Mnogo je lakše plašiti se, nego osvestiti želje
"Pobjegnimo koji dan na more, pobjegnimo sat il' dva. Loše mi se piše, ide mi sve gore. Pobjegnimo ti i ja...", tako kažu stihovi našeg poznatog pevača Zdravka Čolića, a mi vas pitamo - jeste li nekada poželeli da pobegnete?
Bilo na more ili u prirodu, svejedno - ali da se izmestite iz kolotečine u kojoj vam više nije dobro?
Za sve treba hrabrost, a posebno za neke tako "krupne" odluke u životu. Ali glavno pitanje jeste kako se osmeliti? Je li to lako?
Da li je njoj bilo lako kada je beogradski asfalt i gradsku vrevu zamenila za lepe predele Fruške gore otkrila nam je u emisiji "Popodne" na UNA televiziji psihoterapeutkinja Katarina Matić.
"Kada se setimo da mi i priroda jesmo jedno, da smo celina, to može da nam osvesti želje koje imamo u sebi. Priroda nam pomaže, opušta nas. Preporuka je čak i da sobu ofarbamo u zeleno kako bi prirodu doveli u sobu. Konekcija sa nama samima u prirodi postoji. Kada prošetamo kroz šumu i udahnemo svež vazuh, povezujemo se sa prirodom", ističe Matić.
Matić naglašava koliko je važno gledati nekada u daljinu, u prirodu. Kako osmeliti u sebi neke skrivene želje, kako se uhvatiti u koštac sa svim što ide kontra, a mi želimo samo taj smer?
"Važno je da slušamo svoj unutrašnji glas, svako ga ima u sebi, ali nekada ga utihnemo, strahovi nas nekad utišaju. Kada negujemo svoju unutrašnju želju, porive, snove, bez da se prepustimo tuđim strahovima i razmišljanjima, možemo ih ostvariti. Mnogo je lakše plašiti se, nego da osvestimo te želje i poštujemo ih. Treba se prepustiti poverenju, slobodi, zahvalnosti, kada krenemo da pratimo svoj cilj i snove, sve se poklopi", ističe psihoterapeutkinja.
Svesni smo brzine koju živimo i uglavnom nam je to glavni krivac za sve što ne postižemo, a želja nam je. Postoji li neka rutina koju treba preporučiti kako bismo menjali svoj život?
"Glavno je pitanje - pa šta, i šta onda? A zašto samo ne živimo? I zašto ne želimo? Ako poštujemo i negujemo svoje želje, dođe do sinhroniciteta, poklope se stvari u životu. Preterano razmišljanje o tome 'šta ako', tako dodajemo na naše strahove i strahove društva. Ipak, tada se vratite svoj duši, oslušnite šta kaže šta je to što vi želite".
Identifikacija problema - pre donošenja bilo kakve odluke, treba da postoji jasno definisana problemska situacija. Dakle, trebalo bi jasno postaviti problem kao i sve njegove aspekte, koji su njegovi uzroci i posledice. Takođe, potrebno je definisati i ciljeve. Precizno odrediti šta želimo da postignemo tj. šta nam je cilj za budućnost.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.