Ekipa televizije UNA otkriva - šta je sreća?

Kada ste bili poslednji put srećni i šta u vama izaziva najveću sreću?

Autor: Lena Sladojević
11.11.2022. 20:00
  • Podeli:

Traganje za srećom traje otkad je sveta i veka. O sreći mudruju mislioci različitih filozofskih pravaca, psihoterapeuti, doktori, inspiracija je mnogim piscima i pesnicima i lajtmotiv u mnogim knjigama. 

Sa profesorom i književnikom Nenadom Guglom pokušali smo da nađemo odgovor večne istine - "Šta je sreća".

Neuhvatljiva i nedostižna, nekada sveprisutna i neobjašnjiva, velika i sjajna, u svakodnevnim mislima i sa pitanjima kako doći do nje - sreća! 

Za nekoga dobro zdravlje, porodica, roditelji, deca, karijera, važni trenuci, ljubimci, putovanja, život.

„Ne samo da je sreća dužnost, nego je i život dužnost, zato čovek ne sme da odustane od života. Negde sam pročitao izreku koja kaže da je sreća kao violina i da je treba vežbati. To znači da sreća zavisi od nas samih. U korenu reči sreća je reč "sret", to znači da je susret, a to opet znači da samo čovek u kojoj je određenoj vrsti susreta može da bude srećan“, rekao je za UNA TV profesor književnosti Nenad Gugl.

Ti susreti su, kako objašnjava, sa drugim čovekom ili sa sobom, sa ličnim darovima, sa životnom misijom, ambicijama, sa višim principima, odnosno Bogom.

„Mi imamo srce, svoj emocionalni svet i ono kuca, ali jedino srce koje voli je u pokretu, znači mi moramo da volimo. Mi imamo um, ali jedino um koji stvara, on je um u pokretu, tako da je ideja da se mi zapravo pokrenemo“, objašnjava profesor Gugl.

Osim profesora pitali smo i naše kolege šta je za njih sreća.

„Sreća mi je kad ugledam ovako divne ljude, a ja sam hodajuća sreća, uvek raspoložen, nasmejan, tako mi ljudi kažu, da ne ispadne da se ja hvalim“, rekao nam je i ovoga puta nasmejani novinar Srđan Zelembaba. 

Montažer Vanja Spasić imao je posebnu poruku za sve one koji se pitaju šta je sreća:

„Sreća je sve! Sreća je počela onda kada si prestao da je juriš!“

Profesor Gugl naglašava da sve što se događa u nama, ima odraz u realnom životu, kao u ogledalu, a time se on najviše bavio u svojim romanima "Velelepota sekunde" i "Umro sam u petak".

„Kroz romane sam pokušavao da pokažem tu činjenicu i da junake razotkrijem, oljuštim taj prvi sloj i da dođemo do tog unutrašnjeg čoveka. Reč čovek je na srpskoslovenskom "čelovek", a to zapravo znači da čovek svojim bićem treba da bude okrenut ka večnosti i zagledan u ono što je više od njega, što je beskrajno“, poručuje profesor Gugl. 

Postoji 17 akademskih definicija sreće, ali nijedna od njih nije toliko ubedljiva koliko naša odluka da budemo srećni.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()