Pohvalite ih kada vidite da dele igračke
Deljenje je jedna od prvih društvenih veština koje pokušavamo naučiti svoju decu. Ali, za naše najmanje, taj koncept može biti zbunjujući. Psiholozi tvrde da, iz njihove perspektive, sve na svetu pripada njima.
"U dobi od dve do tri godine, djeca počinju shvatati deljenje i razvijaju tu veštinu kroz igru sa svojim prijateljima i oponašanjem vašeg ponašanja", rekla je terapeutkinja Paige Tuttle za GoodtoKnow. Ipak, tvrdi da će neka deca možda i dalje imati poteškoća, ali kako dođu u školsku dob, trebali bi biti sposobniji i spremniji za deljenje.
Ipak, neki roditelji pitaju se da li njihova deca treba uopšte bilo šta deliti. Psiholozi Becky Kennedy i Rachel Molitor imaju odgovore.
Pojedini smatraju da su deca koja ne jele nestašna, ali Kennedy kaže: "U redu je ponekad ne deliti. Zamislite da čitate knjigu i vaš prijatelj vas pita da mu je dodate jer je i on želi pročitati. Verovatno ne biste prekinuli čitanje usred poglavlja, nego biste mu pozajmili knjigu kad završite."
Ona dodaje da nedeljenje u detinjstvu nije nužno loša stvar jer to znači da deca daju prioritet vlastitim potrebama, prenosi Index.hr.
Za djecu mlađu od pet godina učenje deljenja i društvenih pravila može biti izazovno, ali s vremenom se poboljšava, posebno uz podršku. Ako podstičemo tu naviku, deca će postati bolja u deljenju između 6. i 8. godine, tvrde psiholozi.
Predložile su nekoliko saveta pomoću kojih roditelji mogu pomoći deci da razviju veštine deljenja.
1. Unapred odredite njihova očekivanja tako što ćete im objasniti zašto nije prihvatljivo zgrabiti igračku.
2. Objasnite im da mogu obavestiti svog prijatelja kada završe s igrom.
3. Hvalite svoju decu dok čekaju da dođu na red.
4. Pohvalite ih kada vidite da dele ili se lepo igraju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.