deca mogu da otkriju svoje greške bez straha od posledica.

Tračarenje

Tračevi se mogu pokupiti iz medija, porodice ili čak neobaveznih razgovora u školi. Deca možda nisu svesna implikacija negativnog govora o drugima. Ima potencijal da uvredi pojedince i naruši prijateljstva. Rana intervencija je neophodna da bi se deca naučila vrednosti pristojnog govora sa poštovanjem.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()