Orgazam je poželjno i prijatno iskustvo za muškarce i žene, ali nekad ga nije toliko jednostavno postići
Za neke doživljavanje orgazma može biti pravi izazov, bilo da ga žele postići sami ili sa partnerom, ili u nekim trećim okolnostima.
Postoji mnogo razloga zašto bi neko mogao da se muči da postigne orgazam, od psihičkih do fizičkih.
Tome može doprineti umor, stres, nedovoljno seksualnog uzbuđenja, pritisak, stid i mnoge druge stvari.
Seks terapeutkinja Kejt Mojl objasnila je da orgazam ne mora biti cilj seksa jer će to još više umanjiti šanse za vrhunac.
Prema njoj, ovo su uobičajeni razlozi zbog kojih se ljudi muč da postignu orgazam.
Ironično je to što postoji veća verovatnoća da će pokušaj doživljavanja orgazma zaustaviti orgazam, a ne da vam pomogne da postignete vrhunac.
To je zato što nam to stvara teskobu i pritisak jer se većinom usredsređujemo na cilj i ono što pokušavamo da postignemo, umesto da se fokusiramo na ugodne osećaje koji će nas najverovatnije dovesti do toga, objašnjava ona.
Polno obrazovanje koje su mnogi prošli uglavnom se fokusirao na ulogu reprodukcije, a ne na užitak.
Stid igra veliku ulogu kada je u pitanju seks.
Zbog njega se možemo osećati loše, nezadovoljno i smatrati seks “pogrešnim”.
Ovaj negativni emocionalni odgovor može se pojaviti u mnogim oblicima, ali kada je u pitanju orgazam, često je prepreka za postizanje užitka, pa nas demotiviše da ponovimo to iskustvo.
Kejt savetuje da razmislite o porukama o seksu koje ste primili tokom svog života i kako su one mogle da oblikuju vašu perspektivu o seksu.
"Seks ne bi trebalo da vas tera na stid. Poslušajte različite priče i ideje, vidite druge perspektive i budite otvorenijeg uma.", dodaje Kejt.
Možda postoji fizički uzrok, kao što su hormonalne promene ili nedostatak tonusa dna karlice.
Kako starimo, proizvodnja naših polnih hormona se usporava, a žene prolaze kroz proces perimenopauze i menopauze gde se nivo estrogena smanjuje što može uticati na seksualni život.
Prošlost bi mogla da utiče na vaš sadašnji seksualni život ako je bila bolna ili traumatična.
Ako je bol već bio deo seksa, ili ako imate stanje poput vaginizma ili uopšteno osećate bol ili nelagodnost povezanu sa seksom, poput ponovljenih infekcija, onda to može dovesti do toga da očekujete da seks bude bolan, a ne prijatan.
Ne postoji samo fizički aspekt bola, već i psihološka nesposobnost da se opustimo, osećamo prijatno ili uživamo u iskustvu jer smo više u stanju odgovora na pretnju nego u stanju seksualnog uzbuđenja i želje.
Ako doživljavate bolan seks, razgovarajte sa lekarom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.