Većina roditelja postavlja ovo pitanje, a da li uopšte postoji pravi odgovor?
Sa koliko godina dete treba da dobije prvi mobilni telefon? Profesorka psihologije na prestižnom američkom univerzitetu Jejlu, Lori Santos, smatra da postoji samo jedan tačan odgovor na ovo pitanje:
"Čekajte što je duže moguće. Mislim da je bolje što više odugovlačiti s davanjem tehnologije deci".
Mališani, od osam do 12 godina, koji imaju telefon, provode nešto manje od pet sati dnevno uz pametne uređaje, dok tinejdžeri izgube gotovo osam sati, pokazalo je istraživanje jedne neprofitne organizacije iz 2019. godine.
To vreme se retko koristi za kreativne aktivnosti. Naprotiv, mladi ga uglavnom utroše na društvenim mrežama ili gledajući video-zapise, ističu stručnjaci. Pomenuti psiholog smatra da će to verovatno podstaći loše mentalno zdravlje i ometati decu na časovima.
"Sam broj informacija koje bi dete moglo dobiti s društvenih medija može biti poražavajući. Tinejdžeri danas dobiju oko 200 obaveštenja na svojim telefonima", napominje Santos.
Udruženje Wait until 8th zagovara izbegavanje upotrebu pametnih telefona pre polaska u osmi razred. Navodi se da mališani u proseku prvi pametni telefon dobijaju sa deset godina. Ovi uređaji odvlače pažnju i potencijalno su opasni za decu, ali su široko rasprostranjeni u osnovnim i srednjim školama zbog društvenog pritiska i nerealnih očekivanja da ga imaju. Poručuju da je detinjstvo prekratko da bi se trošilo na pametne telefone.
"Roditelji bi takođe trebalo da budu primer deci", dodaje Santos.
"Ako ste stalno na mobilnom telefonu, biće teže da opravdate zašto vaše dete ne može da ga ima. Mališani neće uraditi ono što im vi kažete, već ono što vi radite".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.