Psiholozi savetuju roditeljima da budu strpljivi i da pričekaju dok dete ne bude spremno na razgovor.
"Kako je bilo u školi?" i "Kakav ti je bio dan?" nisu najbolja pitanja koja možete postaviti deci nakon škole, tvrde psiholozi.
"Na ta pitanja često ćete dobiti odgovor 'dobro'", rekla je psiholog Linda Papadopoulos za CNBC.
"Većina odraslih želi se isključiti nakon posla i prepustiti svom danu. Deca su ista. Njihovom umu treba odmor i često im je fokus na hrani, zabavi, igri i odmoru", nadovezuje se dečji psiholog Martha Deiros Colado.
"Ono što roditelji zaboravljaju jeste da bi, kad bi im se postavilo isto pitanje, takođe progunđali 'dobro' ili zakolutali očima", tvrdi Deiros Collado.
Prema psiholozima, takvo pitanje može postati i stvar navike. Imajte na umu da ne stvara posebnu vezu između vas i deteta.
Psiholozi savetuju roditeljima da budu strpljivi i da pričekaju dok dete ne bude spremno na razgovor.
"Recite detetu da vam je drago što ga vidite. Nasmejte mu se. Pokušavajte imenovati emociju koju vidite na detetu. Na primer, možete reći: 'Izgledaš tako srećno.' Proverite pomaže li to detetu da se otvori", ističe Deiros Collado te napominje da je dokazano kako imenovanje emocija može pomoći u smirivanju tela.
"Samo kada su deca mirna i kada su njihove osnovne potrebe zadovoljene, mogu voditi smislen razgovor", tvrdi Deiros Colado.
Ako niste sigurni kada pristupiti detetu i započeti razgovor, psiholozi savetuju da to bude pre spavanja, kada su deca opuštenija.
"Čak je i bolje ako ležite kraj deteta, umesto da ga gledate u lice, jer se to može činiti konfrontirajućim", govori Papadopoulos.
S mlađom decom uključivanje u neku aktivnost može biti način za početak razgovora. Izvadite plastelin, bojanku ili puzzle, a zatim krenite čavrljati.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.