Kada se farbaju uskršnja jaja? Stari srpski običaj zbunjuje domaćice, a iza njega stoji i jedna legenda

Farbanje jaja je običaj koji je kod nas počeo da se upražnjava u 16. veku

02.05.2024. 07:30
  • Podeli:
Tan2023-04-1609443392_7 uskrs, vaskrs, farbana jaja foto vladimir sporčić-643ceaeaa9c45.webp Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

Iako je farbanje jaja običaj koji datira još iz 12. veka, kod nas je počeo da se upražnjava tek četiri veka kasnije, odnosno u 16. veku.

Prvobitno su se jaja farbala isključivo u crveno, jer crvena boja predstavlja sećanje na nevino prolivenu krv Isusa Hrista, kao i na njegovo vaskrsenje. Crvena se smatra simbolom radosti, a jaja predstavljaju simbol novog rađanja.

Ipak, danas postoje razne tehnike za farbanje jaja, a svaka domaćica ima svoju omiljenu, pa ih tako možete farbati sodom bikarbonom, jaja mogu biti mermerna, zlatna, pa i ručno oslikana.

Naravno, ono što je svakoj domaćici najbitnije jeste da jaja, tokom kuvanja, ne puknu, a za to postoji nekoliko odličnih trikova.

Prvo jaje obavezno mora da bude crveno i ono predstavlja čuvarkuću, a čuva se sve do narednog Uskrsa.

Kada je farbanje jaja u crveno u pitanju, legenda kaže da je Marija Magdalena, nakon što je Isus vaskrsao, krenula da širi vest o tome, pa je ona tako stigla i do rimskog cara Tiberija. Marija je, prema legendi, stala pred cara, držeći u rukama obično belo jaje, i uzviknula: - Hrist je vaskrsao! - Car Tiberije se na to nasmejao i rekao da je mogućnost da se to desilo ista kao i da jaje u njenoj ruci postane crveno. Naravno, istog trenutka je jaje postalo crveno.

Domaćice često imaju nedoumicu u vezi sa tim kada se tačno farbaju jaja. To se uglavnom radi na Veliki petak, međutim, ono što mnogi ne znaju jeste da sa njihovim farbanjem može da se počne i Velikog četvrtka, a da ono može da traje sve do Velike subote.

Dani od Velikog četvrtka, pa sve do nedelje, u narodu poznatije kao strašna nedelja, osim za farbanje jaja, koriste se i za pripremu hrane. Međutim, domaćice, u određenim krajevima Srbije jaja farbaju isključivo na Veliki četvrtak ili Veliku subotu, jer se smatra da na Veliki petak ne treba apsolutno ništa da se radi, već se taj dan provodi u molitvi.

A da li je važno i u kom delu dana. Pa, veruje se da bi to trebalo da bude ujutru ili barem do podneva da se taj posao obavi.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()