Proverite svoju kosu: Ako primetite ove promene - vreme je za uzbunu

Vreme je da naučite kako da osluškujete svoju kosu i na koji način da tumačite upozorenja i signale koje vam ona svakodnevno šalje...

03.05.2024. 11:49
  • Podeli:
shutterstock_2112511460 opadanje kose, alopecija, kosa-65315304334cf.webp Foto: Shutterstock

Mnogo toga možete saznati na osnovu nečije frizure: koliko se neko brine o sebi, vodi li računa o trendovima, da li je uredan, koja mu je omiljena boja, kakvog je trenutno raspoloženja. Na osnovu kose, takođe, može se zaključiti i šta jedemo, kakva nam je genetika, da li smo pod stresom i da li patimo od nekog zdravstvenog problema. Da, dobro ste čuli, kosa može poslužiti i u dijagnostičke svrhe, jer njen kvalitet i stanje u kojem se nalazi mnogo toga govore o zdravlju celokupnog organizma.

Prekomerno opadanje dlaka

Ljudi u proseku izgube između 80 i 100 vlasi dnevno, što je rezultat normalne i prirodne obnove tela. Sve preko toga, a naročito kada kosa opada u pramenovima, znak je da nešto ozbiljno nije u redu sa celokupnim organizmom.

Najčešći razlog prekomernog opadanja kose je pogrešna ishrana, odnosno nedovoljan unos gvožđa. U prevodu: možda ste vi vegetarijanac, ali vaša kosa sigurno nije. Premali unos proteina u organizam neminovno će se odraziti i na zdravlje kose, pa se vegetarijancima i veganima preporučuje da uzimaju vitamine i druge suplemente.

Foto: Pixabay

Iznenadni stres takođe može izazvati opadanje kose, baš kao i groznica, grip ili neka druga infekcija. Jedan od prvih simptoma dijabetesa može biti iznenadno proređivanje i gubitak kose, a ukoliko na četki primetite više dlaka nego što je normalno, postoji opasnost da imate neki problem sa štitnom žlezdom, a najčešće hipotireozu.

Suva i lomjiva kosa

Ako imate suvu i oštećenu kosu, koja se lomi i cveta na krajevima, u najvećem broju slučajeva možete kriviti ili sebe ili svoje roditelje. Geni često imaju presudan uticaj na kvalitet kose, a ako vas nisu "upropastili" roditelji, sva je prilika da ste štetu sami izazvali prekomernim peglanjem kose, agresivnim farbanjem ili nekvalitetnim šamponima.

Međutim, suva i lako lomljiva kosa ponekad - češće nego što se misli - može biti znak zdravstvenih problema, poput poremećaja rada nadbubrežne žlezde, ili takozvanog Kušindrovog sindroma. Nizak nivo određenih hormona u krvi takođe može prouzrokovati višak fosfora i manjak kalcijuma u organizmu, pa promene u kvalitetu i hidriranosti kose ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo.

Foto: Shutterstock

Istanjene i proređene vlasi

Kada se zdrave, pune i guste kike pretvore u tanke, krhke i proređene vlasi, možda je vreme da počnete da paničite.

Ovakva promena neretko je izazvana problemima sa štitastom žlezdom koja, osim što reguliše endokrini sistem, igra veoma važnu ulogu i u formiranju kose. A kada se istanjena kosa pojavi u kombinaciji sa prekomernim opadanjem vlasi, možda se radi i o hormonalnom disbalansu koji je posledica takozvanog sindroma policističnih jajnika.

Ovaj endokrini poremećaj utiče na rad jajnika i dovodi do preteranog istanjivanja i proređivanja kose, pogotovo kod žena sa lošom genetskom predispozicijom, pa stručnjaci savetuju da osluškujete svoj organizam i na vreme registrujete sve neobične i neočekivane promene.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()