Da li biste nosili haljinu napravljenu od luka?

Od biotekstila nastalog od odbačenog voća i povrća, uz pomoć 3D printera, dizajnira se odeća

Autor: Mersad Sijarić
15.04.2023. 22:11
  • Podeli:

Da li biste kupili majicu ili haljinu na kojoj umesto 100% pamuk piše – 100% luk?

Možda zvuči kao šala, ali ova devojka iz Jordana je jako ozbiljna u tome. U saradnji sa prodavcima voća i povrća, ona koristi odbačeni luk, narandže, klementine, mango i kivi koji bi inače bili bačeni, i od njih pravi biotekstil. Taj biotekstil zatim koristi u 3D printeru i od njega dizajnira odeću.

Batul Alrašdan je studirala arhitekturu, a takođe se bavi i naučnim istraživanjem, tehnologijom i dizajnom. Prethodno je radila kao arhitekta, ali je odlučila da odbaci taj poziv kako bi proizvodila svoj soptsveni materijal i dizajnirala odeću.

Na korištenje odbačene hrane odlučila se jer je svesna uticaja koji plastika u odeći ima na okolinu. Naročito kada se odeća baci.

To i nije tako jedinstvena ideja. Istočnije od Jordana, nalazi se jedan od najzagađenijih gradova sveta – Biškek. Njega okružuju planine smeća, koje će ili biti zapaljene na samoj deponiji, ili će ga ljudi odneti kući kako bi grejali svoje domove.

Međutim, umjetnica Šolpon Alamanova je našla drugo rješenje. Ona i njen tim od preko 80 žena, sakupili su više od 300 kilograma odbačene tkanine sa okolnih deponija. Nakon toga, tradicionalnim metodama ušivanja, tekstile pretvara u novu odeću, ćebad i slično.

Obe dizajnerke deo su globalnog trenda poznatog kao "trešon" (engl. trashion – moda od smeća). Njihov cilj je da kroz svet mode, pošalju poruku o negativnim posledicama koje neki naši luksuzi imaju po prirodu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()