S*ks pre sportskog takmičenja: Da ili ne?

Da li ima smisla izbegavati aktivnosti u krevetu pre takmičenja?

02.07.2024. 20:50
  • Podeli:
seks, ljubav, veza, par, vođenje ljubavi, intima, strast - shutterstock-660fe4365c62b.webp Foto: Shutterstock

Seks jeste zdrav, ali crpi snagu. Zato je među sportistima dugo važilo pravilo: izbegavati aktivnosti u krevetu pre takmičenja. Da li to zaista ima smisla?

U profesionalnom sportu dugo je važilo pravilo da se pre fudbalske ili košarkaške utakmice ili nekog drugog sportskog takmičenja izbegava seks.

Pretpostavka je bila da energija i agresivnost nakupljene kroz seksualnu apstinenciju, eksplodiraju tokom sportskog nastupa i tako povećavaju šanse za pobedu.

Međutim, kompletno zabranjivanje svake seksualne aktivnosti sportistima, recimo fudbalerima koji nastupaju na Evropskom prvenstvu, nema smisla. Seks ima izuzetno pozitivne efekte na telo i psihu, i može da poboljša sportski učinak.

Šta se dešava u telu tokom seksa?

Seks poboljšava kardiovaskularni sistem, podstiče cirkulaciju, smanjuje stres i bol, a pomaže i da se brže zaspi. U svim tim fizičkim i psihičkim procesima učestvuje mnogo hormona.

Majkl Zibers, asistent na odeljenju za psihijatriju i psihoterapiju i naučni saradnik na Institutu za forenzičku psihijatriju i seksualnost iz Esena, istražuje kako tačno sve to funkcioniše.

Model seksualne reakcije

Američki istraživački par Vilijam Masters i Viržinija Džonson razvili su 1960-ih godina četvorostepeni model seksualne reakcije, koji se i danas koristi u istraživanjima:

  • Faza uzbuđenja
  • Faza stagnacije (Plateau/plato-faza)
  • Orgazam
  • Faza opadanja

Svaka od tih faza obeležena dominacijom određenih hormona. U fazi uzbuđenja adrenalin podiže krvni pritisak, dopamin stvara osećaj iščekivanja i euforije, a testosteron i estrogen podstiču želju za seksom.

U plato-fazi na scenu stupa oksitocin, dok se nivo adrenalina i dopamina jedva povećava.

"Oksitocin je hormon maženja. On stvara osećaj bliskosti i vezanosti", objašnjava Zibers. U fazi orgazma, nivo oksitocina dostiže vrhunac.

Nakon orgazma, na scenu stupa prolaktin.

"Prolaktin je hormon za opuštanje i zasićenje, koji nam signalizira da više ne želimo seks", kaže Zibers.

Prolaktin bi mogao da predstavlja problem kada je u pitanju učinak u sportu.

Foto: Shutterstock

Da li je seks pre utakmice/sportskog takmičenja loš?

"Nivo prolaktina je povišen do sat vremena nakon seksa", kaže Zibers, pozivajući se na studiju koja istražuje kompleksne efekte prolaktina na ljudsku seksualnost. Umirujući efekat tog hormona mogao bi da bude nepovoljan za sportsko takmičenje. Orgazam neposredno pre početka utakmice ili starta trke možda nije najbolja ideja.

"Osim toga, ne postoji razlog zašto bi seks, na primer noć uoči takmičenja bio problematičan", smatra Zibers. Ali, pojedina istraživanja o uticaju seksa na sportske performanse pokazuju da seks slabi mišiće nogu i time usporava sportiste.

S druge strane, najnovija meta-analiza iz 2022. godine, koja je analizirala rezultate mnogih pojedinačnih studija, pokazuje da seks nema negativne efekte na performans sportista. Naprotiv, Mihael Zibers veruje da seks može čak i da poboljša sportski učinak.

Da li je seks podsticajan za sportski performans?

"Seks je fizička aktivnost i zato može da poboljša fizičku kondiciju", kaže Zibers. Takođe, uticaji na psihu su ogromni. Sport i seks poseduju i pružaju nešto važno: osećaj euforije.

Zibers istražuje tzv. "Runners High" – osećaj euforije tokom dugotrajnog trčanja koji smanjuje anksioznost, bol i donosi osećaj smirenosti.

"Uzrok ovog osećaja su verovatno endokanabinoidi", kaže Zibers. To su supstance slične kanabisu koje telo samo proizvodi. One su deo telesnog kanabinoidnog sistema, koji je deo nervnog sistema i igra važnu ulogu u procesima učenja i kretanja.

Zibers smatra da se taj kanabinoidni sistem aktivira, ne samo tokom trčanja, već i tokom seksa. Dalje studije trebalo bi da pruže jasniju sliku.

"Endokanabinoidi, oksitocin i prolaktin deluju umirujuće i smanjuju stres u telu. To je dobro za zdravlje", kaže Zibers.

Kvalitet sna se takođe značajno povećava – a dobar san je posebno važan za sportiste. Bol i anksioznost se smanjuju, a euforija raste.

Prema dosadašnjim saznanjima, malo toga govori protiv seksa – pa čak i pre utakmice, odnosno takmičenja.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()