Iako su za sreću dece odgovorni prijatelji, okolina i slično, najvažniju ulogu imaju roditelji koji direktno utiču na raspoloženje i karakter dece koju odgajaju
Sreća je važna za razvoj i napredovanje dece. Ona utiče na njihov razvoj pozitivnih osobina koje će imati tokom celog života. Iako su za sreću dece odgovorni prijatelji, okolina i slično, najvažniju ulogu imaju roditelji koji direktno utiču na raspoloženje i karakter dece koju odgajaju.
Srećna deca su aktivnija, provode vreme sa porodicom i imaju razvijena bliska prijateljstva. Evo šta sve srećna deca rade i u kakvom okruženju najčešće odrastaju.
Zdrava ishrana ključna je za detetovo fizičko i psihičko blagostanje. Deca koja jedu uravnoteženu ishranu bogatu voćem, povrćem i žitaricama obično imaju bolje raspoloženje i razvijene kognitivne funkcije, prenosi The Times of India. Kako kod odraslih, tako i kod dece, pravilna i uravnotežena ishrana podupire celokupno zdravlje i može da doprinese boljem raspoloženju.
Srećna deca često provode kvalitetno vreme sa porodicom. Imaju aktivnosti poput igranja društvenih igara, zajedničkog čitanja i obroka ili odlazaka na izlete. Rezultati studije iz časopisa Journal of Family Psychology otkrili su da deca koja se redovno bave aktivnostima koje uključuju celu porodicu pokazuju viši nivo sreće i emocionalne sigurnosti.
Sigurno i podsticajno kućno okruženje važno je za sreću dece. Iako način na koji se prijatelji odnose prema deci utiče na njihovu sreću, porodicu i dom predstavljaju sigurno utočište u kom deca mogu biti ranjiva u nekim teškim trenucima. Prema izveštaju UNICEF-a, veća je verovatnoća da će deca koja odrastaju u stabilnom i podsticajnom okruženju emocionalno i društveno napredovati, prenosi The Times of India.
Verovatnije je da će deca koja imaju pozitivna, odnosno zdrava prijateljstva, osećati podršku i svoju vrednost. Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Illinois pokazalo je da deca koja imaju razvijena bliska prijateljstva imaju više samopouzdanja i manje su sklona razvijanju depresije i anksioznosti.
Deca najčešće imaju puno energije koju, ako ne potroše, može da utiče na njihovo raspoloženje. Zato je dobro da se deca bave nekom aktivnošću poput vežbanja, jer je dobra za telesno, ali i mentalno zdravlje. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) je izvestio da redovna fizička aktivnost kod dece može da smanji simptome teskobe i depresije, prenosi The Times of India.
Deca koja se osećaju sigurno uz roditelje, imaju naviku da se slobodnije izražavaju, istražuju svoju okolinu i razvijaju bolje socijalne veštine. Deca koja odrastaju u takvom okruženju, imaju roditelje koji hvale njihove uspehe i podrška su im u trenucima kada su suočena sa izazovima i životnim nedaćama.
Podsticanje dece da budu nezavisna i donose svoje odluke može da dovede do većeg samopoštovanja i sreće kod dece. Kada roditelji dopuštaju i podstiču ih da donose odluke primerene svojim godinama, pomažu deci da se osećaju sposobnima i da imaju kontrolu nad svojim životom, što podstiče osećaj sreće.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.