Da bi odredili najsrećniju zemlju na svetu, stručnjaci su analizirali sveobuhvatne podatke istraživanja iz 149 zemalja, posebno prateći učinak u šest kategorija
Na listi najsrećnijih zemalja, koju svake godine sastavlja World Happiness Report, Finska je i u 2022. osvojila prvo mesto kao zemlja u kojoj ljudi najbolje žive. Posebno se ističe njihova sposobnost da usklade politiku sa opštim osećajem blagostanja i snažan oseđaj međusobnog poverenja i podrške.
"Izveštaj o svetskoj sreći za 2022. otkriva svetlost u mračnim vremenima. Pandemija je donela ne samo bol i patnju, već i povećanje društvene podrške i dobročinstva. Dok se borimo protiv bolesti i rata, od suštinskog je značaja da se setimo univerzalne želje za srećom i sposobnosti pojedinaca da se udruže", navodi se u zaključku.
Kako bi odredili najsrećniju zemlju na svetu, stručnjaci su analizirali sveobuhvatne podatke istraživanja iz 149 zemalja, posebno prateći učinak u šest kategorija, piše World population review. To su:
Da bi uporedili podatke svake zemlje, istraživači su stvorili izmišljenu zemlju koju su nazvali Distopija i ispunili je "najsrećnijim ljudima na svetu".
Zatim su postavili Distopiju kao vrednost u svakoj od šest kategorija i izmerili rezultate zemalja u stvarnom svetu u odnosu na ovu vrednost, prenosi Nova S.
Od prvih sedam najsrećnijih zemalja na svetu skoro sve su iz severne Evrope. Finska je, četvrtu godinu zaredom, zauzela prvo mesto sa ukupnom ocenom – 7.842 (od 10).
Nakon Finske slede Danska sa 7.620, Švajcarska sa 7.571, Island sa 7.554, Holandija sa 7.464, Norveška sa 7.392 i Švedska sa 7.363 bodova.
Najmanje srećna zemlja na svetu za život je Afganistan, koji se nalazi na 149. mestu.
Ova pozicija se može pripisati niskoj stopi očekivanog životnog veka i niskim stopama bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika. Među poslednjih pet zemalja se nalaze još Zimbabve, Ruanda, Bocvana i Lesoto.
Što se naših krajeva tiče, najbolje plasirana zemlja iz regiona je Slovenija na 29. mestu, i to je manje-više očekivano.
Zanimljivo je da je sledeća – Srbija, koja se ove godine našla na 48. mestu.
Hrvatska je pala na 59, a Bosna i Hercegovina je zauzela 63. mesto. Slede Crna Gora i Severna Makedonija na 71. odnosno 92. poziciji.
Rumunija je na 45. mestu, Mađarska 52, Bugarska 86, dok se Albanija našla na 91. poziciji.
U prošlogodišnjem izboru Slovenija je bila na 22. mestu, Srbija na 43, Hrvatska 47, BiH 67, Crna Gora 75, a Severna Makedonija 89. poziciji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.