Kada soliti meso i koliko dugo ga peći
Koliko sela toliko i načina pečenja praseta na ražnju, a za sve je zajedničko da se biraju mlade životinje čije meso je sočno i mekano. Nakon klanja, trup se očisti, ošuri. Uklone se sve nečistoće i komadi šurene kože. Sve je potrebno dobro isprati. Iz trupa se uklanjaju iznutrice.
Nakon što je očišćeno, prase se soli tako što se so utrljava u unutrašnjost i spolja. Količina soli se određuje prema težini praseta i obično se kreće od dva do tri odsto. Kako bi što bolje prodrla u meso, nožem se prave rupe ispod svake plećke i buta te se napune manjom količinom. U nekim krajevima se pored soli koriste razni drugi začini: biber, ruzmarin, majčina dušica. Osim toga u prostor stomaka se mogu staviti jabuke, ruzmarin ili limun koji doprinose ukusu mesa. Ovako pripremljeno se ostavlja na hladno mesto preko noći.
Na dan pečenja, trup se postavlja na ražanj, šipka se provuče kroz unutrašnjost, i dobro učvrsti pomoću viljuški ražnja. Na sredini se dodatno osigura, kičma se veže namenskom viljuškom ili žicom za ražanj kako ne bi spao tokom manipulacije i okretanja u procesu pečenja. Noge se vežu za ražanj ili se povežu što bliže trupu. U pojedinim krajevima donji deo nogu se iskoristi da se provuku kroz rupe na trbušini i tako zatvori trup, dok drugi žicom obave zatvaranje trbušne šupljine.
Kako uši ne bi izgorele mogu se zamotati aluminijskom folijom.
Kako bi prase bilo dobro ispečeno, a meso sočno, veoma važni faktori su vatra i vetar. Samo mesto pečenja, ako je na otvorenom, treba biti zaštićeno od vetra. Za loženje se koriste bukova ili grabova drva, ostaci od krunjenja kukuruza (komuša, kočanka, čokanjka, oklasak). Izbegavati crnogorično drveće i nikako ne koristiti otpad.
Ražanj se okreće tokom celog procesa pečenja kako bi se ravnomerno ispeklo sa svih strana. Vatra ne sme da bude prejaka, a prase treba da je udaljeno od 20 do 40 cm. Pečenje traje između tri do pet ili šest sati u zavisnosti od težine i kako odmiče proces prase se približava vatri. Žeravice treba da je nešto više u predelu plećki i butina.
Da bi dobila lepa zlatna korica posle četiri sata pečenja premazuje se mašću, mešavinom ulja i začina ili se preliva pivom. Za dobijanje hrskave kožice dodaju se šišarke koje brzo podignu temperaturu i kratkotrajno kao se ne bi formirali mehurići na površini. Kada počne da kaplje mast, stavlja se pleh ispod praseta, a u nju umaču kriške hleba.
Iskusni majstori kažu da je gotovo kada se zglobovi razdvoje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.