Azijske žene imaju posebne rituale lepote
Tina Chan Craig je osnivačica kompanije U Beauty i podelila je nekoliko tajni za negu kože koje se u njenoj kineskoj porodici prenose generacijama.
‘Moja baka me je naučila da je lepota ljubav prema sebi, a ne taština. Ako se brinete o sebi, imaćete više samopouzdanja, a zdrava koža odlična je za samopouzdanje’, rekla je Tina Chan Craig.
Kineskinje su poznate po dugotrajnom održavanju zdravlja svoje kože i mladolikog izgleda, a velike zasluge za to treba pripisati tradicionalnim metodama.
„Lice tretiramo bolje nego Chanelove torbe, ali čini se da zapadne kulture imaju drugačiji pristup – žene su često vrlo nežne sa svojim torbicama, ali grube sa kožom“, kaže Tina Chan Craig.
„Moje sestrične, na primer, nakon pranja uvek maramicama osuše kožu jer su peškiri pregrubi za njihovu svilenkastu kožu. A koža koja izgleda kao svila je krajnji cilj“, objasnila je.
Možda ste primetili kako ljudi iz Azije u najtoplijim danima svoja lica od sunca štite suncobranima, a to nije jedini princip zaštite kože, jer Tina Chan Craig savetuje da je zaštitite i od hladnoće.
„Pokušajte da izbegnete korišćenje bilo čega hladnog ili ledenog na koži. Čak se i hladna ili ledena hrana smatra lošom za žene (ali dobrom za muškarce)“, ispričala je za Net-a-porter.
„Za jutarnje umivanje koristim filtriranu vodu sobne temperature, a većina Kineskinja koje poznajem neće koristiti hladnu vodu jer ne veruju u nikakve krajnosti. Isto važi i za vruću vodu koja isušuje kožu. Moja baka je uvek govorila da će mi vruća voda ‘ostariti’ kožu i da nikada ne kupamo decu u vrućoj vodi. Topla voda jednako dobro čisti kožu“, kaže Tina.
Često čujemo da je piling neophodan za uklanjanje mrtvih ćelija kože i podsticanje obnove kože. Iako to ima smisla, Tina Cheng Craig kaže da ona i njeni prijatelji to ne rade.
„Kineskinje nemaju naviku da ribaju kožu ili telo, osim suvim rebrastim sunđerčićem, i to samo za stopala ili leđa“, kaže ona.
„Učili su nas da koristimo sapun prilikom tuširanja gde je potrebno, uključujući i iza ušiju, ali ne i na rukama, nogama, leđima, grudima i stomaku. Za te delove tela koristimo nežna ulja i vodu za čišćenje jer je cilj očuvati kožu“, ističe Tina.
Popularni kamen gua sha zastupljen je u tradicionalnoj kineskoj medicini, u ponovnom uspostavljanju protoka vitalne energije ‘chi’ i podizanju ‘shen’ koji koži vraća svežinu i sjaj.
Međutim, Tina Chan Craig koristi gua sha kamen na svoj način.
‘Gua sha je važan deo kineske kulture, ali mi je uglavnom koristimo na telu, za oslobađanje otrova. Kad mi u detinjstvu nije bilo dobro, baka mi je njime masirala leđa, duž svake strane kičmenog stuba kako bi podstakla izbacivanje toksina, zatim duž vrata i ramena, sve do limfnih čvorova“, rekla je.
Tina uvek pri ruci ima ovaj kamen koji joj, kako tvrdi, pomaže da se reši napetosti, a za lice koristi valjke za masažu, ali samo kad je mokro ili nakon što ga je namazala uljem.
„Nikad to ne radim kad mi je lice suvo: da ne rastegnem kožu ili je previše povučem. Koristiću valjak za lice kad god mi je lice podbulo ili mi treba konturisanje“, ispričala je.
„Od rođenja su me učili da jedem hranu bogatu kolagenom jer se sjaj kože postiže iznutra. Zato mi je baka uvek govorila da je važno celovito se brinuti o sebi“, zaključila je, a prenosi Story.hr.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.