Post ne znači samo uzdržavanje od hrane, već i od loših misli i dela, a u toku celog njegovog trajanja ne jedu se meso, beli mrs i jaja
Božićni post, kojim se vernici Srpske pravoslavne crkve pripremaju za praznovanje rođenja Isusa Hrista, počeo je pre mesec dana i završava se na Badnji dan, u petak, 6. januara sledeće godine. Kako se približavamo poslednjoj nedelji posta, koja je i najstrožija, u manastirskoj kuhinji otkrivamo vam tajne, a ali i načine kako da ta hrana bude što ukusnija.
U toku celog Božićnog posta ne jede se meso, beli mrs i jaja, zato mnogi misle da post predstavlja jednoličnu ishranu, pa čak i gladovanje. Međutim, da ishrana tokom posta može da bude i gozba najbolje dokazuje trpeza u manastiru Rakovica.
"Trenutno spremam čorbu od blitve i koprivom, a imamo gulaš sa pirinčem, paprikom i paradaizom, a imamo već i spreman ručak, ovo je samo dopuna", kaže Stojna Paunović, domaćica manastira Rakovica.
Na stolu je i pečena bundeva, mesnate urme, pa čak i posni kolači. Vredne ruke domaćice Stojne pripremaju hranu ne samo za sveštena lica, iskušenice, već i za nas putnike namernike, goste i radnike. Najveća tajna od svih je blagoslov, dodaje, ali i šporet na drva.
"Sve od povrća je glavno, opušteno ono što vole, začine iste koje koriste, nikakav problem, sve isto, samo bez mesa. Ulje umesto masti, povrće umesto mesa", pojašnjava Stojna.
Inače se u toku sedmice posti na vodi ponedeljak, sreda i petak, kako objašnjava monahinja, dok su utorak i četvrtak razrešeni na ulju. Subotom i nedeljom dozvoljeno je jesti ribu.
"Isto tako kada se spremamo za sveto pričešće ova razrešenja, ublaženja ne važe, odnosno trebalo bi tu sedmicu posvetiti strožijem postu, postu na vodi, ako je čovek zdrav, to bi trebalo da bude pet, šest dana. Na primer, u subotu da se pričesti i od ponedeljka da bude na vodi do subote ili nedelje", pojašnjava nam jedna od monahinja manastira Rakovica.
Post ne znači samo uzdržavanje od hrane, već i od loših misli i dela.
"Sveti oci govore da nije dovoljno samo postiti telesno uzdržati se od neke vrste hrane jer je mnogo bitnija ona duhovna hrana. Znači paziti na svoje misli i paziti šta činimo. To uzdržanje je svakodnevno, posvednenvno. To je nešto što čovek mora svagde imati u vidu i kako je gospod rekao: Ono što ne želite da vama ljudi čine, nemojte ni vi njima", dodaje.
Na svetom mestu gde je sahranjen patrijarh Pavle podsećamo na njegove reči da je post čišćenje duše i najprisniji susret sa gospodom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.