Postoji nekoliko načina za ublažavanje problematičnih emocija
Klinički psiholog Lori Bet Bizbi rekla je da primećuje porast broja ljudi koji posle intimnih odnosa osećaju emotivnu nelagodnost ili tugu. Šta može da bude uzrok?
Najpre treba pomenuti - postkoitalna disforija ili postseksualni "bluz", tim izrazima se opisuju osećanja nelagodnosti, tuge, agresivnosti, uznemirenosti, melanholije, plač, koji se javlja nakon intimnih odnosa (ovde je reč, naravno, o odnosima na koje obe strane pristaju).
Stručnjaci primećuju da se to najčešće javlja kod osoba koje su ranije doživele seksualno nasilje. Doktorka Lori Bet Bizbi rekla je da je imala i pacijente koji su se suočili sa negativnim emocijama, a da nisu doživeli napad.
"Pretpostavljam da je to zato što su očekivali više od intimnih odnosa", dodala je.
Mnogi očekuju veći nivo zadovoljstva i takođe očekuju intimnost kako bi se oslobodili stresa, koji im donose druga polja u životu.
Postoji naravno velika razlika između postkoitalne disforije i opšteg naleta negativnih ili pak pozitivnih emocija, koje takođe mogu da se jave nakon intimnih odnosa.
"Mnogi mogu da plaču ili da se smeju nakon intenzivnih iskustava koja su prijatna jer je plač ili smeh poput ispuštanja vazduha iz ventila", rekla je.
To je uobičajeno ako je iskustvo bilo veoma fizički intenzivno.
Hronična postkoitalna disforija može da dovede do ozbiljnih problema, uključujući izbegavanje intimnosti. Ako vas često muče nelagodnost i depresija posle seksa, dr Bizbi kaže da ima nekoliko načina za ublažavanje problematičnih emocija.
"Pre seksa razjasnite zašto želite da imate odnos kao i svoj izbor partnera. Ako osećate krivicu ili sramotu, razmislite o tome pre seksualnog iskustva, razgovarajte o tome sa partnerom, prijateljem ili stručnjakom", savetuje.
Napomenula je da mnogi parovi koriste seks u nadi da će time rešiti druge probleme, što takođe može da izazove stanje postkoitalne disforije.
"Ne očekujte da će fizička intimnost rešiti probleme u vezi", dodala je i istakla:
"Obratila mi se za pomoć 52. godišnja žena jer je plakala svaki put kad je imala intiman odnos sa svojim mužem. Postalo je toliko loše da je zbog toga izbegavala seks. Simptomi su počeli oko 50. godine, u isto vreme kada su se pojavili simptomi menopauze. Simptomi menopauze takođe su imali negativan uticaj na njen seksualni život. Bilo joj je potrebno nekoliko meseci rada da razdvoji fizičke simptome od emocionalnih i reši emocionalne probleme kako bi mogla da se raduje intimnim odnosima", ispričala je, piše New York Post.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.